Porady Życie zawodowe 10 przydatnych skrótów klawiszowych – sprawdź, czy znasz wszystkie!
22.05.2020  | 5 min czytania

10 przydatnych skrótów klawiszowych – sprawdź, czy znasz wszystkie!

22.05.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Pracujesz dużo na komputerze? Jeśli tak, to wiesz, jak przydatne są różne skróty klawiszowe. Pozwalają one nie odrywać rąk od klawiatury w poszukiwaniu myszki – to bowiem bardzo często kończy się zgubieniem wątku i znacznym wydłużeniem czasu pracy. Poznaj 10 przydatnych skrótów klawiaturowych, które znacznie ułatwią Ci życie!

Z tego artykułu dowiesz się:

• Co powinieneś wiedzieć o skrótach klawiaturowych?
• Jak z nich korzystać w systemie Windows, a jak w macOS?
• Jakie mniej znane skróty uproszczą Ci życie?

Skróty klawiaturowe – jak to działa?

Skrót klawiszowy pozwala zrezygnować z „przełączania się” na obsługę myszki, która bywa kłopotliwa – szczególnie gdy np. pracujesz na laptopie, a do dyspozycji masz jedynie touchpada. Jest to więc ułatwienie w dostępie do różnych narzędzi czy funkcji w systemie komputerowym. Skróty klawiszowe są obecne zarówno w Windowsie, jak i w macOS – choć nieco się od siebie różnią, m.in. z uwagi na różnice w klawiaturach. Co prawda układ liter bazuje w nich zwykle na tych samych systemach – najbardziej znane to QWERTY oraz Dvorak – jednak klawisze funkcyjne są już nieco inaczej rozmieszczone, różnią się też czasem nazwami i oznaczeniami.

Skróty klawiszowe – Windows a macOS

Wiele skrótów klawiaturowych jest powszechnie znanych – nie będziemy tu więc robili Windowsowego Ctrl + C i Ctrl + V tych najpopularniejszych. Jeśli którykolwiek z nich zapomnisz, z pewnością bez trudu wyszukasz je w Internecie. Zazwyczaj te najprostsze skróty w Windowsie są dość podobne do tych stosowanych w macOS – różnica polega zwykle tylko na użyciu analogicznych klawiszy funkcyjnych, które są nieco inaczej zlokalizowane i nazwane w obu systemach. Przykładowo, zamiast przycisku Control należy najczęściej wybrać klawisz Command (Cmd), potocznie zwany też po prostu „jabłkiem” – ponieważ na starszych klawiaturach był on oznaczany grafiką przedstawiającą właśnie ten owoc.

Klawiatura QWERTY Apple i Windows

Oprócz tzw. globalnych skrótów klawiaturowych – funkcjonujących w całym systemie – istnieje też szereg kombinacji klawiszy, które działają w konkretnych programach. Nie musisz jednak ograniczać się tylko do tych odgórnie przypisanych. Jeśli jakiegoś symbolu, który nie jest dostępny na klawiaturze, używasz dość często, warto samemu przypisać mu odpowiedni skrót klawiszowy. W każdym programie „ścieżka” do wykonania tego ruchu będzie nieco inna, ale zwykle przejście jej nie jest skomplikowane. Przykładowo w Wordzie przypisanie konkretnego skrótu klawiaturowego odbywa się poprzez wejście w zakładkę „Symbol”, następnie: „Więcej symboli” i „Klawisz skrótu”… albo Alt + K, bo także przypisywanie skrótu klawiaturowego ma swój własny skrót!

| Co zwiększa wydajność w pracy biurowej?

10 skrótów klawiszowych, których możesz nie znać

Jeśli standardowe skróty klawiszowe masz już w małym palcu, czas poznać nowe, które usprawnią Ci pracę i pozwolą działać na komputerze bez odrywania się od klawiatury. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie z nich zadziałają na każdym sprzęcie i w każdej wersji systemu. Zarówno w komputerach bazujących na Windowsie, jak i w tych opartych na macOS występują czasem różnice, które wpływają na dostępność poszczególnych skrótów. Jeśli dana kombinacja klawiszy u Ciebie nie działa, spróbuj wyszukać w Internecie konkretny skrót działający w Twojej wersji systemu.

  1. Przejście do pola wpisywania adresu internetowego

Aby nie musieć przesuwać kursora przez cały ekran w celu wpisania adresu strony w przeglądarce, wystarczy użyć kombinacji klawiszy: Ctrl + L (Windows) lub Cmd + L (macOS). W systemie Windows tę samą funkcję spełnia też skrót: Alt + D.

  1. Zmiana tzw. języka klawiatury

Znasz ten ból, gdy ni z tego, ni z owego okazuje się, że po wciśnięciu klawisza Y na ekranie wyskakuje Z? To kwestia przełączenia się między różnymi systemami klawiatur, które masz zapisane na komputerze. Jeśli chcesz przełączyć się z powrotem na „swój” układ (znany pod nazwą: polski programisty), wybierz skrót klawiaturowy: Ctrl + Shift (Windows). W macOS nie ma skrótu odgórnie przypisanego do tego działania – aby zmienić język klawiatury, należy wejść w ustawienia klawiatury i wybrać „Źródła wejścia”.

