Porady Życie zawodowe 5 powodów do uśmiechu w pracy (i nie tylko!)
07.10.2016  | 5 min czytania

5 powodów do uśmiechu w pracy (i nie tylko!)

07.10.2016  | 5 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(4)

powody do usmiechu w pracy i nieUśmiech jest zaraźliwy. Pokona wszystkie bariery – językowe i kulturowe. Warto sięgać po niego, oczywiście w stosownej formie, również w codzienności zawodowej: na rozmowach o pracę czy spotkaniach biznesowych. Szczery uśmiech może nam przynieść wiele korzyści… również zawodowych!

 

Uśmiech to jedno z podstawowych narzędzi języka niewerbalnego, a ten jest jednym z ważnych elementów choćby podczas rozmów rekrutacyjnych. Jeśli podczas powitania z drugą osobą do silnego i pewnego uścisku ręki dodamy szczery uśmiech, na pewno wywrzemy na rozmówcy dobre pierwsze wrażenie.

 

Uśmiech to samo zdrowie

Według Rona Gutmana, twórcy i CEO aplikacji HealthTap, uśmiech może być wyznacznikiem długości życia i znacząco wpływać na samopoczucie. Jak mówi w swoim wystąpieniu TED,  uśmiech zmniejsza poziom adrenaliny i dopaminy - hormonów odpowiedzialnych za stres, a zwiększa poziom hormonów odpowiedzialnych za dobry nastrój, np. endorfin.

 

 

Uśmiech sprawia, że jesteśmy lepiej zapamiętani przez naszego rozmówcę.

Uważa tak 47% badanych, przepytanych przez instytut badawczy Kelton Global. Jest to więc niezastąpione narzędzie podczas rozmów o pracę, czy spotkań biznesowych, kiedy chcemy zrobić na drugiej osobie dobre pierwsze wrażenie.

 

Uśmiech łagodzi stres

Zdarzyło Ci się kiedyś śmiać w sytuacji kryzysowej? Taka reakcja to naturalna obrona organizmu na stres. Uśmiech całą twarzą, angażujący mięśnie wokół oczu szybciej likwiduje negatywne skutki stresu w naszym organizmie i poprawia nastrój. Najlepiej jeśli śmiejemy się głośno. Taki niczym nie hamowany wybuch śmiechu gasi sytuację stresową i rozładowuje napięcie.

To zrozumiałe, jeżeli nie możesz sobie pozwolić na taką reakcję w pracy, ale możesz korzystać ze wszystkich innych okazji do spontanicznego śmiechu.

 

Sprawdź, 8 kroków do idealnego pierwszego dnia w pracy >>

 

Uśmiech dotlenia organizm

Uśmiech poprawia krążenie, co pociąga za sobą dotlenienie i lepszą pracę m.in. serca, płuc i mięśni. Naturalne pobudzenie pomoże Ci zrezygnować z dodatkowej filiżanki kawy.

 

Uśmiechając się wyglądamy na bardziej kompetentnych

Potwierdzają to wyniki badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Penn State. Zdjęcie zamieszczane w CV powinno pokazać profesjonalne oblicze kandydata. Nie oznacza to jednak aby nie wyrażało żadnych emocji. Subtelny uśmiech na zdjęciu może ocieplić nasz wizerunek i sprawić, że zostaniemy lepiej zapamiętani przez rekrutera.

 

A Wy, uśmiechacie się w pracy na co dzień czy tylko od święta :)?

Oceń artykuł