Porady Życie zawodowe 5 pomysłów na prezent dla szefa
13.02.2021  | 4 min czytania

5 pomysłów na prezent dla szefa

13.02.2021  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Urodziny, imieniny, Boże Narodzenie – w kalendarzu nie brakuje dni, które można uczcić, wręczając upominki. Wybierając prezent dla szefa, warto zastanowić się nad tym, co naprawdę sprawi mu radość. Może to być np. rzecz związana z jego hobby lub coś praktycznego i przydatnego w codziennej pracy. Jeśli jednak nie znamy upodobań przełożonego – nic na siłę. Postawmy wówczas na uniwersalny i elegancki prezent dla szefa – to rozwiązanie zawsze się sprawdza!

Czego dowiesz się z artykułu?

• Prezent dla szefa – kiedy go wręczać?
• Pomysł na prezent dla szefa – 5 sprawdzonych rozwiązań
• Śmieszny prezent dla szefa – tak czy nie?
• Prezent dla prezesa lub dyrektora, czyli biznesowy savoir-vivre

| Co kupić szefowi na święta?

Prezent dla szefa – kiedy go wręczać?

Premia świąteczna, dodatkowy dzień wolny, kosz podarunkowy – to przykładowe prezenty, jakie pracownicy otrzymują od swojego pracodawcy. Ważne jest jednak to, abyśmy także my pamiętali o ważnych okazjach i potrafili je uczcić, składając życzenia szefowi. Nierzadko pracownicy decydują się też na wręczenie mu podarunku z jakiejś szczególnej okazji. Oczywiście nie mogą to być zbyt wystawne prezenty, tak aby nie budziły one wątpliwości natury etycznej. Jednak zwykłe gesty życzliwości sprzyjają budowaniu miłej atmosfery w miejscu pracy i powodują, że możemy wyrazić wdzięczność czy zwykłą sympatię wobec swojego przełożonego.

| Praca w dobrej atmosferze, jak to zrobić?

Jak zatem można celebrować okazję ważną dla szefa? Należy pamiętać o tym, aby zachować się w zgodzie z zasadami savoir-vivre’u. Pracownicy najczęściej decydują się na upominek składkowy, od całego zespołu. Jeśli prezent dla szefa jest wręczany osobiście, wówczas wyznaczona osoba o największych zdolnościach krasomówczych powinna wygłosić też krótką przemowę. Ważne jednak jest to, aby życzenia dla szefa nie miały charakteru zbyt przymilnego i pochlebczego – innymi słowy, aby nie było to nic w stylu słynnego: „Łubu-dubu, łubu-dubu, niech nam żyje prezes naszego klubu”. Takie zachowanie zdecydowanie nie wyjdzie nam na dobre, a może wręcz wpłynąć na pogorszenie naszego wizerunku w oczach pracodawcy.

Pomysł na prezent dla szefa – 5 sprawdzonych rozwiązań

Sprawdzone pomysły na upominki dla szefa obejmują zasadniczo 5 kategorii. Wybór jednej z nich podyktowany jest tym, na ile pracownicy znają upodobania szefa. Duże znaczenie ma także to, jakiego typu relacje panują między zespołem a przełożonym. Bywają one bowiem czasem mocno formalne i oficjalne, ale są też firmy, w których stawia się na podejście bardzo luźne i partnerskie. Pracownicy muszą więc ocenić, który z wymienionych poniżej prezentów dla szefa najlepiej sprawdzi się w ich konkretnej sytuacji.

| Czy można przyjaźnić się z szefem? 3 podstawowe zasady

  1. Podarunek związany z zainteresowaniami i upodobaniami

Wiecie, że szef jest zapalonym wędkarzem, golfistą albo pasjonatem wspinaczki wysokogórskiej? W takim razie podarujcie mu coś, co okaże się przydatne podczas weekendu na rybach, turnieju golfa czy wyprawy w góry. Jeśli z kolei Wasz pracodawca nie ukrywa, że jest melomanem, wówczas zapewne ucieszy się z karnetu do opery albo biletów na koncert lub festiwal. Tego typu prezenty dla szefa zazwyczaj sprawdzają się najlepiej, bo pokazują, że są to podarunki bardzo przemyślane. Wymaga to jednak znajomości preferencji obdarowywanej osoby – tylko dzięki temu będziecie mogli dokonać właściwego wyboru.

  1. Spersonalizowany prezent dla szefa

Rozwiązaniem ciekawym i pokazującym zaangażowanie zespołu jest także wybór prezentu stworzonego specjalnie z myślą o szefie. Może to być np. portret namalowany na zamówienie, kolaż składający się ze zdjęć z pracownikami, kalendarz z cytatami w jakiś sposób łączącymi się z naszym pracodawcą. Każdy z tych pomysłów może sprawić szefowi ogromną przyjemność i stanowić dla niego wyjątkowo cenną pamiątkę. Przyjmowanie prezentów jest bowiem tym milsze, im więcej serca włożono w ich przygotowanie.

