Porady Życie zawodowe 5 postanowień na 2014, które każdy powinien dodać do listy
03.01.2014  | 5 min czytania

5 postanowień na 2014, które każdy powinien dodać do listy

03.01.2014  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

drawing checkboxPodobno nasze najpopularniejsze postanowienia noworoczne związane z pracą to awans i podwyżka, zmiana pracy oraz zainwestowanie w rozwój. My jednak radzimy do listy tych ogólnych postanowień zawodowych dodać kilka bardziej konkretnych, których realizacja będzie leżała wyłącznie w naszych rękach.

 

 

Dobra wiadomość jest taka, że proponowane przez nas postanowienia prowadzą bardzo często do realizacji celów takich jak właśnie zmiana pracy czy awans. Oto one!

 

1. Zrobię roczny przegląd swojej kariery

Bez względu na to, czy jesteście zadowoleni z obecnej pracy czy marzycie o tym, aby ją zmienić, powinniście dopisać ten punkt do swojej listy postanowień. W codziennym pędzie często zapominamy, dlaczego znaleźliśmy się w tej czy innej firmie, jakie były nasze zawodowe plany; nie zastanawiamy się, co naprawdę chcemy osiągnąć. Początek roku to idealny pretekst do takiego „przeglądu” swojej kariery, zadania sobie pytania o nasz zawodowy cel, rzeczy które chcielibyśmy zmienić albo te, które szczególnie cenimy i których nie oddalibyśmy za skarby świata. To świetny punkt wyjścia do ułożenia sobie planu działania na kolejne miesiące, którego uwieńczeniem ma być np. zmiana działu, pracy czy awans.

 

2. Zaktualizuję swoje CV

Każdy z nas tak naprawdę powinien na bieżąco aktualizować swoje dokumenty aplikacyjne – wpisywać do nich zmiany stanowisk, kolejne szkolenia czy zdobyte umiejętności. Tak z ręką na sercu, robicie to, jeśli akurat aktywnie nie szukacie pracy? Większość z nas pewnie nie zaprząta sobie tym głowy, więc nowy rok jest dobrym momentem na uzupełnienie CV o zeszłoroczne osiągnięcia. Warto o tym pamiętać, aby nie aktualizować CV w pośpiechu (na pewno coś nam umknie!), kiedy okaże się, że u wymarzonego pracodawcy zwolnił się akurat idealny etat, a CV będzie trzeba podesłać, jak to się mówi, ASAP.

 

3. Postawię sobie realny cel związany z moją karierą

Taki, który będzie zależał wyłącznie od Ciebie. Nie postanawiaj więc, że dostaniesz podwyżkę. Raczej załóż, że podejmiesz określony wysiłek, aby ją dostać – przygotujesz prezentację podsumowującą swoje osiągnięcia, rozpiszesz sobie listę 5 mocnych argumentów i umówisz się z szefem na rozmowę podsumowującą Twoje sukcesy.

Realnym celem może być także np. dodatkowy punkt w sekcji „wykształcenie” w CV – np. zapisanie się na cykl szkoleń albo studia podyplomowe. Tego typu cele mogą również łączyć się z negocjacjami ze swoim obecnym pracodawcą – postanów sobie, że spróbujesz zdobyć na nie dodatkowe finansowanie. Jeśli nie masz budżetu na rozwój, wykorzystaj bezpłatne źródła – Twoim postanowieniem może być np. wygospodarowanie godziny tygodniowo na czytanie branżowych serwisów czy blogów.

 

4. Lepiej zorganizuję swój czas

Dobra organizacja czasu w pracy (i nie tylko!) pozwala zaoszczędzić go naprawdę sporo. Codziennie tracimy wiele cennych minut chociażby na tzw. rozpraszacze – np. bezmyślne skakanie po internetowych newsach albo sklepach online. Zróbmy więc listę takich odciągaczy naszej uwagi i zredukujmy je – ustalmy chociażby że przegląd prasy robimy tylko raz dziennie. Warto wykorzystać też zdobycze nowoczesnej technologii i wiele bieżących spraw załatwiać z komórki, kiedy np. jedziemy do pracy albo czekamy w kolejce na poczcie. Więcej sposobów na zostanie panem własnego czasu znajdziecie tutaj: https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/5-sposobow-jak-zostac-panem-wlasnego-czasu/.

 

5. Zredukuję stres i zadbam o work-life balance

Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać – powiedzą niektórzy. Zawsze jednak warto spróbować! Zastanów się przede wszystkim, co jest największą przyczyną stresu – wymagający szef, kłótliwy klient, zbyt dużo obowiązków, a może presja, którą sami wywieramy? Przemyśl, jak można ten problem rozwiązać i np. umów się na spotkanie podsumowujące współpracę z klientem albo szefem. Jeśli problem tkwi w Tobie, zadbaj o bardziej higieniczny tryb życia – zacznij regularnie ćwiczyć albo pokonuj część drogi do pracy piechotą. Postaraj się też znaleźć sposób na więcej czasu z rodziną , przyjaciółmi albo wróć do dawno porzuconego hobby (np. dzięki zastosowaniu metod efektywnego zarządzania czasem – patrz punkt 4). Pamiętaj, że nawet drobne zmiany mogą pozytywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie! Więcej o radzeniu sobie ze stresem: https://porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/4-sposoby-radzenia-sobie-ze-stresem-w-pracy/

Oceń artykuł