  1. Nawigacja pomiędzy ikonami programów na pasku zadań

Na pasku zadań masz kilka ikonek programów i chcesz swobodnie się między nimi przełączać? Wybierz skrót Windows + T i powtarzaj tę komendę, aż podświetlisz ikonę wybranego programu. Aby go otworzyć, wystarczy wcisnąć Enter. W macOS nie ma analogicznego skrótu – z uwagi na różnice w interfejsie tego systemu. W komputerach od Apple’a podobną funkcję może jednak spełniać kombinacja klawiszy: Cmd + Tab.

| Pracujesz przy komputerze? Sprawdź, jakie prawa Ci przysługują

  1. Przywrócenie ostatnio zamkniętej karty w przeglądarce

Jeśli przypadkiem zamknąłeś kartę w przeglądarce i chcesz do niej wrócić, nie musisz wchodzić w „Historię” w pasku narzędzi. Wystarczy kliknąć skrót klawiszowy: Ctrl + Shift + T (Windows) lub Cmd + Shift + T (macOS). Możesz powtarzać tę komendę i w ten sposób otwierać kolejne ostatnio zamknięte karty w przeglądarce.

  1. Zamknięcie bieżącej karty w przeglądarce

Aby zamknąć bieżącą kartę, nie musisz precyzyjnie celować kursorem w mały krzyżyk. Wystarczy, że użyjesz skrótu: Ctrl + W (Windows) lub Cmd + W (macOS). W systemie Windows możesz w tym celu użyć także komendy: Ctrl + F4.

  1. Natychmiastowe przejście do poziomu pulpitu

Jeśli chcesz zamknąć wszystkie okna jednocześnie i przejść do pulpitu, w systemie Windows możesz użyć jednego z dwóch skrótów klawiaturowych: Windows + M lub Windows + D. Ta druga komenda jest o tyle bardziej funkcjonalna, że za jej pomocą możesz również ponownie otworzyć wszystkie zamknięte przed chwilą okna. Aby to zrobić po użyciu pierwszego z wymienionych skrótów, należy użyć kombinacji klawiszy Windows + Shift + M. Z kolei w macOS przejście na poziom biurka (czyli odpowiednika Windowsowego pulpitu) odbywa się za pomocą komendy: Fn + F11.

| Efektywny dzień pracy – unikaj tych rozpraszaczy!

  1. Otwarcie eksploratora plików

Gdy chcesz przejść do eksploratora plików i wyszukać konkretny dokument zapisany na dysku, możesz użyć komendy: Windows + E. Aby następnie przejść do okienka wyszukiwania, wybierasz powszechnie znany skrót Ctrl + F. Odpowiednikiem eksploratora w komputerach Mac jest Finder. Jeśli chcesz go otworzyć i od razu wejść w okienko wyszukiwania plików, możesz użyć skrótu Cmd + Option + Spacja. Jeśli na swojej klawiaturze nie widzisz przycisku Option, poszukaj znaku: ⌥ (czasem widnieje też na nim skrót Alt).

  1. Usuwanie pliku na stałe

Jeśli często zapominasz o opróżnianiu kosza z usuniętymi plikami, a wiesz, że dany dokument na pewno już Ci się nie przyda, możesz użyć opcji natychmiastowego usunięcia go na stałe – z pominięciem etapu kosza. Aby tego dokonać, w systemie Windows zaznacz wybrany plik i użyj skrótu klawiaturowego: Shift + Delete, a następnie z wciąż wciśniętym przyciskiem Shift wybierz odpowiedź „Tak”. W macOS służy do tego kombinacja klawiszy: Cmd + Option + Delete.

  1. Otwieranie menedżera zadań

Jeśli chcesz otworzyć menedżera zadań (np. po to, aby sprawdzić, jakie programy są aktualnie uruchomione, i ewentualnie wymusić ich zamknięcie, gdy uległy zawieszeniu), możesz to zrobić przy użyciu skrótu klawiszowego: Ctrl + Shift + Escape (Windows). Na komputerach Mac to samo działanie wykonasz za pomocą kombinacji: Cmd + Option + Escape.

  1. Ustawienia systemu lub aplikacji

Chcesz przy pomocy samej klawiatury wyświetlić ustawienia systemu Windows? Nic prostszego! Wybierz skrót: Windows + I – i gotowe! Z tego poziomu możesz zarządzać wszystkimi najważniejszymi ustawieniami. W macOS nie ma przypisanego skrótu pozwalającego na otwarcie preferencji systemowych. Możesz za to przy pomocy prostej kombinacji klawiszy otworzyć ustawienia używanej w danej chwili aplikacji. Aby tego dokonać, wybierz skrót: Cmd + ,.

10 skrótów klawiszowych na macOS i Windows

Oceń artykuł