5 powodów, dla których warto zmieniać pracę

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
admin
Kategoria: Życie zawodowe

happy woman exults pumping fists ecstatic celebrates successSą osoby, dla których zmiana pracy to naturalny element rozwoju zawodowego. Jednak dla wielu może być ona jednym z najbardziej stresujących momentów życia. Nic dziwnego. W pracy spędzamy często więcej czas niż w domu. Firma, jej kultura organizacyjna, pracownicy stają się integralną częścią naszego życia. To oczywiste, że przywiązujemy się do otoczenia, w którym funkcjonujemy. Mimo to, warto podejmować decyzję o zmianie, nawet jeśli wiąże się to z pokonywaniem naszych słabości i wychodzeniem poza strefę komfortu.

 

Richard Branson, twórca marki Virgin, w wielu wywiadach podkreśla, że większość osób zachowuje się zbyt zachowawczo jeśli chodzi o swoje życie zawodowe. Wolą znane, bezpieczne, często nudne zajęcia, byle tylko nie podejmować nowych wyzwań. Podkreśla on, że wiele osób będzie się zastanawiać w czym nowa praca może być lepsza od nie idealnej, ale znanej na wylot rzeczywistości.

 

Oto 5 powodów, dla których zwyczajnie warto znaleźć w sobie odwagę do zmiany perspektywy zawodowej.

 

1. Zdobędziesz nową wiedzę

Zmiana pracy to bez wątpienia szansa na poszerzenie wiedzy. Patrząc na pomysły, praktyki czy inicjatywy podejmowane w różnych firmach poszerzamy swoje horyzonty … i zyskujemy wachlarz potencjalnych rozwiązań, które będziemy mogli wdrożyć, realizując kolejne projekty. Zmieniając pracę zyskujesz nowe spojrzenie na wiele zawodowych kwestii, nad którymi w poprzedniej pracy już się nie zastanawiałeś.

 

2. Możesz więcej zarabiać

Statystycznie zmiana pracy najczęściej wiąże się ze wzrostem zarobków. Jeśli jesteś związany z jedną firmą zaczynasz od pensji podstawowej i wszystkie roczne lub dodatkowe podwyżki obliczane są jako procent Twojego wynagrodzenia. Przechodząc do nowej firmy zawsze możesz zażądać więcej niż obecnie zarabiasz. Analitycy szacują wręcz, że będąc zatrudnionym w danej firmie ponad dwa lata, w skali całego życia możesz zarobić nawet 50% mniej, niż regularnie zmieniając pracodawcę.

 

3. Będziesz mieć nowego szefa

Podobno nie odchodzi się z firmy, tylko od szefa. Patrząc na statystyki, trudno nie zgodzić się z tym porzekadłem. Jak wynika z danych amerykańskiej organizacji Center for Management & Organization Effectiveness, prawie jedna trzecia pracowników w USA odchodzi z firmy ze względu na brak sympatii do bezpośredniego przełożonego, a 35% nie odpowiada polityka wewnętrzna firmy. W takiej sytuacji jedyną blokadą przed zmianą pracy jest strach przed wpadnięciem z deszczu pod rynnę. Z drugiej strony – może być też lepiej.

 

4. Będziesz pracował w zupełnie nowej kulturze organizacyjnej

Jeśli nie odpowiada Ci atmosfera i reguły Twojej firmy, również warto zastanowić się nad nową pracą. Zmieniając pracę, zmieniasz jej kulturę organizacyjną. To jak się ubierasz, jak zwracasz do szefa czy współpracowników czy w jakich godzinach pracujesz, jest ważne dla Twojego samopoczucia w miejscu pracy. Warto zastanowić się także, co w organizacji pracy cenisz – uporządkowanie i procedury, a może elastyczność, ale też nacisk na ostateczny efekt? Dobrze, jeśli Twoje preferencje zgodzą się z polityką nowej firmy.

 

5. Praca będzie sprawiała Ci więcej frajdy

Dobrze jeśli w naszej pracy robimy to, w czym jesteśmy po prostu dobrzy i co lubimy.. Oczywiście nie można się łudzić, że każdy z nowych obowiązków będzie równie ciekawy i satysfakcjonujący, jednak na pewno warto dążyć do przewagi tych ulubionych nad nielubianymi. Dlatego podejmując decyzję o zmianie pracy, warto zastanowić się, które swoje mocne strony chcielibyśmy w niej wykorzystywać i nie bać się mówić o nich podczas rozmów z rekruterem – pozwoli to położyć nacisk na obowiązkach, które najlepiej wykorzystają nasz potencjał i … sprawią nam najwięcej frajdy.

 

Nawet jeśli nie jesteś przekonany, czy warto już teraz zmieniać pracę, zadbaj o to, aby nie przegapić zawodowej szansy. A jest to łatwiejsze niż myślisz! Na Pracuj.pl stworzyliśmy narzędzie, które automatycznie dopasuje Cię do danej oferty pracy i poleci Twoją kandydaturę rekruterom. Jak z niego skorzystać? Wystarczy uzupełnić profil na Pracuj.pl i włączyć jego widoczność dla rekruterów. My zrobimy resztę – polecimy Cie odpowiednim pracodawcom!

baner_2

Oceń artykuł


Narzędzia