Porady Życie zawodowe 10 symptomów wypalenia zawodowego
23.05.2017

10 symptomów wypalenia zawodowego

23.05.2017
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4.88)

Wypalenie zawodowe odbiera przyjemność, jaką dotychczas czerpaliśmy z pracy i zmniejsza naszą efektywność. Najpoważniejszy skutek to pogorszenie stanu zdrowia – fizycznego i psychicznego. Podpowiadamy, jak rozpoznać to zjawisko.

Wypalenie zawodowe – przyczyny:

  • zachwiane poczucie własnej wartości,
  • trudności w kontrolowaniu emocji,
  • brak sukcesów,
  • nadmiar obowiązków i wyczerpanie,
  • niskie wynagrodzenie.  

Rodzaje wypalenia zawodowego

Wypalenie zawodowe jest sposobem, w jaki nasz organizm odpowiada na długotrwały stres związany bezpośrednio z pracą. Dolegliwość może wpływać na różne sfery naszego funkcjonowania: emocjonalną, fizyczną, relacyjną i zawodową.

Symptomy wypalenia

Oto objawy, które powinny zaalarmować nas, że dzieje się coś złego. Po ich zaobserwowaniu postarajmy się odpocząć od pracy – skorzystajmy z urlopu wypoczynkowego lub bezpłatnego. Możemy także poszukać pomocy u psychologa, który doradzi nam, jak radzić sobie ze stresem.      

1. Chroniczne zmęczenie

Ciągły brak energii, senność, zmęczenie – wystąpienie i utrzymywanie się podobnych dolegliwości powinno dać nam do myślenia i skłonić do poddania się badaniom lekarskim.

2. Kłopoty ze snem

Silny stres doświadczany w pracy może sprawić, że zaczniemy mieć trudności z zasypianiem, co będzie potęgowało uczucie zmęczenia. Zażywanie środków nasennych to tylko doraźne działanie, a nie rozwiązanie problemu.  

3. Problemy z koncentracją

Niedobór snu i stale odczuwane zmęczenie wpływają na zdolność koncentracji. Niemożność skupienia się na wykonywanych zadaniach może świadczyć o tym, że potrzebny nam odpoczynek albo… zmiana pracy.

4. Wahania nastroju

Płynne przechodzenie od stanu euforii do przygnębienia może obrazować naszą kondycję psychiczną. Wpływa na nią np. długotrwały stres i niepokojąca sytuacja w firmie.

5. Negatywne emocje

Poczucie, że nie jesteśmy dość dobrymi pracownikami, stała obecność negatywnych myśli, osamotnienie – ciągłe doświadczanie takich stanów w związku z pracą jest wycieńczające i nie powinno być normą.  

6. Cynizm wynikający z poczucia bezsensu

Chroniczne odczuwanie negatywnych emocji i brak satysfakcji z aktywności zawodowej często prowadzi do tego, że nie dostrzegamy celowości swoich działań. Przez to możemy stawać się cyniczni wobec współpracowników, a nawet klientów.

7. Choroby psychosomatyczne

Bóle głowy lub brzucha, które pojawiają się bez wyraźnych przyczyn, mogą być reakcją organizmu na długotrwale doświadczany stres.

8. Zwiększona skłonność do używek

Wyraźny wzrost liczby wypalanych papierosów, sięganie po nowe używki, wpadanie w sidła nałogu – taka odpowiedź na kłopoty w pracy może wskazywać na wypalenie zawodowe.

9. Unikanie kontaktu z ludźmi

Wycofywanie się z życia społecznego i towarzyskiego, mimo że dotychczas uważaliśmy się za osoby otwarte i kontaktowe, to również powód do niepokoju.

10. Utrata wiary we własne możliwości

Zmęczenie pracą może sprawić, że przestaniemy czerpać radość z tego, co robimy i zwątpimy w swoje kompetencje oraz zdolności, nie mając ku temu powodów.

Oceń artykuł