Zasady BHP określają postępowanie pracownika w trakcie wykonywania obowiązków. Mówią również, w jaki sposób należy urządzić miejsce pracy. Dzięki temu można wyeliminować ryzyko wystąpienia wypadków i chorób zawodowych. Chcesz wiedzieć, o co musi zadbać pracodawca, a jakie obowiązki spoczywają na zatrudnionym? Poznaj podstawy BHP w pracy.
Co znajdziesz w artykule:
• Zasady BHP w pracy – podstawa prawna
• Bezpieczeństwo i higiena pracy – najważniejsze przepisy
| Przepisy BHP – najczęściej zadawane pytania
Zasady BHP w pracy – podstawa prawna
Podstawowe zasady BHP, czyli bezpieczeństwa i higieny pracy, zostały określone w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Za podstawę prawną można uznać także inne, bardziej precyzyjne ustawy i rozporządzenia, takie jak:
- ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy,
- ustawa o ochronie przeciwpożarowej,
- ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia,
- rozporządzenie w sprawie wykazu takich prac jak: prace niebezpieczne, uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia kobiet w ciąży i kobiet karmiących dziecko piersią.
Bezpieczeństwo i higiena pracy – najważniejsze przepisy
Przed przystąpieniem do wykonywania zadań służbowych każdy pracownik powinien poznać ogólne przepisy BHP. Poniżej zebraliśmy najważniejsze obszary, których one dotyczą.
- Bezpieczeństwo i higiena pracy w zakładzie
Zgodnie z art. 211 Kodeksu pracy pracownik jest zobowiązany do zapoznania się z zasadami BHP. Są one zawarte w instrukcji, która powinna być umieszczona w łatwo dostępnym miejscu.
- Stanowisko pracy
Pracodawca powinien zapewnić pracownikowi czyste i bezpieczne (niezagrażające życiu i zdrowiu) pomieszczenia, a także stanowisko pracy dostosowane do potrzeb psychofizycznych danej osoby.
- Zagrożenia
Zatrudniający ma obowiązek poinformować pracownika o niebezpieczeństwach związanych z pracą na konkretnym stanowisku. Powinien także przedstawić procedurę radzenia sobie w sytuacji zagrożenia.
- Odzież ochronna
Pracę na niektórych stanowiskach wykonuje się w odzieży ochronnej – musi ją zapewnić pracodawca. Chodzi m.in. o: kask, fartuch, rękawice, okulary czy odpowiednie obuwie.
- Stosowanie się do poleceń przełożonych
Jako pracownik musisz realizować swoje zadania w sposób, który nie zagraża Tobie ani innym ludziom. Ważne jest także wykonywanie poleceń przełożonych, którzy wymagają przestrzegania procedur.
- Uczestniczenie w szkoleniach BHP
Pracownicy mają obowiązek uczestniczyć w szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Takie wydarzenia to okazja do zapoznania się z przepisami BHP, które w sytuacji zagrożenia mogą uratować Ci życie.
- Badania lekarskie
W trakcie badań pracowniczych lekarz medycyny pracy określa, czy stan zdrowia pozwala pracownikowi na wykonywanie obowiązków na określonym stanowisku. Stosowanie się do jego zaleceń chroni Ciebie oraz Twoich współpracowników.
- Porządek w miejscu pracy
Rozlane śliskie substancje, przedmioty, o które łatwo się potknąć – obecność takich elementów w miejscu pracy zwiększa ryzyko wypadku.
- Znaki w miejscu pracy
Pracodawca ma obowiązek umieszczać w zakładzie znaki zakazu, nakazu, informacyjne i ostrzegawcze. Pracownicy powinni się do nich stosować.
- Droga do pracy i z pracy
Zasady BHP obowiązują nie tylko w miejscu pracy, lecz także wtedy, gdy udajemy się do zakładu lub z niego wracamy. Chodzi np. o reguły ruchu drogowego. Ich przestrzeganie zmniejsza ryzyko wystąpienia wypadku zagrażającego zdrowiu, a nawet życiu.
| Przepisy BHP w pracy – co grozi za ich łamanie?