Porady Życie zawodowe 4 typy zespołów - sprawdź, w którym pracujesz
01.12.2017  | 5 min czytania

4 typy zespołów - sprawdź, w którym pracujesz

01.12.2017  | 5 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(3.67)

Z ludźmi z pracy spędzamy często niemal tyle samo czasu co z własną rodziną czy przyjaciółmi. Dlatego dobrze, jeśli potrafimy się z nimi dogadać. I chociaż nikt nie musi przyjaźnić się ze współpracownikami, to wskazana jest chociaż nić sympatii, szacunek i pozytywne nastawienie do wzajemnych relacji. Gorzej jeśli stosunki z koleżankami i kolegami są toksyczne, a atmosfera fatalna. Powiedz, w jakim zespole pracujesz, a podpowiemy Ci … czy zmieniać pracę.

Oto 4 typy zespołów, które możesz spotkać na swojej zawodowej drodze.

1.Perfekcyjnie zgrana paczka

Oglądaliście “Przyjaciół”? Tak właśnie wygląda ten zespół. Wszyscy się uwielbiają, wiedzą o sobie wszystko i wzajemnie wspierają - bez względu na to, czy chodzi o ważny projekt w pracy, czy problemy prywatne któregoś z Was. Spędzacie ze sobą masę czasu - i w pracy, i poza nią, jeżdżąc na wspólne wakacje i organizując wieczorne wyjścia.

Plusy: Praca w takim zgranym zespole może być czystą przyjemnością, bo rozumiecie się praktycznie bez słów i dzielicie wspólne pasje. Możesz mieć pewność, że jeśli noga Ci się powinie, Twoi współpracownicy pomogą Ci rozwiązać problem.

Minusy: Pamiętaj, że jesteś w pracy i mogą zdarzać się Wam kwestie problematyczne albo konflikty interesów. Zbyt bliskie prywatne relacje nie ułatwiają wyjścia z takich sytuacji. W tego typu zespołach bardzo bolesne są też odejścia czy zwolnienia, a to nieuniknione w każdej pracy.

2. Sprawny team

Na pewno nie jesteście najlepszymi przyjaciółmi, a prywatnie niekoniecznie za sobą nie przepadacie, ale jako zespół w pracy jesteście bardzo skuteczni. Macie poczucie, że wszyscy gracie do jednej bramki, możecie na siebie liczyć i jesteście wobec siebie uczciwi. Nie ma tutaj miejsca na zagrania poniżej pasa.

Plusy: Taki zespół jest sprawny biznesowo i czujesz, że wspólnymi siłami możecie robić naprawdę wartościowe i rozwijające rzeczy. Nie jesteś zaangażowany emocjonalnie, więc i rotacja Ci specjalnie nie przeszkadza.

Minusy: Taka relacja może Ci przeszkadzać, jeśli lubisz łączyć pracę z relacjami prywatnymi i w zespole brakuje Ci prawdziwie bratniej duszy.

3. Każdy gra dla siebie

Zespołem jesteście tylko z nazwy. Każdy stara się ugrać coś dla siebie i pokazać samodzielnie z jak najlepszej strony. Otwartej wrogości co prawda nie ma, ale zdarzają się delikatne próby wygryzania z projektów czy subtelne donosy do szefa.

Plusy: Skupiasz się wyłącznie na sobie i swoim rozwoju, co w niektórych sytuacjach może mieć pozytywne skutki dla Twojej kariery.

Minusy: Nie pracujecie razem, więc wiele działań ma mniejszy skutek niż mogłoby mieć, gdybyście zjednoczyli siły. Bycie samotnym wilkiem jest też często bardzo męczące - w razie problemów, nie masz kogo poprosić o wsparcie. Zastanów się, czy to na pewno zespół w którym chcesz zagrzewać miejsce na dłużej.

4. Gniazdo żmij

Jeśli codziennie w pracy czujesz się tak, jakbyś chodził po polu minowym, a każda najmniejsza wpadka jest błyskawicznie wykorzystywana przeciwko Tobie, to znak, że w Twoim zespole nie dzieje się dobrze. Kiedy powinie Ci się noga, możesz być pewny, że ktoś z zespołu dodatkowo wbije Ci nóż w plecy. Donosicielstwo, afery, plotki, kłamstwa i drobne złośliwości są na porządku dzienny.

Plusy: Brak.

Minusy: Wyłącznie. Nasza rada: uciekaj! Szkoda tracić nerwy na pracę w tak nieprzyjaznym środowisku. Dlatego zachęcamy - uruchom aplikację Pracuj.pl w swoim telefonie i znajdź pracę, w której spotkasz przyjaznych ludzi, z którymi dobrze będzie Ci się współpracowało. Gwarantujemy - Twoje życie zawodowe zmieni się na plus!

Oceń artykuł