Porady Życie zawodowe 3 kroki do czystego biurka
08.01.2018

3 kroki do czystego biurka

08.01.2018
Autor wpisu Maja Gojtowska
Ocena treści
(4)

Komputer, myszka, słuchawki, notatnik, długopis, a obok nich… sterta papierów, zeszyty, kilka kubków z niedopitą do końca kawą lub herbatą – brzmi znajomo? Niezależnie od tego czy pracujesz  w biurze, czy w domu jest spora szansa, że Twoje biurko ma tendencję do przyciągania nadmiaru przedmiotów, które z początku dodają mu uroku, a po jakimś czasie zaczynają żyć własnym życiem i utrudniają pracę. Dzisiaj podpowiemy Ci, jak nad nimi zapanować.

Krok 1. Zainspiruj się

Nawet z pozoru brzydkie, staromodne i typowo biurowe biurko może wyglądać ładnie i schudnie. W poszukiwaniu inspiracji z pomocą przyjdzie Ci Internet. Przejrzyj rozwiązania proponowane przez producentów mebli lub te, którymi dzielą się użytkownicy w sieci np. w serwisie Pinterest. Dzięki nim będzie Ci dużo łatwiej zapanować nad biurkowym nieładem.

Krok 2. Stwórz przestrzeń do przechowywania

Zabezpieczenie miejsca do przechowywania to klucz do czystego biurka. Przydadzą Ci się: segregatory, teczki, pudełka czy organizery do szuflad. Część z nich na pewno znajdziesz w firmowym magazynku z rzeczami biurowymi lub zamówisz u osoby odpowiedzialnej za zakup asortymentu papierniczego. Bądź kreatywny! Nie zawsze potrzebujesz przecież dedykowanych organizerów – długopisy i zakreślacze możesz z powodzeniem włożyć do ulubionego kubka, a wijące się kable możesz spiąć z pomocą klipsów do papieru.

Krok 3. Zdejmij wszystko z biurka i gruntownie przejrzyj

Teraz czas na brudną robotę. Wynieś do kuchni brudne kubki po kawie i herbacie. Zdejmij wszystko z biurka, wytrzyj je mokrą i suchą szmatką, a następnie przejrzyj rzeczy, które do tej pory na nim leżały. Stare notatki, nieaktualne dokumenty czy zapisane zeszyty od razu wywalaj, rzeczy, które mogą Ci się przydać, od razu wkładaj do dedykowanych teczek czy segregatorów. To dobry moment na pozbycie się wypisanych długopisów, zakreślaczy i innych biurkowych przydasi.

Co warto mieć na biurku?

Im mniej będziesz mieć na biurku rzeczy, tym łatwiej będzie Ci zapanować na bałaganem. Tak naprawdę, w dobie postępującej cyfryzacji i digitalizacji do skutecznej i niczym nie zmąconej pracy wystarczą Ci dziś:

  • komputer
  • notatnik i długopis (chyba, że pracujesz na online’owych kalendarzach i programach do zarządzania czasem pracy)
  • słuchawki (jeśli lubisz słuchać muzyki lub chcesz odciąć się od dźwięków dochodzących w z biura)
  • coś do picia oraz przekąska

Jeśli masz tendencje do odkładania na biurko papierów, wkładaj je od razu do dedykowanego, zamykanego pudełka. Dokumenty będziesz mieć zawsze pod ręką, jednak nie będą one sprawiać wrażenia bałaganu

Pamiętaj, jeśli nie masz siły zająć się priorytetami z wczoraj, czy z dzisiaj … możesz przynajmniej posprzątać biurko 😊 Powodzenia!

Oceń artykuł