4 postanowienia noworoczne, których NIE należy podejmować

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Maja Gojtowska Ocena treści 2.5/5 (6)
Kategoria: Życie zawodowe
Ocena treści 2.5/5 (6)

postanowienia noworoczne ktorych nie nalezy podejmowac

Wraz z nowym rokiem miliony ludzie na całym świecie staje przed nie lada wyzwaniem – stworzeniem listy postanowień noworocznych. Statystyki są jednak nieubłagane. Jak dowodzą uczeni z Uniwersytetu Stamforda 75% z nas trzyma się ich przez… tydzień. W całości, realizuje je tylko 8% ludzi na całym świecie. Gra jest jednak warto świeczki. Eksperci są zgodni: noworoczne postanowienia są mimo wszystko dotrzymywane nawet 10 razy częściej, niż te podejmowane spontanicznie w ciągu roku.

 

Warto pamiętać, że elementem, który wpływa na skuteczność postanowienia noworocznego jest to, w jaki sposób zostało sformułowane. Jak zatem zabrać się za tworzenie listy celów na nowy rok? No i jakich postanowień unikać? Sprawdźmy!

 

Postanowienia niczym Mont Everest

Duże, ambitne cele warto dzielić na mniejsze, ale łatwiejsze do realizacji. Zamiast ogólnikowej „nauka języka obcego”, dużo lepiej postanowić codzienne czytanie prasy zagranicznej i książek w języku obcym, zapisywanie każdego nowego słowa, jakie w nich znajdziesz oraz regularne powtarzanie słownictwa za pomocą fiszek lub specjalnych aplikacji mobilnych np. raz w tygodniu.

 

Postanowienia dla samych postanowień

Pamiętaj, postanowienie noworoczne powinno być dla Ciebie ważne. Nie warto podejmować się czegoś, tylko dlatego, że robią to inni. Jeśli chcesz zadbać o swoją kondycję, ale nie lubisz biegać, nie ma sensu obiecywać sobie, regularnych treningów przygotowujących do pół maratonu. Istnieje prawdopodobieństwo, graniczące z pewnością, że nie dotrwasz nawet do końca pierwszego tygodnia ćwiczeń. Staraj się wybierać zadania, które będą dla Ciebie pozytywnym wyzwaniem, a w dłuższej perspektywie mogą nawet pomóc Ci rozwinąć karierę zawodową (sprawdź nasze propozycje).

 

Postanowienia niezależnie od Ciebie

Każde postawienie z Twojej noworocznej listy powinno być całkowicie zależne od Ciebie, a nie czynników zewnętrznych. Zamiast obiecywać sobie zmianę pracy dużo lepiej obiecać sobie aktualizację CV, przeglądanie ogłoszeń o pracę przynajmniej co 2 dni i szybkie odpowiadanie na te, które wydają Ci się interesujące.

 

Lista 365 postanowień na 365 dni

Mniej znaczy więcej. Zamiast długiej listy postanowień, dużo lepiej postawić przed sobą jeden, konkretny, ambitny cel. Dzięki temu nasza uwaga skupi się tylko na nim i na jego realizacji. Potwierdza to eksperyment przeprowadzony przez uczonych z Uniwersytetu Stamforda – zbyt wiele postanowień, kończy się zazwyczaj serią porażek.

 

Jeśli szukacie inspiracji dla swoich postanowień skorzystajcie z listy 5 nieoczywistych propozycji, które przygotowaliśmy dla Was w zeszłym roku. Są one wciąż aktualne!

Oceń artykuł


Narzędzia