Porady Życie zawodowe 3 zasady work-life balance, których lepiej nie łamać
09.10.2017  | 1 min czytania

3 zasady work-life balance, których lepiej nie łamać

09.10.2017  | 1 min czytania
Autor wpisu Agnieszka Dobosz
Ocena treści
(5)

Jedni uważają, że pracy i życia prywatnego nie da się na sztywno oddzielać, ale należy elastycznie przeplatać obowiązki służbowe z życiem osobistym. Drudzy starają się stawiać grubą kreskę między czasem poświęcanym pracy zawodowej a momentom dla rodziny, przyjaciół czy swojej pasji. Bez względu na sposób postrzegania work-life balance, jedno jest pewne - ważne, aby praca nie była całym naszym życiem. Przedstawiamy 3 zasady, których warto pilnować, aby nie przesadzić z dominacją kwestii zawodowych nad innymi aspektami naszego życia. 

Wypalenie zawodowe, pracoholizm, choroby serca czy problemy z układem pokarmowym to tylko niektóre z zagrożeń, które niesie ze sobą nadmierne poświęcenie się pracy. Życie w ciągłym stresie, pod presją obowiązków i oczekiwań szefów czy współpracowników wymaga zrównoważenia czasem wolnym, odpoczynkiem, poświęceniem myśli czemuś czy komuś innemu.

Oto 3 ważne zasady work-life balance, których lepiej nie łamać.

 1. Przynajmniej raz w roku chodzisz na dłuższy urlop i wiesz, że odpoczynek jest ważny

  Twój ostatni przynajmniej tygodniowy urlop był tak dawno, że nawet nie pamiętasz, czy gdzieś wyjeżdżałeś? Gdybyś wybrał wszystkie zaległe dni urlopowe, zniknąłbyś z biura na kilka miesięcy? Brak odpoczynku prędzej czy później da Ci się we znaki! Nikt nie jest niezastąpiony, więc zacznij wykorzystywać urlop i naucz się odpoczywać i odrywać od pracy. Możesz robić to stopniowo - na przykład wydłużać sobie weekendy o jeden czy dwa dni wolne.

  Jeśli któraś z tych rzeczy wkurza Cię w pracy, to znak, że czas na zmianę >>

 2. Masz w życiu rzeczy, które są równie ważne albo ważniejsze niż praca

  Nawet najbardziej zaangażowany w pracę specjalista powinien mieć coś, co życie zawodowe zrównoważy. Dla jednych będzie to rodzina, dla innych grupa przyjaciół, podróże czy hobby. Zdrowa odskocznia od problemów zawodowych to także ochrona przed wypaleniem zawodowym i szansa na bardziej efektywną pracę w czasie na nią przeznaczonym.

 3. Są miejsca albo momenty, w których nie używasz służbowego telefonu ani laptopa

  Jeśli na służbową komórkę zerkasz nawet pod wigilijnym stołem, a laptopa uruchamiasz na wakacjach z rodziną, to znak, że z Twoim work-life balance nie jest najlepiej. Są miejsca i momenty, w których trzeba odciąć się od pracy, aby nie umknęły nam rzeczy naprawdę ważne, takie jak kontakt z bliskimi nam ludźmi.

Co jeśli w Twojej pracy utrzymanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym nie jest możliwe?

Szef dzwoni do Ciebie bez skrępowania niemal o każdej porze dnia i nocy. Na porządku dziennym są prośby o prezentacje z dnia na dzień, które wykonujesz w pocie czoła wieczorami. Z ostatniego urlopu wezwano Cię po trzech dniach, a poza tym branie wolnego nie jest mile widziane - nawet jeśli walczysz właśnie z anginą i potrzebujesz zwolnienia.

Jeżeli Twoja praca tak właśnie wygląda, a Ty masz coraz mniej czasu na cokolwiek innego niż obowiązki zawodowe, zastanów się, czy nie poszukać innej posady. Wiele dobrych firm przykłada wagę do takiego zarządzania pracownikami, aby mogli oni nie tylko pracować, ale także żyć. Mądry pracodawca wie, że wypoczęty i szczęśliwy człowiek, to też lepszy pracownik.

Dlatego już dzisiaj uruchom aplikację Pracuj.pl i sprawdź, jakie firmy szukają specjalisty takiego jak Ty! Wysyłaj CV i znajdź pracę, w której uda Ci się utrzymać równowagę między obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym!

Oceń artykuł