Porady Życie zawodowe 5 najpopularniejszych artykułów w 2018 r.
31.12.2018  | 4 min czytania

5 najpopularniejszych artykułów w 2018 r.

31.12.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Dokumenty rekrutacyjne, dni wolne i powody zwolnienia z pracy – to zagadnienia, które w 2018 r. ciekawiły użytkowników portalu Pracuj.pl. Teksty o takiej tematyce cieszyły się największą popularnością

.

Nie miałeś okazji zapoznać się z treścią artykułów, które w 2018 r. przyciągały uwagę czytelników? Nie szkodzi, możesz to zrobić w każdej chwili:

1. Kalendarz dni wolnych od pracy w 2018 r.

W minionym roku wystarczyło skorzystać z 3 dni urlopu, by majówka trwała aż 9 błogich i słonecznych dni. Wigilia Bożego Narodzenia przypadała w poniedziałek i wykorzystanie dwóch dodatkowych dni urlopu gwarantowało kolejny wolny tydzień. Przedstawiciele licznych grup zawodowych w ostatniej chwili otrzymali również możliwość wypoczywania w poniedziałek, 12 listopada, który przypadał po uroczystych obchodach stulecia odzyskania niepodległości. Kalendarz świąt obchodzonych w 2018 r. wyglądał wyjątkowo optymistycznie, a pracownicy mieli liczne okazje, by odpoczywać od obowiązków, regenerować siły i spędzać czas z najbliższymi.     

Kalendarz dni wolnych od pracy w 2018

2. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o klauzuli w CV

Od maja 2018 r. zaczęło obowiązywać RODO – nowe prawo dotyczące ochrony danych osobowych. Zmiany legislacyjne wpłynęły również na treść klauzuli o przetwarzaniu danych, którą należy umieszczać w CV. Ważne, by kandydat nie tylko wyraził zgodę, ale również wskazał, komu ją udziela. Dodatkowo można zgodzić się także na przetwarzanie danych dla celów kolejnych rekrutacji, innych niż ta, w której aktualnie uczestniczysz. Jeśli dostarczasz dokument osobiście, to powinieneś złożyć podpis pod oświadczeniem. Formalne niedociągnięcia mogą stać się przyczyną odrzucenia Twojej kandydatury, dlatego warto przykładać wagę do szczegółów.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o klauzuli w CV (RODO)

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

3. Urlop wychowawczy – co powinieneś wiedzieć, zanim skorzystasz

Pracownicy etatowi korzystają z przywilejów zagwarantowanych w kodeksie pracy. Przysługuje im m.in. prawo do urlopów: wypoczynkowego, okolicznościowego, bezpłatnego i na żądanie, a także do urlopów dla rodziców. W pierwszym okresie życia dziecka mama lub tata na etacie mogą skorzystać z urlopu macierzyńskiego (lub „tacierzyńskiego”) i rodzicielskiego, które trwają łącznie nieco ponad 50 tygodni. Po upływie tego czasu rodzice mogą zdecydować się na urlop wychowawczy, podczas którego przysługuje ochrona przed zwolnieniem i prawo do podjęcia aktywności zawodowej, np. u innego pracodawcy – pod warunkiem, że nie koliduje to z opieką nad dzieckiem.

Urlop wychowawczy – co powinieneś wiedzieć, zanim skorzystasz?

4. Aktualne zasady tworzenia CV

Aby zwiększyć swoje szanse w rekrutacji, warto dbać o to, by w CV znajdowały się aktualne informacje. Chodzi m.in. o dane dotyczące przebiegu zatrudnienia. Dobrze jest zatroszczyć się także o przejrzystość dokumentu i postawić na czytelny układ treści. Najważniejsze jest jednak to, by pokazać, że kwalifikacje, doświadczenie i cechy, które posiadasz, sprawiają, że jesteś odpowiednią osobą na wybrane stanowisko. Zanim wyślesz CV, dobrze jest poprosić kogoś o zapoznanie się z treścią i formą dokumentu. Osoba patrząca „świeżym okiem” może dostrzec ewentualne niedociągnięcia, błędy itd.

Aktualne zasady tworzenia CV

5. 5 rzeczy, za które szef może chcieć zwolnić Cię z pracy

Niska wydajność, zajmowanie się prywatnymi sprawami w czasie pracy lub ignorowanie poleceń przełożonych – to przykładowe powody zwolnienia. Postawa, jaką przyjmujesz wobec pracodawcy i obowiązków, stanowi jeden z kluczowych czynników wpływających na przebieg Twojej kariery zawodowej. Ważne, żebyś wiedział, czego się od Ciebie oczekuje i świadomie akceptował zasady panujące w firmie. Dzięki temu masz szansę nie tylko unikać konfliktów z przełożonymi i współpracownikami, ale również rozwijać się zawodowo i stawać się coraz lepszym specjalistą.   

5 rzeczy, za które szef może chcieć zwolnić Cię z pracy

 

Oceń artykuł