Porady Życie zawodowe 4 zasady efektywnej pracy z domu
13.06.2017  | 5 min czytania

4 zasady efektywnej pracy z domu

13.06.2017  | 5 min czytania
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(3)

Szacuje się, że do 2020 roku ponad połowa pracowników na cały świecie będzie regularnie pracować zdalnie. Już dziś w samej Unii Europejskiej liczba samodzielnych specjalistów czyli freelancerów znacznie wzrosła. Czyżby praca zdalna miała same zalety?

Liczba niezależnych spe­cjalistów, powszechnie określanych jako freelancerzy, w la­tach 2008–2015 wzrosła w Unii Europejskiej o jedną czwartą (24%) – z 7,7 mln do 9,6 mln. Widać to także na przykładach konkretnych firm. Firma CISCO, zatrudniająca na całym świecie ponad 80 000 osób, deklaruje, że ponad połowa z nich pracuje zdalnie. Nic dziwnego. Wśród zalet tzw. remote-workingu wymienia się:

  • wyższą produktywność  - jak donosi serwis surepayroll.com, aż 86% pracowników preferuje pracę z domu, bo właśnie tam udaje im się osiągnąć maksymalną produktywność. W badaniu ConnectSolutions 30% respondentów deklarowało, że pracując z domu, są w stanie zrobić więcej w krótszym czasie.
  • większe zadowolenie pracowników– właśnie o zadowolenie i ogólne poczucie szczęścia pytał ponad 200 tys. pracowników Tiny Pulse. Dane zebrane w raporcie „What Leaders need to know about remote workers” pokazują, że pracownicy biurowi oceniają swoje zadowolenie (w skali od 1 do 10) na poziomie 7,42, a osoby pracujące zdalnie – 8,10. W pracy poza biurem doceniają szczególnie wolność i elastyczność.
  • obniżenie stresu pracowników – jego niższy poziom deklaruje 82% osób pracujących zdalnie (pokazuje to badanie PGI).
  • pozytywny wpływ na środowisko naturalne – osoby pracujące z domu zużywają mniej energii elektrycznej oraz przyczyniają się do mniejszego zanieczyszczenia środowiska naturalnego, które powstaje w wyniku codziennych dojazdów do pracy.

I Zawody dla domatorów, czyli jaką pracę można wykonywać zdalnie >>

Praca zdalna stawia jednak przed pracownikiem jedno zasadnicze wyzwanie – oparcie się pokusie leniuchowania lub zajmowania się innymi sprawami. Co zatem zrobić, by pracując z domu, rzeczywiście pracować?

1.Określ godziny pracy

Praca w domu nie oznacza, że powinieneś pracować 24/7. Określ w jakich godzinach pracujesz i będziesz dla współpracowników dostępny pod mailem, telefonem czy komunikatorem internetowym. Wyznaczenie granic czy terminu zakończenia pracy lub projektu często pomaga w lepszej organizacji dnia i motywuje do działania.

2. Znajdź przestrzeń do pracy

Powinno być to miejsce, które umożliwi Ci koncentrację. Pamiętaj jednak, że każdy lubi pracować w innym otoczeniu. Dla jednych najlepszych rozwiązaniem będzie własny kącik biurowy w domu, dla innych kawiarnia, a dla jeszcze innych przestrzeń co-workingowa. Wybierz rozwiązanie najlepsze dla Ciebie.

3. Komunikuj się z zespołem

Praca zdalna nie oznacza, że nie musisz kontaktować się ze współpracownikami. Pomimo pracy z domu możesz wziąć udział w wideo- czy telekonferencji, jednak home office w łatwiejszy sposób pozwala na wyłączenie się z życia biurowego, plotek i wspólnej kawy na rzecz większej koncentracji na zadaniu i pracy.

4. Zakończ pracę

Na koniec dnia pracy, zostaw pracę z domu i odsapnij. Spotkaj się ze znajomymi, wyjdź pobiegać czy poćwiczyć na siłowni, obejrzyj film w kinie. Ciężko pracowałeś – należy Ci się odpoczynek!

A jaki jest Wasz przepis na efektywną pracę z domu?

 

Oceń artykuł