Porady Życie zawodowe 10 zachowań, po których poznasz złego szefa
05.11.2018  | 4 min czytania

10 zachowań, po których poznasz złego szefa

05.11.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Mityczna postać czy realne zagrożenie? Nieuczciwy pracodawca może skutecznie odebrać zapał do działania. Zdarza się, że konflikty na linii szef - pracownik kończą się w sądzie. Aby uniknąć nietrafionych wyborów i nieprzyjemnych konsekwencji, zachowaj czujność i nie ignoruj niepokojących sygnałów, takich jak np. negatywne opinie na temat firmy lub niedozwolone pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.  

Zły szef to ktoś, kto…

Radość wynikająca z perspektywy podjęcia zatrudnienia może przyćmić oznaki wskazujące na to, że w zakładzie pracy nie dzieje się dobrze. Ważne, by jak najwcześniej zidentyfikować potencjalne zagrożenie i poświęcić energię na szukanie atrakcyjniejszych ofert. Nieumiejętne kierowanie firmą wpływa nie tylko na zyski, ale również na atmosferę panującą w przedsiębiorstwie. Jeśli chcesz rozwijać się zawodowo i z przyjemnością wykonywać obowiązki, uważaj na szefa, który:   

  • Jest niezorganizowany

Brak organizacji można zaobserwować podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Szef spóźnił się na spotkanie? A może sprawia wrażenie, jak gdyby nie wiedział, o co zapytać? Jako kandydat również możesz ocenić przebieg spotkania i wyciągnąć wnioski.

  • Nie respektuje zasad dobrego wychowania
Uczestniczyłam kiedyś w rozmowie kwalifikacyjnej, podczas której pracodawca odebrał telefon, przerywając mi w pół słowa. Kiedy skończył rozmawiać, nie przeprosił, tylko przeszedł do kolejnego pytania. Nie był zainteresowany odpowiedzią na poprzednie.
- Aniela, recepcjonistka

Savoir vivre obowiązuje nie tylko kandydata, ale również osobę, która prowadzi rekrutację. Zastanów się, czy warto podejmować zatrudnienie w firmie, która nie zachowuje podstawowych standardów.

  • Kieruje się głównie emocjami

Szef stosuje nieprzejrzyste metody oceny pracowników? Jego reakcje na określone sytuacje zależą od tego, czy wstał lewą, czy prawą nogą lub od innych, równie niemerytorycznych przesłanek? Współpraca z taką osobą może wywoływać frustrację.  

  • Ignoruje oczekiwania i opinie pracowników

Autorytarny przełożony, narzucający swoją wolę, skutecznie zabija inicjatywę i kreatywność pracowników. Często okazuje się, że jedynym wyjściem z sytuacji jest zmiana miejsca zatrudnienia.

  • Buduje atmosferę grozy

Ważne, by szef wybierał metody zarządzania, które podnoszą efektywność, a jednocześnie nie wpływają negatywnie na samopoczucie osób zatrudnionych w firmie. Można jednak spotkać przełożonych, którzy są przekonani, że nic tak skutecznie nie dyscyplinuje jak uczucie strachu. 

Manager restauracji, w której pracowałem, miał w zwyczaju krzyczeć na obsługę. Uważał, że dzięki temu lepiej pracujemy.
- Wojtek, kelner

6 przykładów, na czym polega mobbing

  • Nie angażuje się w życie firmy

Delegowanie części obowiązków pomaga skuteczniej realizować zadania i lepiej dbać o interes firmy. Szef nie powinien jednak zrzucać całej odpowiedzialności na pracowników, zajmując się prywatnymi sprawami w godzinach pracy.

  • Podpisuje się pod cudzymi osiągnięciami

Ważne, by zwierzchnik potrafił doceniać wysiłek pracowników. Jeśli tego nie robi, a na dodatek przypisuje sobie czyjeś zasługi, to pojawia się frustracja i żal. Przekonała się o tym Ewa, która pracuje jako sekretarka. 

Czułam wściekłość, kiedy podczas zebrania, w którym uczestniczył prezes firmy, kierownik przedstawił mój pomysł jako własny.
- Ewa, sekretarka
  • Chętnie krytykuje, ale nie potrafi docenić

Popełniłeś błąd i szef wypomina Ci to przy każdej sposobności, ale Twoje sukcesy przechodzą bez echa? Nie musisz znosić takiego zachowania. Możesz podjąć pracę w firmie, w której stosuje się inne środki motywacyjne.

  • Konkuruje z podwładnymi

Trudno wytrzymać z szefem, który traktuje pracowników jako konkurencję i stara się na każdym kroku udowodnić, że może działać skuteczniej i lepiej niż oni. Zwierzchnik, który ma zaniżone poczucie własnej wartości, nie potrafi stworzyć podwładnym warunków sprzyjających rozwojowi.

  • Posługuje się kłamstwem i manipulacją

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej dowiedziałeś się, że potencjalny pracodawca oferuje znacznie mniej korzystne warunki niż te, które podał w ofercie? Jest to wyraźny sygnał, że warto poszukać pracy w innym miejscu. Dobrze jest też przeanalizować swoje wybory, jeśli szef zajmuje się plotkami i prowokuje konflikty w zespole.

Zmieniasz pracę? Uważaj na 5 pułapek

A co, jeśli już podjąłeś niewłaściwą decyzję?

Tkwienie w toksycznych sytuacjach może działać na Ciebie destrukcyjnie, dlatego warto zmienić pracę, jeśli Twój szef okaże się niesprawiedliwy, apodyktyczny, niezorganizowany itd. Dobrze jest zachować asertywność i taktownie sygnalizować przełożonemu, że prezentując określone zachowania, wprowadza Cię w zakłopotanie lub wywołuje stres. Jeśli szef nie wykazuje niedopuszczalnych zachowań, ale po prostu przeszkadza Ci jego sposób bycia, możesz np. wnioskować o możliwość wykonywania obowiązków zdalnie.

Praca zdalna – wady i zalety

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł