Porady Życie zawodowe 5 czynników, które decydują o przyjaznej atmosferze w pracy
04.03.2019  | 5 min czytania

5 czynników, które decydują o przyjaznej atmosferze w pracy

04.03.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Nieustanny stres, strach przed przełożonym i niechęć do współpracowników – to tylko przykładowe czynniki, które skutecznie zniechęcają do wykonywania obowiązków. Dobra atmosfera w firmie potrafi zdziałać cuda - korzystnie wpływa zarówno na relacje międzyludzkie, jak również na efektywność pracy. Atmosferę mogą poprawić m.in. wspólne wyjścia pracowników.

Co korzystnie wpływa na atmosferę w firmie?

W miejscu pracy spędzamy bardzo dużo czasu, dlatego powinniśmy czuć się w nim komfortowo. Kluczowe znaczenie mają oczywiście relacje między współpracownikami i kontakt z przełożonymi. Przyjemna atmosfera może być także zagwarantowana przez korzystne warunki pracy oraz atrakcyjne benefity. Przedstawiamy 5 czynników, dzięki którym codzienne obowiązki wykonuje się z zadowoleniem:

  • Budowanie relacji ze współpracownikami

Relacje między członkami zespołu mają znaczący wpływ na jego wydajność. Pracownicy powinni darzyć się szacunkiem i dbać o komunikację. Realizowanie wspólnych projektów nie może opierać się na współzawodnictwie – ważna jest wzajemna pomoc i wyrozumiałość. Atmosferę polepszają również wspólne wyjścia po godzinach pracy. Dobrze, by zadbał o to pracodawca, organizując swoim pracownikom różne aktywności. To może być m.in. wyjście na kręgle lub do kina czy też rodzinny piknik integracyjny.

Czy integracja w pracy może być fajna?

  • Darmowe posiłki dla pracowników

Wiele osób ma mocno napięte grafiki i dużo obowiązków. Przygotowywanie sobie jedzenia na wynos bywa zatem kłopotliwe. Wiedzą o tym pracodawcy, którzy starają się ułatwić pracownikom codzienne funkcjonowanie. Firma Asana zdecydowała się na oferowanie zatrudnionym osobom trzech darmowych posiłków dziennie. W ten sposób pracownicy oszczędzają czas i pieniądze, co wpływa korzystnie na ich nastrój, a co za tym idzie – atmosferę w miejscu pracy.

  • Wsparcie ze strony pracodawcy

Wspieranie pracowników przez szefa to jeden z czynników budujących pozytywną atmosferę. Pomaganie może przyjmować rozmaite formy. Dla przykładu – firma Spotify gwarantuje sześć miesięcy płatnego urlopu rodzicielskiego, by ułatwić pracownikom opiekę nad dzieckiem. Z kolei Facebook oferuje świeżo upieczonym rodzicom premię.

  • Benefity – np. w postaci podróży

Wypoczęty pracownik wykonuje swoje obowiązki z dużą efektywnością. Jednym ze sposobów na poprawienie atmosfery jest zapewnianie osobom zatrudnionym w firmie odpoczynku. Firma Airbnb oferuje swoim pracownikom dodatek finansowy, który może być przeznaczony na podróż w dowolne miejsce.

Szukasz pracy? Zwróć uwagę na benefity!

  • Dobry kontakt z pracodawcą

W pracy ważne są nie tylko relacje z innymi pracownikami, ale również z szefem. Jeżeli nieustannie nas unika lub wywiera presję, to prędzej czy później atmosfera w firmie ulegnie pogorszeniu. Pracownik powinien być lojalny wobec swojego przełożonego, natomiast zadaniem szefa jest wspieranie podwładnych. O dobre relacje między szefami a zespołem zadbała m.in. firma Google, organizując cotygodniowe spotkania, podczas których pracownicy mogą zadawać przełożonym nurtujące ich pytania.

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł