Porady Życie zawodowe 5 powodów, dla których warto brać urlop
20.04.2017

5 powodów, dla których warto brać urlop

20.04.2017
Autor wpisu Pracuj.pl

Jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę? Masz prawo, a nawet obowiązek skorzystać z urlopu wypoczynkowego. Przekonaj się, dlaczego warto wziąć urlop i sprawdź, co Ci się należy, jeśli tego nie zrobisz.  

Dlaczego warto brać urlop?

1. Zasłużony odpoczynek i wyraz troski o zdrowie

Bezustanna praca wycieńcza nas fizycznie i psychicznie. Niedostateczna ilość snu, wysoki poziom stresu, spędzanie zbyt wielu godzin na wpatrywaniu się w ekran komputera – wszystko to destrukcyjnie wpływa na organizm. Urlop wypoczynkowy nie jest przywilejem, ale koniecznością. Korzystajmy z niego w przysługującym nam wymiarze.

2. Regeneracja przed podjęciem kolejnych wyzwań zawodowych

Wypoczęty pracownik działa efektywnie – to fakt, z którym nie sposób polemizować. Postarajmy się w trakcie urlopu robić to, co sprawia nam przyjemność. Wylegiwanie się na plaży, wędkowanie, piesze lub rowerowe wyprawy albo grillowanie – możemy wypoczywać efektywnie tylko wtedy, gdy robimy coś, co nas odpręża.  

3. Okazja do spędzania czasu z bliskimi

Natłok obowiązków może sprawiać, że nie mamy zbyt wielu chwil na pielęgnowanie relacji z rodziną i przyjaciółmi. Urlop to doskonała okazja, by poświęcić uwagę tym, na których nam zależy. W wolnych dniach postarajmy się nadrobić zaległości i róbmy z bliskimi wszystko to, na co zawsze brakowało nam czasu lub energii.   

4. Możliwość rozwijania zainteresowań

Praca i codzienne obowiązki angażują nas na tyle, że często nie mamy czasu ani sił na realizowanie swoich pasji. Kilka lub kilkanaście wolnych dni możemy wykorzystać na wyjazdy, uprawianie sportu, naukę języków obcych oraz wszystko to, co sprawia nam przyjemność. Dzięki temu wrócimy do pracy nie tylko wypoczęci, ale być może także bogatsi o wiedzę i nowe umiejętności.

5. Szansa na nadrobienie książkowych zaległości

Brak czasu i zmęczenie bardzo często powodują, że nie jesteśmy w stanie oddawać się ulubionej lekturze. Apetyczny stosik ciekawych pozycji literackich możemy „pochłonąć” w trakcie urlopu. Potrafimy w pełni delektować się i skupiać na treści książki tylko wtedy, kiedy naszego umysłu nie zaprzątają obowiązki zawodowe i rodzinne.   

Co nam się należy za niewykorzystany urlop?

Zatrudniony, który nie wykorzystał urlopu wypoczynkowego ze względu na rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę, otrzymuje ekwiwalent pieniężny. Jak obliczyć wysokość ekwiwalentu?

  1. Wysokość miesięcznego wynagrodzenia (wraz z dodatkami) dzielimy przez współczynnik urlopowy. Wartość współczynnika uzależniona jest od dni i świąt wolnych od pracy przypadających w danym roku.
  2. Wynik, który stanowi wysokość ekwiwalentu za jeden dzień urlopu, dzielimy przez dobową normę czasu pracy.  
  3. Uzyskaną wysokość ekwiwalentu za jedną godzinę mnożymy przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu. Otrzymana liczba to kwota, jaką musi wypłacić nam pracodawca.

Przepisy dotyczące urlopów pracowniczych znajdują się w art. 152-173 kodeksu pracy.

Oceń artykuł