26 dni urlopu – sprawdź, od kiedy możesz liczyć na długi wypoczynek!

Kategoria
Życie zawodowe

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 4.43/5 (7)
Kategoria: Życie zawodowe
Ocena treści 4.43/5 (7)

Brakuje Ci energii, a w pracy potrafisz myśleć wyłącznie o wolnych popołudniach i weekendach? Skorzystaj z urlopu, zanim dopadnie Cię wypalenie zawodowe. Przy odpowiednim stażu otrzymasz aż 26 dni wolnych. To doskonała okazja, żeby nadrobić podróżnicze i towarzyskie zaległości.

Urlop wypoczynkowy to przywilej zarezerwowany dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Czas jego trwania zależy od tego, jak długo pracownik jest aktywny zawodowo. Do tzw. stażu urlopowego zaliczają się nie tylko okresy pracy etatowej, ale również ostatni zakończony etap nauki. Jeśli np. ukończyłeś studia (licencjackie, inżynierskie, magisterskie lub doktoranckie), to staż, od którego zależy wymiar urlopu, wynosi 8 lat. W przypadku innych etapów edukacji jest to:

 • 6 lat – szkoła policealna,
 • 4 lata – średnia szkoła ogólnokształcąca,
 • 5 lat – średnia szkoła zawodowa dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych,
 • nie więcej niż 5 lat – średnia szkoła zawodowa, w przypadku której czas trwania nauki jest przewidziany programem nauczania,
 • nie więcej niż 3 lata – zasadnicza lub inna równorzędna szkoła zawodowa, w przypadku której czas trwania nauki jest przewidziany programem nauczania.

O liczbie dni wolnych mogą zadecydować również:

 • okresy pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
 • okres korzystania z urlopu wychowawczego,
 • czas prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego,
 • czas, za który przysługuje odszkodowanie w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę z przyczyn leżących po stronie pracodawcy.

Likwidacja firmy – 6 obowiązków pracodawcy

Masz prawo do 20 dni wolnych, jeśli twój staż urlopowy wynosi mniej niż 10 lat. W pierwszym roku pracy wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do liczby przepracowanych miesięcy – z każdym miesiącem nabywasz prawo do 1/12 z 20 dni (wynik zaokrągla się w górę).   

Dłuższy staż – dłuższy urlop

Staż urlopowy wynoszący 10 lat lub więcej uprawnia do korzystania z 26 wolnych dni. Konieczne jest udokumentowanie okresów pracy i nauki. W tym celu przedstawia się np. świadectwa pracy i dyplom ukończenia szkoły.   

36-dniowy urlop – czy to możliwe?

Niepełnosprawni pracownicy korzystają nie z 20 lub 26, ale z 30 lub 36 dni wolnych. Prawo do urlopu w dodatkowym wymiarze przysługuje im automatycznie – nie muszą składać dodatkowych dokumentów itd. Wystarczy, że złożą wniosek urlopowy, w którym określą preferowany termin, w jakim chcieliby skorzystać z dni wolnych.    

Urlop pracownika niepełnosprawnego – na jakich zasadach?

Padasz z nóg? Odpocznij!

Urlop wypoczynkowy nie jest przywilejem, ale obowiązkiem – nie można z niego zrezygnować. Warto jednak odpoczywać nie z przymusu, a z własnej woli. Korzystanie z dni wolnych pozwala cieszyć się pracą.

Dobrze jest co najmniej raz w roku zdecydować się na dłuższy, kilkunastodniowy odpoczynek. Przerwa w pracy pozwala zdystansować się od codziennych stresów i kłopotów. Podczas urlopu możesz bez przeszkód rozwijać swoje zainteresowania i zapomnieć o licznych obowiązkach, które na co dzień zaprzątają Twój umysł. Złóż wniosek o urlop, jeśli:

 • jesteś przemęczony i rozdrażniony
 • brakuje Ci motywacji do działania
 • masz problemy z koncentracją
 • praca, która do tej pory sprawiała Ci satysfakcję, zaczyna Cię nużyć.

Ważne, aby nauczyć się wypoczywać również na co dzień. Znajdź czas na relaks – zarówno w dni robocze, jak i wolne od pracy. Wpłynie to korzystnie na Twoje samopoczucie, relacje z ludźmi oraz jakość pracy. Spotykaj się z przyjaciółmi, czytaj książki, uprawiaj sport, realizuj zainteresowania – rób to, co daje Ci radość.   

Oceń artykuł


Narzędzia