Porady Życie zawodowe Jak sobie radzić ze stresem? Poznaj 4 sposoby na spokojną pracę!
08.12.2020  | 4 min czytania

Jak sobie radzić ze stresem? Poznaj 4 sposoby na spokojną pracę!

08.12.2020  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.06)

W niedzielny wieczór drżysz przed powrotem do pracy, nie możesz dojść do siebie po skrytykowaniu przez szefa, a negatywny mail wyprowadza Cię z równowagi na długie godziny? Jeśli zaszycie się na kilka miesięcy na Bora-Bora nie wchodzi w Twoim wypadku w grę, skorzystaj z innych sposobów na pozbycie się przykrych emocji. Poznaj 4 metody radzenia sobie ze stresem!

Czego dowiesz się z artykułu:

• Pierwszy krok do pokonania stresu: przyznaj się do strachu
• Jak walczyć ze stresem na co dzień? Ruszając się!
• Metoda radzenia sobie ze stresem, o której często zapominamy – porządny odpoczynek
• Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Pozwól opaść emocjom

| Chroniczny stres. Sprawdź sygnały!

1. Pierwszy krok do pokonania stresu: przyznaj się do strachu

Aby skutecznie radzić sobie ze stresem, najpierw trzeba odkryć, co właściwie jest jego przyczyną. Pomyśl więc, czego najbardziej się obawiasz: krytyki przełożonego, nadmiaru obowiązków, kontaktu ze współpracownikami, wykonywania konkretnych zadań?

Gdy poznasz prawdziwą przyczynę swojego strachu, będzie Ci łatwiej odpowiedzieć na pytanie: „Co mogę zrobić, by czuć się dobrze w danej sytuacji?” i dobrać odpowiednie techniki radzenia sobie ze stresem – mówi Izabela Kielczyk, psycholog biznesu i coach.

Zastanów się, co możesz zrobić, by zminimalizować nieprzyjemne odczucia. Jeśli na przykład zawsze paraliżuje Cię myśl o wygłoszeniu prezentacji przed większą publicznością i nie wiesz, jak sobie radzić ze stresem, który towarzyszy takim wystąpieniom, porozmawiaj z szefem o możliwości wzięcia udziału w szkoleniu, które pomoże Ci przełamać ten lęk. Poświęć też dłuższą chwilę na przećwiczenie prezentacji, chociażby w domu przed lustrem – jeśli będziesz dobrze przygotowany, poczujesz się pewniej, a szansa, że stres Cię sparaliżuje, będzie mniejsza.

| 10 zawodów, w których stres to codzienność

2. Jak walczyć ze stresem na co dzień? Ruszając się!

Dziwisz się znajomym, którzy biegają, pływają albo jeżdżą na rowerze, bo sam wolisz bardziej „stacjonarne” rozrywki przed komputerem albo telewizorem? To błąd! Ruch, szczególnie ten na świeżym powietrzu, nie tylko jest lepszy dla zdrowia i urody, lecz także pomaga w walce ze stresem.

Jeśli cały dzień w pracy spędzasz przed komputerem, a wieczorem znowu wpatrujesz się w migający ekran, możesz mieć pewność – nie odpoczniesz. Sport pomaga oderwać myśli od tematów zawodowych i gwarantuje lepsze samopoczucie. Spróbuj! Jeśli nie jesteś typem sportowca, zdecyduj się na wersję light – chociażby półgodzinny szybki spacer albo gimnastykę.

| Sport po pracy, czyli jak znaleźć ujście dla stresu i emocji

3. Metoda radzenia sobie ze stresem, o której często zapominamy – porządny odpoczynek

Zdarza się, że szukamy wymyślnych sposobów na to, jak radzić sobie ze stresem, a zapominamy o najważniejszym i zupełnie podstawowym dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wystarczająca ilość snu na co dzień, regularne urlopy, znajdowanie czasu dla siebie po pracy – to pierwsze, co powinno Ci przyjść do głowy, gdy chcesz pokonać stres w pracy i w życiu codziennym.

Bez przerwy myślimy o pracy, bo odwykliśmy od odpoczynku, a odwykliśmy od niego, bo ciągle pracujemy. Czas to zmienić! – mówi Izabela Kielczyk. W dzisiejszych czasach odpoczynek jest sztuką, która wymaga pewnego wysiłku. Przede wszystkim nie da się odpocząć, będąc stale online, sprawdzając co chwilę służbową komórkę albo skrzynkę pocztową. A brak wypoczynku przekłada się z kolei na naszą mniejszą odporność na stres.

Nikt nie jest w stanie być w gotowości do pracy 24 godziny na dobę – a jeśli komuś się tak wydaje, może zapłacić za to sporą cenę. Nie bez przyczyny psychologowie – a wraz z nimi coraz więcej świadomych pracodawców – namawiają pracowników do wykorzystywania urlopów. Badania pokazują, że człowiek wypoczęty po prostu pracuje lepiej – jest bardziej wydajny i lepiej radzi sobie w nerwowych sytuacjach. Dlatego jeśli nie wiesz, jak radzić sobie ze stresem w pracy, zadbaj o dni bez spraw służbowych, które poświęcisz lenistwu, spotkaniom z rodziną czy przyjaciółmi albo swojemu hobby. Jeśli nie lubisz nic nie robić, wybierz aktywny odpoczynek – najlepiej na świeżym powietrzu i z dala od firmowego laptopa.

| 7 objawów przemęczenia organizmu

4. Jak radzić sobie ze stresem w pracy? Pozwól opaść emocjom

Reagowanie pod wpływem emocji mało komu wychodzi na dobre – także w pracy. Emocjonalne zachowanie może przysporzyć Ci kłopotów i tylko spotęgować stres. Dlatego warto przygotować się na nerwowe momenty i starać się zachować spokój. Pamiętaj – w pracy zdarzają się one każdemu i nie warto dawać się wyprowadzać z równowagi. Co jeśli jesteś naprawdę wzburzony i masz ochotę na przykład po prostu na kogoś nawrzeszczeć? Jest pewna niezwykle skuteczna metoda radzenia sobie ze stresem w takich chwilach.

Kiedy sytuacja nas zaskoczy i ciężko opanować emocje, warto wyjść na chwilę i podejść do niej zadaniowo. Powiedzieć sobie: „boli mnie to…, boje się, że…, ale teraz zastanowię się, co mogę zrobić w tej sytuacji, by maksymalnie zadbać o siebie i nie przysporzyć sobie kłopotu” – radzi psycholog biznesu.

Jeśli ręka Cię świerzbi, żeby napisać wściekłego maila, który pozwoli Ci rozładować emocje, zrób to, ale… nie wysyłaj go od razu! Za godzinę wróć do niego i zastąp frustrację faktami. W ten sposób zminimalizujesz stres wynikający z tej sytuacji i jej następstw, a jednocześnie pokażesz, że jesteś osobą opanowaną i profesjonalną.

| Lektury, które pomogą Ci się odstresować

Oceń artykuł