Porady Życie zawodowe 5 porad, jak dobrać zdjęcie do CV
20.04.2017

5 porad, jak dobrać zdjęcie do CV

20.04.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.35)

Tworząc życiorys, uwzględniaj wymogi formalne – również te, które dotyczą fotografii. Dzięki temu wywołasz pozytywne wrażenie podczas rekrutacji i zwiększysz swoje szanse na objęcie wymarzonej posady. Sprawdź, według jakich kryteriów wybierać zdjęcie do CV.

Jak dodać zdjęcie do CV?

Nie zamieszczaj fotografii w życiorysie, jeśli aplikujesz do zagranicznej firmy. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii ten element nie jest mile widziany. Dlaczego? Chodzi o unikanie sytuacji, w których wygląd miałby zdecydować o uwzględnieniu lub odrzuceniu czyjejś kandydatury. Starając się o posadę w polskim przedsiębiorstwie, dodaj zdjęcie do CV. Jakie wymogi powinno spełniać?    

1. Zadbaj o profesjonalny wizerunek

Wykorzystanie w CV fotografii z komunii bratanka - nawet jeśli wyglądasz na niej wyjątkowo korzystnie - nie jest rozsądnym pomysłem. Nie staraj się także pokazać, że masz poczucie humoru, zamieszczając w życiorysie zabawny kadr. Jeśli nie masz profesjonalnej, biznesowej fotografii, wykonaj zdjęcie specjalnie na potrzeby rekrutacji. Sposób, w jaki potraktujesz tę kwestię, świadczy o Twoim profesjonalizmie i zaangażowaniu… lub o ich braku.  

2. Wyglądaj oficjalnie

Postaraj się, aby Twoje zdjęcie do CV spełniało wszystkie wymogi formalne. Zanim udasz się do fotografa, zadbaj o odpowiedni dobór stroju. Kolorowe, wzorzyste T-shirty, bluzy dresowe, bluzki ze zbyt odważnymi wycięciami – wszystkie te ubrania wyeliminuj już na początku. Postaw raczej na elegancki strój, czyli koszulę,  marynarkę, szykowną bluzkę itd. Zrezygnuj także ze zbyt odważnych fryzur czy wyzywającego makijażu. Biżuteria, jeśli się na nią zdecydujesz, powinna być subtelna.

3. Pokaż twarz, ewentualnie twarz i ramiona

Nie musisz prezentować całej sylwetki na zdjęciu do CV. Wystarczy, że znajdzie się na nim twarz en face, ewentualnie twarz i ramiona. Postawa powinna być wyprostowana.

4. Postaw na wysoką jakość

Wysoka jakość to jedna z najważniejszych cech zdjęcia do CV. Zrezygnuj z wykorzystania aparatu w telefonie, ponieważ takie rozwiązanie świadczyłoby o braku profesjonalizmu. Możesz zlecić wykonanie fotografii biznesowych specjaliście, który zawodowo świadczy usługi w tym zakresie. Warto zainwestować czas i starannie przygotować CV ze zdjęciem.

5. Uśmiechnij się!

Na oficjalnym zdjęciu wcale nie musisz mieć poważnej miny. Ponury wyraz twarzy powoduje, że wyglądamy raczej niekorzystnie. Postaraj się szczerze uśmiechnąć, aby nie sprawiać wrażenia osoby posępnej lub gburowatej.

Oceń artykuł