4 oznaki, że umiesz odpoczywać od pracy

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Agnieszka Dobosz
Kategoria: Życie zawodowe

Fotolia_73283005_Subscription_XXL_lekkiW pracy kolejne projekty, zadania i obowiązki – a wieczorami i w weekendy nadrabianie zaległości; rodzinnych, towarzyskich lub, co gorsza, zawodowych. W rezultacie wszystko robimy w biegu – nawet wizyta przyjaciół, która miała być przyjemnością, kończy się wyścigiem z czasem. Kiedy przychodzi długi weekend czy urlop, trudno uwolnić się od trybu wiecznego pośpiechu. Oto 4 rzeczy, o których powinno się pamiętać, aby faktycznie odpocząć. Bo relaks to, wbrew pozorom, trudna sztuka.

 

1. Praca zostaje w pracy

 

Komórka daje o sobie znać nawet przy rodzinnym obiedzie, kiedy nerwowo sprawdzasz maile albo wymieniasz smsy. Smartfony, laptopy, tablety bardzo ułatwiają pracę wielu z nas, ale także… przeszkadzają w prawdziwym odpoczynku. Dlatego jeśli zależy Ci na relaksie, laptop powinien zostać w biurze, a służbowa komórka – w szufladzie.

Nie wiedząc, co się dzieje, tylko bardziej się denerwujesz? W takim razie ustal sobie, że służbowy telefon sprawdzisz o określonych porach, np. 2 razy dziennie. Dzięki temu będziesz spokojny, że trzymasz rękę na pulsie, a jednocześnie uda Ci się chociaż trochę odpocząć, bez nasłuchiwania dźwięku spływających maili.

 

2. Wiesz, co Cię relaksuje (i stosujesz te metody w praktyce!)

 

Dla jednych może być to spacer z psem, dla drugich dziesięciokilometrowa przebieżka, dla innych wizyta w kinie albo po prostu spędzenie wieczoru na zabawie z dzieckiem. Warto takie relaksujące elementy wplatać w codzienną rutynę – a jeśli się nie udaje, praktykować w czasie urlopu lub świąt.

Szczególnie wiele korzyści mogą przynieść nam wszystkie aktywne formy wypoczynku, zwłaszcza te uprawiane na świeżym powietrzu. Lekarze zalecają je w szczególności osobom, które prowadzą siedzący tryb życia.

 

3. Fundujesz sobie chwilę wytchnienia

 

Kiedy tylko zaczyna się urlop albo przedłużony weekend, na który nie masz zaplanowanego żadnego wyjazdu, rzucasz się w wir napraw, porządków albo załatwiania urzędowych spraw. I znowu się spieszysz.

Oczywiście takie rzeczy są ważne, jednak psychologowie radzą, aby w trakcie czasu wolnego od pracy jednak zwolnić tempo. Nie staraj się załatwić wszystkiego w jeden dzień i tak samo jak planujesz wizyty w urzędzie, zaplanuj leniwe popołudnie lub wolny od mycia okien poranek. Tylko wtedy naprawdę zaczniesz odpoczywać.

 

4. Wiesz, co dają Ci dni wolne i z nich korzystasz

 

Na swoim koncie masz masę zaległych dni urlopowych jeszcze z poprzedniego roku? Nie pamiętasz, kiedy ostatnio wziąłeś więcej niż jeden dzień wolnego? To częsty błąd, który – zdaniem psychologów – wpływa na spadek efektywności pracy nawet najbardziej zakochanych w swojej robocie i zaangażowanych pracowników. Od czasu do czasu trzeba zrobić sobie przerwę – najlepiej wtedy wyjechać, aby oderwać się także od obowiązków domowych, zmienić otoczenie. Najbardziej zapracowani, którzy zawsze czują, że „nie jest to najlepszy czas na urlop”, mogą zastosować prostą sztuczkę – wyjazd zorganizować i opłacić z dużym wyprzedzeniem, aby już w terminie nie było pokusy jego odwołania.

 

A Wy umiecie odpoczywać od pracy?

Oceń artykuł


Narzędzia