Porady Życie zawodowe 4 sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy
08.08.2017  | 1 min czytania

4 sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy

08.08.2017  | 1 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(3)

W niedzielny wieczór drżysz przed powrotem do pracy, nie możesz dojść do siebie po skrytykowaniu przez szefa, a negatywny mail wyprowadza Cię z równowagi na długie godziny? Jeśli zaszycie się na kilka miesięcy na Bora Bora nie wchodzi w Twoim wypadku w grę, skorzystaj z innych sposobów na pokonanie stresu! Oto kilka przydatnych wskazówek.

  1. Przyznaj się do strachu i zastanów się, jak z nim walczyć

Przede wszystkim zastanów się, czego się obawiasz – wymówek szefa, nadmiaru obowiązków, kontaktu ze współpracownikami?

Znając powody, będzie Ci łatwiej odpowiedzieć na pytanie: „Co mogę zrobić, by czuć się dobrze w danej sytuacji?” – mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu i coach.

Zastanów się, jak możesz zminimalizować stres. Jeśli na przykład zawsze paraliżuje Cię myśl o wygłoszeniu prezentacji przed większą publicznością, porozmawiaj z szefem o możliwości wzięcia udziału w szkoleniu z wystąpień publicznych, które pomoże Ci przełamać ten lęk. Poświęć też dłuższą chwilę na przećwiczenie prezentacji, chociażby w domu przed lustrem – jeśli będziesz dobrze przygotowany, poczujesz się pewniej, a szansa, że stres Cię sparaliżuje, będzie mniejsza.

  1. Ruszaj się!

Dziwisz się znajomym, którzy biegają, pływają albo jeżdżą na rowerze, bo sam wolisz bardziej „stacjonarne” rozrywki przed komputerem albo telewizorem? To błąd! Ruch, szczególnie ten na świeżym powietrzu, nie tylko jest lepszy dla zdrowia i urody, lecz także pomaga w walce ze stresem.

Jeśli cały dzień w pracy spędzasz przed komputerem, a wieczorem znowu wpatrujesz się w migający ekran, rozmyślając o pracy, możesz mieć pewność - nie odpoczniesz! Sport pomaga oderwać myśli o tematów zawodowych i gwarantuje lepsze samopoczucie. Spróbuj! Jeśli nie jesteś typem sportowca, zdecyduj się na wersję light – chociażby półgodzinny szybki spacer.

  1. Naucz się odpoczywać

Myślimy o pracy, bo odwykliśmy od odpoczynku, a odwykliśmy od niego, bo ciągle pracujemy. Czas to zmienić! – mówi Izabela Kielczyk. W dzisiejszych czasach odpoczynek jest sztuką, która wymaga pewnego wysiłku. Przede wszystkim - nie da się odpocząć, będąc stale online, sprawdzając co chwilę służbową komórkę albo skrzynkę pocztową. A brak wypoczynku przekłada się z kolei na naszą mniejszą odporność na stres.

Nikt nie jest w stanie być w gotowości do pracy 24 godz. na dobę – a jeśli komuś się tak wydaje, może zapłacić za to sporą cenę. Nie bez przyczyny psychologowie, a także coraz więcej świadomych pracodawców, namawia pracowników do wykorzystywania urlopów. Badania pokazują, że człowiek wypoczęty po prostu pracuje lepiej – jest bardziej wydajny i lepiej radzi sobie w nerwowych sytuacjach. Dlatego jeśli nie chcesz dać się zawodowemu stresowi, zadbaj o dni bez spraw służbowych, które poświęcisz lenistwu, spotkaniom z rodziną czy przyjaciółmi albo swojemu hobby. Jeśli nie lubisz nic nie robić, wybierz aktywny odpoczynek – najlepiej na świeżym powietrzu i z dala od firmowego laptopa.

  1. Pozwól opaść emocjom

Reagowanie pod wpływem emocji rzadko wychodzi nam na dobre – także w pracy. Emocjonalne zachowanie może przysporzyć kłopotów i tylko spotęgować stres. Dlatego warto przygotować się na nerwowe momenty i starać się zachować spokój. Pamiętajmy – w pracy zdarzają się one każdemu i nie warto dawać się wyprowadzać z równowagi. Co jeśli jesteśmy naprawdę wzburzeni i mamy ochotę na przykład po prostu na kogoś nawrzeszczeć?

Owszem, czasem sytuacja nas zaskoczy i ciężko opanować emocje. Warto wtedy wyjść na chwilę i podjeść zadaniowo do sytuacji. Powiedzieć sobie: „boli mnie to…, boje się, że…, ale teraz zastanowię się, co mogę zrobić w tej sytuacji, by maksymalnie zadbać o siebie i nie przysporzyć sobie kłopotu” – radzi psycholog biznesu.

Jeśli ręka Cię świerzbi, żeby napisać wściekłego maila, zrób to, … ale go nie wysyłaj. Za godzinę wróć do niego i zastąp emocje faktami. W ten sposób zminimalizujesz stres wynikający z tej sytuacji i jej następstw, a jednocześnie pokażesz, że jesteś osobą opanowaną i profesjonalną.

A jak Wy radzicie sobie ze stresem w pracy?

Oceń artykuł