5 cech dobrego piłkarza, które przydadzą się w pracy

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
admin Ocena treści 3.67/5 (3)
Kategoria: Życie zawodowe
Ocena treści 3.67/5 (3)

Business championPiłkarz, by odnieść sukces, powinien być zdeterminowany, kreatywny, błyskotliwy, sumienny… Zupełnie jak dobry pracownik. Dziś sprawdzamy jakie cechy przydadzą się w walce zarówno na stadionowym, jak i biurowym boisku.

 

Determinacja

Dobry zawodnik wykonuje swoje obowiązki od 1 do 90 minuty, doskakuje do przeciwnika, próbuje odebrać mu piłkę, by wyprowadzić atak swojej drużyny. Piłkarska determinacja przyda się też w pracy, kiedy musisz sfinalizować projekt, a współpracujesz przy nim z kilkoma (lub kilkunastoma) osobami. Maili, telefonów, spotkań, statusów nie będzie końca. Gdy zrealizujesz (a nawet przekroczysz) wyznaczony cel – radość będzie porównywalna z tą z piłkarskiego gola.

 

Kreatywność

Okazuje się, że przeciwnik wyszedł na mecz innym ustawieniem niż to, które przewidział trener; polecenia taktyczne biorą w łeb, a inaczej niż w boksie – nie da się rzucić białego ręcznika i zejść z boiska… co wtedy? Wtedy potrzebne są kreatywne rozwiązania i to nie tylko ze strony zawodników rozgrywających, prowadzących grę, ale i obrońców czy napastników; to momenty, w których poznaje się liderów drużyny. Takich liderów potrzebuje również biznes! Osoba, która w podbramkowej sytuacji znajduje innowacyjne rozwiązanie, nowego podwykonawcę czy alternatywny plan działania, w każdej firmie jest na wagę złota.

 

Błyskotliwość

Kiedy zasieki obronne rywala ustawione są równo i zdobycie bramki wydaje się marzeniem ściętej głowy, nierzadko o losach meczu może przesądzić jedno błyskotliwe zagranie – wejście w drybling, sprytny odbiór piłki czy podanie otwierające drogę do bramki. Takie zagrywki są nie do przecenienia również w zawodowej codzienności. Celnie postawione pytanie na spotkaniu z przełożonym, zgrabne podsumowanie efektów pracy, czy rozładowujący sytuację żart podczas napiętej dyskusji w zespole projektowym – każdy pracownik idealny powinien wiedzieć jak to zrobić.

 

Sumienność

Są trenerzy, którzy najbardziej  cenią nie indywidualistów pokroju Ronaldo i Messiego, ale graczy, którzy sumiennie od pierwszego do ostatniego gwizdka wykonują ich zalecenia taktyczne; jestem lewym obrońcą i mam przez cały mecz nie opuszczać swojej polowy, by skupić się na defensywie? Proszę bardzo!  W pracy również warto czasem odłożyć na bok pelerynę korytarzowej gwiazdy i zamiast poświęcać się autopromocji czy ploteczkom, zając się… pracą.

 

Umiejętność pracy w wielokulturowym środowisku

Boisko piłkarskie to prawdziwy tygiel kulturowy. Choćby w niemieckim klubie Bayern Monachium obok Roberta Lewandowskiego, grają piłkarze z Hiszpanii (Xabi Alonso), Holandii (Arjen Robben), Francji (Franck Ribéry), Maroka (Medhi Benatia) czy Chile (Arturo Vidal). Wraz z postępem procesów globalizacyjnych takim tyglem staje się również coraz więcej firm. Międzynarodowe, często realizowane w przestrzeni wirtualnej projekty to dziś codzienność. Aby odnieść sukces dobry pracownik powinien umieć się przystosować do dynamicznie zmieniającego się otoczenia zawodowego.

 

A czy Wy dodalibyście coś do tej listy?

Oceń artykuł


Narzędzia