Porady Życie zawodowe Zmiana branży: fakty i mity
13.09.2016  | 5 min czytania

Zmiana branży: fakty i mity

13.09.2016  | 5 min czytania
Autor wpisu admin
Ocena treści
(5)

Przebranżowienie bez wątpienia jest procesem długim i trudnym, dlatego warto dobrze się do niego przygotować. I mimo obaw spojrzeć na nie przez pryzmat faktów, a nie mitów.

Jak podkreśla Anna Rosiak, coach kryzysowy i doradca zawodowy swoje przemyślenia na temat przekwalifikowania większość osób opiera strachu.

Przebranżowienie to zmiana. Wszyscy biomy się zmian, wiążą się z czymś nowym i nieznanym. To co stare, choć często nie do przyjęcia, jest bezpieczne bo znane, przewidywalne. Boimy się nowego otoczenia, nowych wyzwań zawodowych, nowych relacji, nowego szefa, wystąpień publicznych, oceny innych ludzi – komentuje.

I tak stoimy w miejscu. Z jednej strony jest nam źle i pragniemy zmian, z drugiej jesteśmy zbyt przerażeni, aby podjąć działanie - dodaje

Dlatego rozważając przekwalifikowanie zawodowe warto oprzeć się na faktach, a nie na powszechnie znanych mitach, które najczęściej swój początek biorą właśnie ze strachu przed zmianą.

Sprawdź, czy w obecnej pracy nie stoisz w miejscu >>

Mit – Zawód wybieramy na całe życie i możemy rozwijać się tylko w ramach obranej specjalizacji

Fakt – Polacy deklarują dużą chęć do przebranżowień

Młodzi ludzie często myślą o wyborze zawodu jak o czymś ostatecznym i na całe życie. Takie myślenie staje się źródłem napięcia i stresu, co z kolei wpływa negatywnie na nasze życie i zdrowie. Życie jest procesem i ciągłą zmiana. Aby płynnie przez nie przejść potrzebujemy bycia uważnym, otwartym, ciekawym świata i chętnym do działania – komentuje Anna Rosiak.

Dane zebrane przez portal Pracuj.pl, potwierdzają jednak, że myślimy o przebranżowieniu. Aż 94% Polaków byłoby gotowych przekwalifikować się by zmienić pracy. Gotowość do zmiany zawodu w dużym stopniu zależy od branży. Największą elastyczność deklarują pracownicy działu sprzedaży i handlu. Myśl o przebranżowieniu bardzo często dopuszczają także pracownicy działu marketingu oraz obsługi klienta i call center.

Mit – Wraz ze zmianą branży Twoje zawodowe życie będzie usłane różami

Fakt – Przebranżowienie, na początku dodaje pracownikom motywacji i chęci do działania, ale nie jest to proces łatwy, a nowa branża ma też swoje wady

Na przyszłość w nowej branży czy zawodzie patrzymy zazwyczaj z nadzieją. Tam pracy jest przecież mniej, biurowy ekspres nigdy się nie zacina, a o firmowych plotkach nikt nie słyszał. Właśnie dlatego, rozważając przebranżowienie warto pamiętać o starym porzekadle „wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”. Nie łudźmy się, że w nowym zawodzie nie będziemy spotykać się z wyzwaniami czy problemami. Będą one miały, po prostu, trochę inny charakter.

Z drugiej strony to naturalne, że zaczynając pracę na nowym stanowisku, w nowym środowisku zawodowym mamy w sobie dużo pozytywnej energii. Aby trzymać się jej jak najdłużej do przebranżowienie należy podejść merytorycznie.

Przebranżowienie podejmowane pod wpływem chwili, nacisku zewnętrznego, nieprzemyślenia, może stać się źródłem porażek – komentuje Anna Rosiak. Do przekwalifikowania podejdźmy zatem jak do projektu.

Świadome przebranżowienie może dać nam nie tylko możliwość zdobycia bardziej prestiżowej i lepiej płatnej pracy. To szansa na rozwój w zgodzie z naszymi predyspozycjami i zainteresowaniami. Rozważania nad przekwalifikowaniem pokażą nam jaki drzemie w nas potencjał, co sprawia, że życie staje się dla nas barwniejsze i ciekawsze. Takie przemyślenia przyczyniają się zazwyczaj do podniesienia poczucia wartości człowieka, ponieważ to sami decydujemy, którą droga chcemy iść dalej – wskazuje Rosiak.

Sprawdź 5 powodów, dla których zmiana pracy wyjdzie Ci na dobre >>

Mit – Zawód zmieniają tylko ludzie, którzy nie potrafią znaleźć pracy w swoim zwodzie

Fakt – Decyzja o przebranżowieniu wynika z różnych pobudek, ale zawsze zmusza do analizy swoich kompetencji i rozwoju

Z moich obserwacji wynika, najczęściej motorem napędowym przebranżowienie są nie tylko brak pracy, niskie zarobki, ale też wypalenie zawodowe czy niewłaściwie wybrany kierunek ścieżki edukacyjnej. Receptą na taki stan rzeczy jest ciągłe poznawanie i doskonalenie siebie. Przebranżowienie uczy umiejętności dostosowania do zmiennych warunków otaczającego nas świata zawodowego. Obecna rzeczywistość jak żadna inna do tej pory, daje wiele możliwości wyboru. Zajrzenia w siebie i ujawnienia potencjału, który być może nigdy nie zostałby odkryty i wyrażony na zewnątrz – radzi Anna Rosiak.

A Wy, co dodalibyście do listy mitów na temat przebranżowienia?

Oceń artykuł