  1. Upominek neutralny

Jeśli nie jesteście pewni co do zainteresowań szefa czy nie znacie do końca jego gustu, bezpieczne rozwiązanie stanowi uniwersalny, neutralny prezent. Można np. podarować przełożonemu pióro, książkę, bukiet kwiatów albo przydatny gadżet związany z konkretną branżą, do której należy Wasza firma. To dość ostrożne rozwiązanie, ale jeśli się na nie decydujecie, wówczas minimalizujecie ryzyko wystąpienia niezręcznych sytuacji.

| Szef też człowiek, czyli jak budować relacje z przełożonym?

  1. Praktyczny prezent

Ładny kubek, zestaw kawowy składający się z filiżanek i dzbanka, organizer na biurko, kalendarz – tego typu prezenty dla szefa mają to do siebie, że mogą sprawić przyjemność, a jednocześnie przydadzą się do codziennego użytku. Można je uznać za bezpieczne i nienachalne rozwiązanie. Jeśli dodatkowo zobaczycie później, że szef istotnie korzysta z danej rzeczy – będzie to stanowić potwierdzenie słuszności Waszego wyboru.

  1. Elegancki prezent dla szefa

Jeśli zebraliście odpowiednio duży budżet lub gdy okazja jest szczególnie doniosła (np. szef odchodzi z pracy), możecie się zdecydować na wybór bardzo eleganckiego czy wręcz ekskluzywnego prezentu. Sprawdza się to szczególnie w przypadku tych pracodawców, którzy lubią się otaczać luksusowymi przedmiotami, a nadmierny przepych ich nie onieśmiela. W takim wypadku można podarować szefowi np. elegancki zegarek czy kosz z różnymi wykwintnymi produktami. Sprawdzą się tu też kosztowne spinki do mankietów czy alkohol najwyższej marki.

Śmieszny prezent dla szefa – tak czy nie?

Przy wyborze podarunku dla pracodawcy należy uważać na to, aby nie przekroczyć granicy dobrego smaku i nie złamać zasad etykiety biznesowej. Aby uniknąć niezręcznych sytuacji, lepiej zrezygnować z prezentów, które w zamyśle mają być śmieszne. Mogą one bowiem okazać się kontrowersyjne i nie trafić w poczucie humoru naszego przełożonego. A przecież prezenty ze swej natury nie powinny być nieprzyjemne czy wręcz sprawiać przykrości. Nie realizujcie więc takich pomysłów jak np. podarowanie szefowi laski z okazji pięćdziesiątych urodzin czy rózgi na mikołajki. Unikajcie także prezentów, które w jakiś sposób nawiązują do wieku szefa – tego typu żarty nigdy nie są mile widziane.

| 8 rzeczy, które poprawią relacje z szefem i pomogą w awansie

Aby podarunek okazał się trafiony, należy również unikać zbyt osobistych prezentów. Łatwo bowiem jest wtedy wywołać poczucie skrępowania i przekroczyć subtelną różnicę między relacjami zawodowymi a stopą prywatną. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy dany prezent sprawi szefowi przyjemność – lepiej nie ryzykować i np. złożyć mu tylko życzenia. Ważne jest po prostu to, aby pokazać, że życzymy pracodawcy wszystkiego najlepszego i pamiętamy o ważnych dla niego datach.

Prezent dla prezesa lub dyrektora, czyli biznesowy savoir-vivre

Prezent dla dyrektora lub prezesa firmy szczególnie wymaga przestrzegania zasad etykiety biznesowej – inaczej łatwo o faux pas. Jeśli stoicie przed wyborem takiego upominku, możecie skorzystać z propozycji przedstawionych w punkcie 5. Sprawdzą się też podarunki podkreślające prestiż stanowiska: markowe pióro wieczne, etui na okulary albo designerskie akcesoria na biurko wykonane z eleganckich materiałów, takich jak metal i skóra. Pracownicy, którzy są z dyrektorem w zażyłych relacjach, mogą pokusić się o coś osobistego, ale ze smakiem. Pomyślcie np. o unikatowym wydaniu ulubionej książki szefa, a jeśli w jego gabinecie jest odpowiednie miejsce – o reprodukcji obrazu cenionego przez niego artysty.

Szukając prezentu dla prezesa lub dyrektora, zdecydowanie warto też zwrócić uwagę na pomysły z kategorii „doświadczenia”: bilety do opery, voucher na kolację, zaproszenie na degustację win – takie upominki są bezpieczne i sprawią przyjemność nawet osobie, która została już obdarowana wszystkimi gadżetami świata.

| 5 typów szefów – poznaj je!

Oceń artykuł