Porady Zawody Zawody blue collar najbardziej pożądane na rynku pracy
23.11.2020  | 4 min czytania

Zawody blue collar najbardziej pożądane na rynku pracy

23.11.2020  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Już od kilku lat w Polsce brakuje wykwalifikowanych osób na różne stanowiska. Oczywiście dotyczy to tylko niektórych branż, ale wśród nich wymienia się tzw. zawody blue collar, czyli niebieskie kołnierzyki. Przeczytaj, jakie profesje zaliczają się do tej grupy.

Czego dowiesz się z artykułu?

Blue collar – co znaczy to określenie?
Pożądani pracownicy blue collar

Niebieskie kołnierzyki to określenie, które jest przeciwieństwem białych kołnierzyków, czyli osób zatrudnionych na stanowiskach biurowych.

| „Białe kołnierzyki” – co to za zjawisko i kim właściwie są przedstawiciele tej grupy?

Blue collar – co znaczy to określenie?

Termin „blue collar” wszedł do powszechnego użycia w latach 20. ubiegłego wieku jako określenie osób zatrudnionych w produkcji lub administracji niższego szczebla. Nazwa jest symboliczna i nieprzypadkowa: pracownicy fizyczni w USA faktycznie nosili kołnierzyki w takim kolorze, ponieważ maskuje on brud lepiej niż czysta biel. Ponadto odzież robocza wciąż jest tam produkowana z materiału farbowanego na niebiesko.

Pożądani pracownicy blue collar

Blue collar to najczęściej zajęcia związane z budownictwem, transportem, produkcją czy drobnymi naprawami. Poniżej znajdziesz przykładowe zawody z tej grupy, które są obecnie pożądane na rynku. Kliknij w nazwę, aby zobaczyć aktualne oferty pracy:

  • Praca mechanik

Mechanik samochodowy zajmuje się naprawą aut, a także kontrolowaniem ich stanu technicznego i stopnia zużycia podzespołów. Osoba zatrudniona na tym stanowisku nie musi mieć wykształcenia kierunkowego – liczą się przede wszystkim doświadczenie i duża wiedza. A takich osób brakuje!

Zobacz oferty pracy dla mechanika

Przedstawiciel tego zawodu zajmuje się między innymi montażem oraz naprawą instalacji wodociągowej, kanalizacyjnej oraz ogrzewania centralnego. Osoby zainteresowane wykonywaniem prac tego typu powinny ukończyć szkołę zawodową lub technikum o odpowiednim profilu.

Praca stolarza polega na tworzeniu przedmiotów codziennego użytku i mebli z różnych rodzajów drewna. Osób, które decydują się na wybór tego zawodu, ubywa z każdym rokiem. Szkoły zawodowe przygotowujące do zawodu nie cieszą się dużym powodzeniem.

  • Praca elektryk

Elektryk to zawód, który jest związany z wykonywaniem montażu, naprawy i konserwacji instalacji elektrycznych. Wymaga wykształcenia popartego doświadczeniem, które kandydaci zdobywają m.in. podczas praktyk zawodowych w technikum czy szkole zawodowej.

Zobacz oferty pracy dla elektryka.

Praca na stanowiskach blue collar bywa trudna i wymaga skupienia. Dlatego wykwalifikowani pracownicy, którzy posiadają odpowiednie predyspozycje, są dla pracodawców na wagę złota!

Oceń artykuł