5 oznak, że Twoja praca nie jest taka zła

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz
Kategoria: Życie zawodowe

Fotolia_62231339_Subscription_XXL_lekkiKażdy czasem lubi ponarzekać na pracę. Bo biuro daleko, szef beznadziejny, koledzy niepomocni, pensja pożal się Boże, a jeszcze rozwijać się za bardzo nie ma jak, a obowiązków jest zbyt wiele. Jak jest jednak w rzeczywistości? Może Twoja praca wcale nie jest taka zła?

 

Zrób bilans

Przede wszystkim – zastanów się, na czym w pracy (i w życiu) najbardziej Ci zależy. Czy chcesz piąć się po szczeblach kariery? Zarabiać jak najwięcej? A może bardziej zależy Ci na bezstresowej pracy i czasie dla rodziny? Albo na elastycznym trybie, który pozwoli Ci łączyć życie zawodowe z Twoim hobby?

Każdy ma inne cele i dla każdego dobra praca może oznaczać coś innego. To, że Twój najlepszy kumpel właśnie został dyrektorem wcale nie oznacza, że Twoja praca na samodzielnym stanowisku specjalistycznym jest gorsza – być może zależy Ci po prostu na innych rzeczach. Zastanów się, czy w obecnej pracy masz to, co cenisz najbardziej.

 

Sprawdź, czy jest na co narzekać

Zobacz, czy faktycznie słusznie narzekasz na swoją pracę, a może wcale nie jest ona taka zła. Jeśli przy większości z tych stwierdzeń powiesz „TAK”, wygląda na to, że nie jest źle!

 

1. W pracy czuję się doceniony przez szefa i pracodawcę

Docenienie może mieć różne formy –zarówno finansowe, jak i słowne. Ważne, żeby czuć, że Twój wkład pracy jest szanowany, a pracodawca liczy się z Tobą. Bez względu na stanowisko, jakie zajmujesz.

 

2. Nie denerwuję się, kiedy mam wrócić do pracy po weekendzie

Syndrom niedzielnego zdenerwowania dopada czasem każdego – szczególnie kiedy w tygodniu czeka go trudna prezentacja albo rozmowa oceniająca z szefem. Jednak jeśli przez zdecydowaną większość niedzielnych wieczorów nie czujesz bólu brzucha i niepokoju – to dobry znak.

 

3. Mogę realizować własne pomysły i podejmować decyzje

Twoje pomysły są wysłuchiwane, brane pod uwagę, a wybrane z nich – możesz realizować. W ramach swojego stanowiska i w miarę stażu pracy, możesz podejmować coraz bardziej znaczące decyzje.

 

4. Mam czas dla rodziny i przyjaciół, na hobby, urlop

Byłeś na zakończeniu roku swojego dziecka, rzadko odwołujesz spotkania ze znajomymi ze względu na długie godziny spędzane w biurze, a kiedy pękła rura w Twoim mieszkaniu, mogłeś wyjść z firmy i jechać ratować sytuację. Work-life balance to jedna z ważnych oznak, że Twoja praca jest w porządku.

 

5. Lubię to, co robię

Po prostu. Wciąż Cię to kręci. I chociaż nie zawsze jest różowo, są momenty, kiedy czujesz prawdziwą satysfakcję z wykonanej pracy.

 

Jeśli jednak przy większości punktów powiedziałeś „NIE„, zastanów się, czy nie warto rozwijać się w innym miejscu! Zrób bilans, sprawdź, czy w Twojej pracy minusy przewyższają plusy – jeśli tak, może właśnie nadszedł czas na zmianę?

 

Wejdź na Pracuj.pl, zobacz, jakie oferty czekają na Ciebie w Twojej branży i … aplikuj! Kto wie, może już za kilka miesięcy zmienisz pracę na taką, na którą naprawdę nie warto będzie narzekać.

 

28_750x200_niskoplacyzm

Oceń artykuł


Narzędzia