Porady Życie zawodowe 10 cech animatora kultury
06.06.2018  | 4 min czytania

10 cech animatora kultury

06.06.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Jeśli jesteś społecznikiem, który interesuje się kulturą i lubi pracować z ludźmi, możesz rozwijać się jako animator kultury. Taka osoba organizuje życie kulturalne mieszkańców miasta lub dzielnicy.

Szkoła, biblioteka, ośrodek kultury, teatr albo urząd miasta/gminy  – to przykładowe miejsca, w których pracują osoby starające się promować kulturę. Do wykonywanych zadań należy np. organizowanie przedstawień teatralnych, festiwali, wystaw, zajęć artystycznych itd. Cechy animatora kultury, które sprzyjają takiej działalności, to m.in.:

  • Otwartość

Potrzeba rozwoju i łatwość w nawiązywaniu kontaktów to różne oblicza otwartości. Ważne, by osoba zajmująca się animowaniem lokalnej, często niewielkiej społeczności, stale poszerzała swoją wiedzę i potrafiła przekazywać ją w ciekawy i angażujący sposób.  

  • Komunikatywność

W pracy animatora kultury niezbędna jest także komunikatywność, czyli umiejętność formułowania zrozumiałych wypowiedzi, słuchania rozmówcy i analizowania komunikatów.  

Co to znaczy: być komunikatywnym?

  • Umiejętność współpracy

Animator kultury najczęściej nie działa samodzielnie. Musi współpracować z przedstawicielami różnych instytucji oraz współorganizatorami festiwali i innych kulturalnych przedsięwzięć. Często niezbędna jest także umiejętność negocjacji.  

Umiejętność pracy w zespole – jak o nią dbać?

  • Charyzma

Ważne, żeby animator był charyzmatyczny - to znaczy, żeby potrafił oddziaływać na ludzi, inspirować ich, zachęcać do aktywności i mobilizować do uczestnictwa w wystawach, koncertach, warsztatach itd.

  • Inicjatywa

Osoba, która organizuje życie kulturalne lokalnej społeczności, powinna wykazywać się również inicjatywą. Tylko pasjonat, który ma głowę pełną pomysłów, potrafi zachęcać ludzi do działania.  

Własna inicjatywa – jak wykazać się na rozmowie rekrutacyjnej

  • Umiejętność analizowania potrzeb

Animator kultury powinien dostrzegać i określać potrzeby osób, z którymi pracuje. Dzięki temu przygotowana przez niego oferta może trafić do większej liczby odbiorców.

  • Entuzjazm

Dobrze, jeśli animator ma różne pomysły i jest pełen zapału do ich realizacji. Entuzjastyczne nastawienie nie tylko zwiększa przyjemność z pracy, ale również wpływa na zaangażowanie innych osób w życie kulturalne.

  • Dynamizm

Liczy się aktywność i energia. Jeśli organizator przedsięwzięć kulturalnych działa nie tylko z zaangażowaniem, ale także dynamicznie, to istnieje duża szansa, że jego wysiłki przyniosą pożądane efekty.

  • Innowacyjność

Duże znaczenie ma również odwaga. Realizowanie nietuzinkowych projektów bywa ryzykowne i nigdy nie wiadomo, jakie przyniesie rezultaty. Ważne, żeby animator kultury był przekonany o słuszności swoich decyzji.

  • Poczucie humoru

W tym zawodzie liczy się też dystans. Nic tak skutecznie nie rozładowuje stresu i napięcia towarzyszącego organizacji imprez kulturalnych, jak zabawny żart wypowiedziany we właściwej chwili.

Oceń artykuł