Jedni zazdroszczą im możliwości przebierania w ofertach pracy, inni uważają, że siedzenie przy biurku i życie w świecie kodów musi być nudne. Są cenieni, a jednocześnie często odbierani jako specyficzni i trudni w kontaktach. Jak naprawdę wygląda praca w IT?
To branża, w której nie można narzekać na możliwości rozwoju i wysokość zarobków. Nie wszystko jest jednak tak różowe, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wokół pracy w IT i jej przedstawicieli narosło też kilka stereotypów. Weryfikujemy niektóre z nich.
1. Programista jest jak robot
Specjaliści pracujący w IT często są postrzegani jako zamknięci w sobie, skupieni wyłącznie na kodach i cyferkach, odcięci od innych ludzi, żyjący we własnym świecie. To prawda, że część z nich jest introwertyczna, ale to nie znaczy, że praca w IT oznacza wykonywanie zadań niczym robot, bez relacji międzyludzkich. Często bowiem chodzi o pracę zespołową, wspólne wykonywanie projektów, kontaktowanie się z klientami, udział w spotkaniach.
2. Wszyscy specjaliści ds. IT mogą dyktować warunki
Tak, ale nie wszyscy. Od kandydatów IT wymaga się dzisiaj nie tylko kompetencji twardych, wiedzy i umiejętności technicznych, ale również tzw. kompetencji miękkich. W cenie jest komunikatywność, umiejętność pracy zespołowej, dzielenia się wiedzą i przejrzystej komunikacji zarówno z kolegami po fachu, jak i klientami czy osobami „nietechnicznymi”, spoza branży. Liczy się otwartość na zmiany i chęć nauki, wychodzenie z inicjatywą i samodzielne szukanie oryginalnych rozwiązań. Jeśli rekruter będzie miał możliwość pozyskania kandydata doświadczonego, uzdolnionego w zakresie IT, a jednocześnie posiadającego umiejętności interpersonalne, to odrzuci kandydata, który takich umiejętności nie posiada, mimo że jego CV wygląda imponująco.
Liczy się także specjalizacja i ciągłe bycie na bieżąco - nawet jeśli kilka lat temu programista był rozrywany, jeśli nie rozwijał się w międzyczasie, dziś może mieć problemy ze znalezieniem pracy.
3. Praca wyłącznie przy biurku
Część osób myśląc o branży IT, wyobraża sobie programistę siedzącego przy biurku przez cały dzień sam na sam z komputerem. Faktycznie, często jest to praca w budynku firmy, ale są też inne możliwości – wszystko zależy od zajmowanego stanowiska i zakresu obowiązków, w które mogą być wpisane podróże służbowe, delegacje w kraju i za granicą czy regularne spotkania z klientami bądź zespołem projektowym (np. w przypadku stanowisk konsultanta, architekta systemu czy wdrożeniowca).
– Pracuję codziennie po osiem godzin, praktycznie non stop przy biurku. Odpowiada mi taki rodzaj pracy, ale są też tacy, którzy nie potrafiliby „wysiedzieć” – opowiada Bartek, programista z kilkuletnim stażem. Każdy więc może znaleźć coś dla siebie i dostosować charakter pracy do swojego temperamentu.
4. Przywiązanie do etatu
Branża IT nie oznacza już wyłącznie tradycyjnego etatu w ramach umowy o pracę. Coraz częściej można spotkać specjalistów ds. IT zakładających swoją działalność, pracujących dla kilku firm równocześnie, realizujących kontrakty czy wybierających drogę wolnych strzelców. Jeśli komuś zależy na elastycznym grafiku, możliwości zdalnej pracy z dowolnego miejsca, bez życia typowo biurowego – to i taką opcję oferuje branża IT.
5. Męski zawód
To prawda, że dzisiaj szeregi specjalistów ds. IT zasilają głównie mężczyźni. Nie znaczy to jednak, że płeć piękna nie sprawdzi się w tym zawodzie. Kobiety w IT również robią karierę i realizują się również na stanowiskach kierowniczych. Potrafią połączyć fachową wiedzę z umiejętnościami interpersonalnymi. Z roku na rok przybywa maturzystek, które jako kierunek studiów wybierają właśnie informatykę czy telekomunikację. Jak podaje resort nauki, rośnie liczba kobiet kontynuujących naukę w szkołach wyższych o kierunkach związanych z IT, w tym na politechnikach.
A Wy jak postrzegacie branżę IT?
[box type="shadow"]
Szukasz pracy w IT? Sprawdź oferty pracy tutaj!
[/box]