Porady Życie zawodowe Żegnaj firmo, czyli jak zrobić dobre ostatnie wrażenie
03.10.2018  | 4 min czytania

Żegnaj firmo, czyli jak zrobić dobre ostatnie wrażenie

03.10.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)
  • Dobre wrażenie – ważne nie tylko na początku kariery. Zadbaj o profesjonalne pożegnanie z firmą!
  • Planuj przyszłość w nowym miejscu, ale nie zapomnij o tym, co zostawiasz za sobą
  • Sprawdź, jakich formalności należy dopełnić

Zmieniasz pracę i zastanawiasz się, jaką przyjąć postawę? Przepis na pożegnanie jest uniwersalny - bez względu na to, czy odchodzisz z poczuciem żalu, czy z ulgą. Weź garść asertywności, dodaj dużą porcję odpowiedzialności i posyp szczyptą cierpliwości. Wszystko to wymieszaj ze spokojem i polej sosem naturalności, bez sztucznych dodatków. 

Lubisz atmosferę panującą w biurze i nie narzekasz na zarobki, ale postanowiłeś przyjąć korzystniejszą ofertę? A może w ogóle nie czułeś satysfakcji z pracy u dotychczasowego pracodawcy? Wpatrzony w przyszłość, nie zapomnij uporządkować ważnych spraw. Dzięki temu zachowasz się profesjonalnie i utrwalisz miłe wspomnienia.

Odchodzę. Co dalej?

Rezygnacja z pracy to stresujące doświadczenie, dlatego warto się do niego przygotować. Jednym z kluczowych etapów jest pożegnanie z firmą. Oto 6 wskazówek dla pracownika składającego wypowiedzenie:

  • Bądź dyskretny - szef powinien dowiedzieć się pierwszy

Z niecierpliwością czekasz na nowe wyzwania i nie możesz powstrzymać się przed wyjawieniem współpracownikom ważnej nowiny? Zanim podzielisz się z innymi swoją radością, porozmawiaj z pracodawcą. Sytuacja zrobi się niezręczna, jeśli szef dowie się o Twoich zamiarach od osób trzecich. Zachowuj się uczciwie, nawet jeśli Twoje relacje z pracodawcą i przełożonymi nie zawsze układały się wzorowo.

Exit interview, czyli jak odejść z pracy z klasą

  • Zadbaj o kwestie formalne

Jak złożyć wypowiedzenie? Od czego zależy długość okresu wypowiedzenia i jakie są obowiązki pracownika w tym czasie? Jakie dokumenty wydaje pracodawca po wygaśnięciu umowy? Warto znać swoje prawa i obowiązki związane z przerwaniem stosunku pracy. Dzięki temu nie będziesz czuł się pokrzywdzony, np. dlatego że nie otrzymałeś odprawy, gdy złożyłeś wypowiedzenie. Na takie świadczenie pieniężne mogą bowiem liczyć osoby zwolnione w związku z likwidacją zakładu pracy.   

  • Nie obniżaj poprzeczki

Pracownik, który złożył wypowiedzenie, powinien wywiązywać się z obowiązków i spełniać polecenia przełożonych do dnia wygaśnięcia umowy. Nie możesz np. przestać pojawiać się w pracy, licząc na to, że skoro się zwolniłeś, żadne konsekwencje dyscyplinarne Cię nie dosięgną. Pracodawca ma prawo zwolnić Cię ze skutkiem natychmiastowym, jeśli np. będziesz wykonywać pracę pod wpływem alkoholu, a Twoja postawa zagrozi bezpieczeństwu innych ludzi lub gdy utracisz uprawnienia do wykonywania zawodu.  

  • Przekaż kluczowe informacje

Ważne, żebyś nie tylko wywiązywał się z bieżących zadań, ale również przygotował miejsce swojemu następcy. Odchodząc z firmy, uporządkuj swoje sprawy. Dzięki temu, np. klienci, którzy się z Tobą kontaktują, nie ucierpią z powodu Twojej nieobecności.  Zadbaj o profesjonalną postawę.

  • Nie pal za sobą mostów

Traktując pracodawcę i współpracowników z szacunkiem, budujesz korzystny wizerunek. Utrzymywanie dobrych relacji pomaga w życiu zawodowym. Nie możesz wykluczyć, że za jakiś czas będziesz współpracować z osobami, z którymi nie potrafiłeś się porozumieć. Profesjonalizm polega m.in. na umiejętności realizowania celów zawodowych mimo konfliktów lub niechęci. Warto więc rozwijać komunikatywność i wyjaśniać nieporozumienia, zanim przerodzą się w poważny spór. Duży wpływ na jakość relacji ma także asertywność, dlatego dobrze jest ćwiczyć i rozwijać tę umiejętność.

  • Wyraź wdzięczność

Bez względu na to, jak długo pracowałeś w firmie i jaki jest powód Twojego odejścia – podziękuj innym pracownikom za wspólnie spędzony czas. Doceń to, co dzięki nim zyskałeś i czego się nauczyłeś. Jeśli nie możesz pożegnać się osobiście, wyślij e-mail. Nie musisz wyjaśniać, dlaczego opuszczasz firmę. Informowanie np. o tym, że otrzymałeś korzystniejszą ofertę pracy, jest zbędne. Ważne, by wyrazić życzliwość i sympatię.

Jak pożegnać się ze współpracownikami?


Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź

Oceń artykuł