Porady Życie zawodowe 5 powodów, dla których zmiana pracy wyjdzie Ci na dobre
04.05.2016  | 5 min czytania

5 powodów, dla których zmiana pracy wyjdzie Ci na dobre

04.05.2016  | 5 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(4)

Zmiana pracy to często duże wyzwanie i spory stres. Najpierw nie zawsze łatwe i szybkie poszukiwania, potem pierwsze kroki na nowym zawodowym gruncie. Konieczność pokazania siebie z jak najlepszej strony i zmierzenia się z niewiadomym. Dlatego czasami decyzję o zmianie odkładamy na później, nawet jeśli w naszej obecnej firmie nie czujemy się najlepiej. Tymczasem zmiana często ma wiele pozytywnych aspektów - od finansowych po rozwojowe. Sprawdzamy, dlaczego naprawdę warto zmieniać pracę. 

 

Nie jestem za bardzo zadowolona ze swojej obecnej pracy. Pensja taka sobie, często siedzę po godzinach, a w dodatku niespecjalnie już się w niej rozwijam - opowiada Aneta, od 5 lat na stanowisku specjalistycznym w agencji marketingowej - Ale jakoś trudno mi podjąć decyzję o zmianie. Z jednej strony trochę mi się nie chce, z drugiej boje się zaczynania wszystkiego od zera. Tutaj się już zasiedziałam - jest nudno i bez fajerwerków, ale bezpiecznie - dodaje.

 

Tymczasem zmiana pracy niesie za sobą wiele pozytywnych aspektów. Oto 5 z nich.

 

1. FINANSOWY

Podobno pieniądze to nie wszystko, ale wg ponad 70% ankietowanych w badaniu Pracuj.pl "Specjaliści na rynku pracy" to właśnie one są najważniejszym czynnikiem motywującym do zmiany pracy. Nic dziwnego – to właśnie pieniądze pozwalają na osiągnięcie upragnionego statusu materialnego, a także na realizowanie pasji czy spełnianie marzeń. A wyższą pensję najłatwiej osiągnąć właśnie poprzez zmianę pracy.

 

2. ROZWOJOWY

Jak wynika z badań, większość Polaków twierdzi, że w pracy rutyna jest dla nich czymś negatywnym, a w pracy chcemy się rozwijać. Dlaczego, zmieniając pracodawcę, w dużej mierze myślimy właśnie o samorozwoju.

- Dla każdego rozwój zawodowy może oznaczać coś innego - dla jednych przykładowo może to być poszerzenie wiedzy i zdobycie nowych kompetencji, dla innych – poznawanie ciekawych osób czy miejsc a dla jeszcze innych - otrzymanie awansu i podwyżki. Niezmienne pozostaje jednak to, że dla zdecydowanej większości z nas, rozwój jest ważny w pracy i umożliwia nam samorealizację oraz osiągnięcie zawodowej satysfakcji – komentuje Sabina Dąbrowska-Olbryś, Learning and Development Manager Grupy Pracuj.

 

3. PSYCHOLOGICZNY

Nie jest zadowolony ze swojego aktualnego miejsca pracy? Nudzisz się albo w zasadzie to wszystko Ci jedno? Jeśli należysz właśnie do tej grupy pracowników i Twoja praca od dłuższego czasu wywołuje u Ciebie głównie znudzenie, zmęczenie czy poirytowanie, pamiętaj, że może mieć to negatywny wpływ na Twoją psychikę i zdrowie. Zły nastrój spowodowany aktualnym stanem kariery zawodowej, przekłada się przecież na życie prywatne. Eksperci są zgodni, że receptą, która pomoże zwalczyć takie problemy, może być zmiana pracy, która przyniesie nowe motywacje i inspirację do działania - a zwalczy tak zwany tumiwisizm i rutynizm.

 

4. TOWARZYSKI

Dobra atmosfera w pracy jest bardzo ważna - przyznaje większość z nas. To właśnie koledzy z firmy towarzyszą Ci w naszej zawodowej doli i niedoli. Dużo łatwiej mierzyć się z wyzwaniami zawodowymi, ciągle podnoszoną przez szefa poprzeczką, czy kryzysami wywoływanymi przez oczekiwania partnerów biznesowych, kiedy biurko w biurko masz oddanych współpracowników potrafiących pocieszyć, rozśmieszyć i … po ludzku pomóc. A zmiana pracy to zawsze szansa na poznanie nowych ludzi.

 

5. LOGISTYCZNY

Na zmianę pracy warto też spojrzeć jak na szansę logistycznego usprawnienia Twojej codzienności. Przecież nowe biuro Twojej firmy może znajdować się zamiast na obrzeżach miasta w jego centrum, a Ty na dojazdy do i z pracy zamiast półtorej godziny, będziesz tracić 20 minut. A może skrycie marzysz o możliwości pracy zdalnej, na którą Twój obecny pracodawca zwyczajnie się nie zgadza? Sprawdź, czy aktualnie specjalistów nie poszukują firmy, które wśród swoich wartości mają właśnie elastyczność i umożliwiają pracę z dowolnego miejsca w mieście, kraju, a nawet świecie.

 

Was też dopadł zawodowy tumiwisizm, rutynizm albo, co gorsza, niskopłacyzm? Pomyślcie o zmianie pracy - najświeższe oferty znajdziecie tutaj: http://www.pracuj.pl/praca 

10_970x250_tumiwisizm

 

Oceń artykuł