Porady Życie zawodowe 5 najważniejszych rzeczy w każdej pracy. Masz je u siebie?
24.10.2017  | 5 min czytania

5 najważniejszych rzeczy w każdej pracy. Masz je u siebie?

24.10.2017  | 5 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(4)

Pracy idealnej pewnie nie ma. Są jednak cechy dobrej pracy, które każdy z nas z łatwością wymieni - od przyzwoitej pensji zaczynając. Co jeszcze powinna mieć praca, aby móc ją lubić? Oto nasza lista!

 1. Dobra pensja

Satysfakcjonująca pensja jest ważna - w końcu pracujemy między innymi po to, aby zarabiać. Dla jednych kwota na koncie jest bardziej istotna, dla innych mniej, ale jedno jest pewne - jeśli czujesz, że Twoje zarobki są kompletnie oderwane od rzeczywistości, a w dodatku od lat stoją w miejscu, warto postarać się o nową posadę. Dobra praca powinna gwarantować stabilność finansową.

2. Poczucie docenienia i rozwoju

Oprócz zarobków to jedna z istotniejszych rzeczy w pracy - aby czuć, że się rozwijamy, a nasza praca jest doceniana. Nawet jeśli nie robimy odkryć naukowych na miarę Nobla, to jednak dobrze mieć poczucie, że nie stoimy w miejscu, możemy się uczyć, próbować różnych rzeczy, a nasza inicjatywa, zaangażowanie, pracowitość czy pomysłowość są wynagradzane - jeśli nie zawsze podwyżką czy awansem, to chociaż dobrym słowem z ust przełożonego. Dla większego rozwoju, satysfakcji i możliwości awansu bez wątpienia warto zastanowić się nad zmianą pracy.

Sprawdź, co da Ci awans poziomy >>

3. Przyjazna atmosfera

W pracy spędzamy przeciętnie 8 godzin dziennie, dni pracujących w roku jest średnio ponad 250. Szkoda cały ten czas spędzać w złej atmosferze, z ludźmi, których się nie lubi. Nic więc dziwnego, że tytułami dobrych pracodawców cieszą się firmy, które o tę atmosferę na różne sposoby dbają - wprowadzają udogodnienia dla pracowników, projektują przyjazne biura, a podczas rekrutacji zwracają uwagę na osobowość kandydata, który ma dobrze czuć się w danym zespole.

4. Work-life balance

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, że praca to nie wszystko. Jeśli nie masz czasu albo siły na nic poza nią, a Twoje życie prywatne w zasadzie nie istnieje, to sygnał ostrzegawczy. Może warto zmienić pracę na taką, od której w pewnym momencie będziesz w stanie się oderwać, aby mieć czas dla rodziny, przyjaciół czy swojego hobby. Tak będzie zdrowiej dla Ciebie, a i korzystniej dla Twojej pracy - badania pokazują, że efektywniej pracują osoby, które prowadzą życie także poza biurem.

5. Dogodny dojazd

Korki, zatłoczone autobusy, spóźnienia do pracy i po dzieci do przedszkola. Dojazdy do pracy mogą być męczące i czasochłonne. I chociaż nie każdy może sobie pozwolić na pracę 10 minut piechotą od domu, to jeśli dojazdy zaczynają zjadać większość wolnego czasu i pół pensji, warto zastanowić się, czy jednak nasza firma nie jest za daleko od nas.

Twojej pracy czegoś brakuje? Włącz aplikację Pracuj.pl i sprawdź, jakie oferty pracy czekają na Ciebie! Może właśnie nadszedł odpowiedni moment na zmianę?

Oceń artykuł