Zmiana pracy to poważna decyzja. Czasami nie warto z nią czekać w nieskończoność, ale są także takie sytuacje w zawodowym życiu, w których warto jeszcze raz zastanowić się, czy powód, dla którego chcemy odejść jest na pewno słuszny. Przedstawiamy 3 dobre i 3 złe motywacje do zmiany pracy.
Jeśli myślisz o zmianie pracy z jednego z tych 3 powodów, jeszcze się zastanów, czy na pewno warto.
1. Nudzisz się.
Przyszedłeś do nowej pracy i dostałeś trochę inny zakres obowiązków, z których część naprawdę Cię nudzi. Albo inaczej - pracujesz już w firmie od roku i ciągle realizujesz podobne projekty. Może czas zmienić firmę? Być może tak, ale zastanów się też, czy nie warto jeszcze powalczyć. Porozmawiaj z szefem, porozglądaj się za ciekawymi projektami w firmie, rzuć okiem na to, co robią inne działy. Może uda zmienić Ci się zakres obowiązków, tak aby pozbyć się najnudniejszych prac? Jeśli nie, wtedy faktycznie pomyśl o zmianie. Pamiętaj jednak, że nie zawsze robimy dokładnie to, co chcemy i w nowej pracy również część obowiązków może być zwyczajnie nudna.
2. Praca nie jest tak prestiżowa jak praca kolegi.
Niby lubisz swoją pracę, czujesz satysfakcję, rozwijasz się, nie narzekasz na zarobki czy ludzi, ale ... kiedy porównujesz ją z opowieściami o posadach kolegów, wydaje Ci się ona mało prestiżowa, a nawet masz poczucie, że niektórzy się z Ciebie po cichu podśmiewają. A może rodzice zawsze widzieli Cię w innej branży i w zasadzie przyznajesz im rację? Jeśli z tego powodu myślisz o zmianie, jeszcze się zastanów. Pracujesz dla siebie, nie dla innych, a jeśli masz szczęście łączyć pasję z pracą, nie porzucaj pochopnie tego fachu. Nawet jeśli serwisant rowerów brzmi mniej prestiżowo niż radca prawny.
3. Boisz się, że sobie nie poradzisz.
Przyszedłeś do nowej pracy albo awansowałeś i piętrzą się przed Tobą nowe projekty i wyzwania. Wpadasz w lekką panikę i zastanawiasz się, czy nie dać nóg za pas. Zanim rzucisz papierami, daj sobie szansę! Może nowe obowiązki okażą się zawodową przygodą życia, a Ty świetnie sobie z nimi poradzisz? A nawet jeśli w którymś momencie noga Ci się powinie, nie będziesz mieć poczucia, że nie spróbowałeś. Odwagi!
Zmiana pracy to także często szansa - na rozwój zawodowy, wyższe zarobki, większą satysfakcję z pracy i nie tylko. Mimo obaw może wyjść nam pod wieloma względami na lepsze!
Oto 3 dobre powody, aby myśleć o zmianie pracy.
1. W obecnej pracy się nie rozwijasz.
Rozwój zawodowy to jedna z kluczowych rzeczy, która wpływa na naszą satysfakcję z pracy. Jeśli od lat stoisz w miejscu, w kółko robisz to samo, a szef czy firma nie daje Ci szans na jakikolwiek krok naprzód, pomyśl śmiało o zmianie pracy. Nowe obowiązki dadzą Ci zastrzyk energii, którego w tej pracy już dawno nie czułeś.
2. Zarabiasz zdecydowanie za mało.
Szkolisz się, podnosisz kompetencje, zmieniasz stanowiska, realizujesz z sukcesami kolejne projekty, a … Twoja pensja od lat stoi w miejscu. Inni na podobnych stanowiskach zarabiają o wiele więcej (możesz to sprawdzić w serwisie http://zarobki.pracuj.pl). Wszelkie próby negocjacji podwyżki kończą się fiaskiem. To zdecydowanie znak, że czas na zmianę. Śmiało wysyłaj CV! Pamiętaj - finansowo najwięcej możemy zyskać przy zmianie pracy.
Indywidualny raport wynagrodzeń >
3. Atmosfera jest do bani.
Wydawać by się mogło, że to mało znacząca rzecz. W końcu pracujemy dla pieniędzy czy rozwoju zawodowego, a nie dla atmosfery. Z drugiej strony - w pracy spędzamy wiele godzin dziennie, a jeśli upływają nam one w męczarniach, warto jednak zastanowić się nad zmianą. Jeśli mamy szefa tyrana, najwredniejszych kolegów na świecie lub zwyczajnie nie odnajdujemy się kulturze korporacyjnej firmy, poszukajmy miejsca, w którym poczujemy się dobrze i ludzi, z którymi będziemy z przyjemnością (a przynajmniej bez odrazy) pracować. Dzięki temu chętniej będziemy wstawać z łóżka.
A Wy z jakich powodów decydowaliście się na zmianę pracy?