Porady Życie zawodowe 5 rzeczy, o które warto zadbać w pracy w nowym roku
04.01.2018  | 5 min czytania

5 rzeczy, o które warto zadbać w pracy w nowym roku

04.01.2018  | 5 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(5)

Nowy rok witasz zawsze z energią do zmian? Wykorzystaj to w zawodowym życiu! Pomyśl o wszystkich rzeczach, które odwlekasz albo zawsze chciałeś zrobić i … działaj. Mamy kilka podpowiedzi, o co warto zadbać w pracy w nowym roku.

1. Postaw sobie cel związany z pracą

Może to być zmiana pracy, ale także nauczenie się nowego programu, podszkolenie języka czy zgłoszenie się do nowego projektu, a nawet - porzucenie dojazdu samochodem na rzecz roweru. Sformułowanie celu zmotywuje Cię do pracy nad sobą i zmiany zawodowego życia na lepsze. Nawet jeśli będzie to drobna rzecz, taka jak utrzymywanie porządku na biurku, będziesz mieć satysfakcję, kiedy uda Ci się ten cel zrealizować.

Sprawdź 4 popularne postanowienia noworoczne, które lepiej sformułować inaczej >>

2. Rozwijaj kompetencje

One są zawsze w cenie! Postaw na te, które są wyjątkowo pożądane przez pracodawców. Jakie szczególnie warto rozwijać w nowym roku?

Niezmiennie ceniona jest i będzie elastyczność, otwarta postawa, która w szybko zmieniającym się środowisku podnosi efektywność, gwarantując krótszy okres adaptacyjny i rozwój. Mówiąc o rozwoju, jednocześnie wspominamy o wychodzeniu ze strefy komfortu, a to też jest bardzo ceniona umiejętność – podejmowanie dobrze przemyślanego ryzyka, zarządzanie sobą i innymi w procesie zmiany, uczenie się z doświadczeń swoich i cudzych, dzielenie się wiedzą i aktywność w poszukiwaniu jej źródeł, a także współpraca – zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym - mówi Anna Mistewicz, dyrektor personalna w firmie AstraZeneca. - Podkreśliłabym także rosnącą rolę inicjatywy, kreatywności, które w połączeniu z silnymi kompetencjami zawodowymi mają szansę doprowadzać nas do innowacyjnych rozwiązań – to nieprawda, że wszystko już było – dojrzałe firmy czekają na „rebeliantów”, którzy pokażą, że można lepiej, efektywniej, nowocześniej.

Dlatego nawet jeśli nie planujesz na razie zmiany pracy, ćwicz wychodzenie z inicjatywą albo postaw sobie za cel porzucenie swojej strefy komfortu i zmierzenie się w nowymi doświadczeniami czy projektami. To zaprocentuje zarówno w obecnej pracy, jak i przy przyszłych poszukiwaniach nowego stanowiska.

3. Zastanów się, co dalej

Wiesz, w jakim miejscu chcesz być za kilka lat? Masz zawodowy cel i do niego dążysz, a może raczej płyniesz z prądem? Nowy rok to dobry moment, żeby sformułować jasny plan kariery albo zweryfikować dotychczasowy. Poświęć czas na zastanowienie się, w jakim momencie zawodowej drogi teraz jesteś i jakie są Twoje priorytety. Chcesz się rozwijać w obecnej firmie, myślisz o zmianie pracy albo o własnym biznesie? Zmian nie musisz dokonywać od razu, ale warto na swoją karierę spojrzeć z szerszej perspektywy, aby nie obudzić się za kilka lat z poczuciem straconego czasu.

4. Zadbaj o efektywność

Zdarza Ci się zostawać w pracy po godzinach albo pracować wieczorami, a jednocześnie w ciągu dnia masz poczucie, że często tracisz czas na głupstwa? Nowy rok to doskonała okazja do pracy nad produktywnością. Pomyśl, co Cię najbardziej rozprasza, a kiedy pracujesz najbardziej wydajnie. Podejmij walkę z rozpraszaczami - jeśli na przykład dużo czasu spędzasz w mediach społecznościowych, postanów, że będziesz do nich zaglądać tylko 3 razy dziennie, podczas przerw. Jeśli rozpraszają Cię rozmawiający wokół współpracownicy, porozmawiaj z szefem o możliwości pracy z domu albo wypróbuj słuchawki i aplikację z dźwiękami natury. Dobrym pomysłem jest też sięgnięcie po książkowe poradniki podpowiadające, jak pracować efektywnie - być może wśród różnych metod znajdziesz najlepszą dla siebie.

5. Bądź na bieżąco

Bez względu na to, czy szukasz nowej pracy, czy nie zamierzasz na razie zmieniać obecnego stanowiska, warto trzymać rękę na pulsie. Dlatego czytaj branżowe portale, pojawiaj się na konferencjach, obserwuj liderów opinii w mediach społecznościowych. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jaka jest kondycja Twojej branży, jakie trendy się rozwijają i jakie firmy odnoszą sukces. Przeglądaj też co jakiś czas aktualne oferty pracy - dowiesz się, jakich ludzi szukają pracodawcy i jakie doświadczenia warto zdobywać pod kątem rozwoju kariery.

Oceń artykuł