4 rzeczy, których ojcowie-pracownicy uczą się od swoich dzieci

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Katarzyna Klimek-Michno
Kategoria: Życie zawodowe

man working from home and take care of babyNa rynku pracy rośnie wartość kompetencji miękkich i umiejętności społecznych. Nie wystarczy już, że kandydat wykaże się fachową wiedzą. Co ciekawe, wiele z kompetencji pożądanych przez pracodawców nabywamy dzięki … rodzicielstwu. Dzisiaj pytamy aktywnych zawodowo ojców, czego nauczyli się od swoich dzieci.

 

1. Zarządzanie sobą w czasie

To kompetencja wysoko notowana na rynku pracy i niezwykle przydatna w codziennym życiu. Jak zarządzać czasem – kto, jak kto, ale dzieci dają na ten temat świetną lekcję.

Gdy pojawia się dziecko, zmienia się całe życie. Jest odpowiedzialność i obowiązki, które należy pogodzić z innymi sprawami i trzeba umieć ustalać priorytety. Stajemy się lepiej zorganizowani – opowiada Marcin, młody ojciec.

 

2. Elastyczność

Zdolność do szybkiego reagowania na zmieniające się sytuacje, podejmowanie nowych wyzwań, umiejętne odczytywanie potrzeb oraz intencji klientów i kontrahentów, wychodzenie z inicjatywą i proponowanie nowych rozwiązań – to wszystko przydaje się dzisiaj w życiu zawodowym. I w tym wypadku dobrą szkołę dają nam dzieci.

Opieka i wychowywanie dziecka to wielkie wyzwanie. Cały czas uczymy się swoich dzieci. Każdy etap ich rozwoju jest inny. Niemowlęce kolki, bunt dwulatka, wiek szkolny, a potem nastoletni. Zmiany i nowe wyzwania są na porządku dziennym – przekonuje Robert, ojciec dwójki dzieci.

 

3. Kreatywność

Moja córka uwielbia, gdy czytam jej książki. Ale chyba jeszcze bardziej lubi, gdy sam wymyślam dla niej jakieś bajki, opowiadania i historyjki. Jeszcze kilka lat temu nie posądzałbym samego siebie o takie umiejętności. Okazuje się, że z moją kreatywnością literacką nie jest źle – śmieje się Mateusz, absolwent studiów technicznych.

Ojcowie, którzy angażują się w wychowywanie swoich pociech, przyznają, że potrzeba dużo energii, twórczej inicjatywy i ciekawych pomysłów. Kreatywność i nieszablonowe myślenie to także jeden z najczęstszych wymogów pojawiających się w ofertach pracy. I chociaż rekruterzy nie oczekują od nas przepisu na dobrą zabawę, to doświadczenia wyniesione z domu na pewno nas ubogacają.

 

4. Komunikatywność

Dziecko to nie zawsze łatwy rozmówca. Często bardzo wymagający i absorbujący. Potrzebna jest tutaj umiejętność słuchania, wyciągania wniosków i otwartość na dialog. Podobnie więc jak w biznesie, gdy naszym rozmówcą jest zbyt uparty klient czy zbuntowany zespół :).

Ojcowie twierdzą, że dzięki wychowywaniu dzieci uczą się efektywnie komunikować z osobami z różnym nastawieniem i charakterem – tak jak porozumiewamy się z naszym dzieckiem na różnych etapach jego rozwoju.

 

A jakie są Wasze doświadczenia? Czego Was nauczyło bycie rodzicem?

 

Oceń artykuł


Narzędzia