Porady Zawody Architekt a projektant – czym się różnią te zawody?
25.11.2020  | 5 min czytania

Architekt a projektant – czym się różnią te zawody?

25.11.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Czym różnią się profesje architekta i projektanta? Czy architekt a projektant budowlany to jedno i to samo? Dowiedz się, czym zajmują się osoby na tych stanowiskach i jak w tym kontekście klasyfikuje się… architektów IT.

Czego dowiesz się z artykułu?

Architekt a projektant
Projektant a architekt – różnice
Architekt IT – czym się zajmuje?

Zastanawiasz się, czym różni się projektant wnętrz a architekt? Chociaż obydwaj specjaliści są związani z branżą budowlaną, zakres ich obowiązków w znacznym stopniu się rozmija. Dowiedz się, na czym polega różnica: architekt a projektant wnętrz.

Architekt a projektant

Od architekta wymaga się wszechstronnej wiedzy nie tylko plastycznej, ale także technicznej. Musi się znać na kwestiach związanych ze sztuką budowlaną, aby weryfikować rozwiązania projektowe proponowane przez klienta oraz swoje własne wizje.

Architekci opracowują projekty domów jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz budynków komercyjnych czy użytku publicznego. Do ich zadań należy także projektowanie formy budynku zgodnej z Warunkami Technicznymi i innymi normami. To od niego zależy, czy gotowy budynek będzie estetyczny i funkcjonalny. Dlatego praca architekta wymaga dużego wyczucia estetycznego.

Projektant a architekt – różnice

Projektant wnętrz a architekt – różnica jest tutaj oczywista. Jeden zajmuje się wnętrzami, drugi – całościowym projektem budynku. Jednak projektant to również po prostu osoba o węższej specjalizacji – tzw. projektant branżowy. Może to być specjalista z zakresu konstrukcji, a także instalacji elektrycznej czy sanitarnej.

W porównaniu architekt a projektant wnętrz ten drugi wcale nie wypada blado. Jego praca również jest bardzo złożona i może zakładać wiele etapów działań. Osoba na tym stanowisku musi posiadać wykształcenie kierunkowe i nadążać za szybko zmieniającymi się trendami.

Należy też rozwiać wątpliwości dotyczące rozróżnienia architekt wnętrz a dekorator. Ten pierwszy może bowiem kierować zespołem architektów i bezpośrednio współpracować z architektem, konstruktorem, elektrykiem i innymi specjalistami. Zna się  na prawie budowlanym, technologii materiałów i wykończeń, ma także bogatą wiedzę historyczną. Dekorator z kolei (projektant wnętrz) nie ma wpływu na zmianę elementów stałych, konstrukcyjnych czy samonośnych. W tej profesji liczą się głównie umiejętność estetycznego aranżowania wnętrza i skupienie się na szczególe.

Architekt IT – czym się zajmuje?

Architekt oprogramowania ma niewiele wspólnego z architektem wnętrz czy projektantem jeśli chodzi o materiał, na którym pracuje… ale musi się wykazać podobnymi zdolnościami. Praca architekta IT również zakłada bliską współpracę z klientem i stworzenie dzieła, które spełni jego oczekiwania. Musi znać się na „konstrukcji” programu lub strony (czyli programowaniu) i współpracować z przedstawicielami innych branż.

Zobacz oferty pracy dla architekta IT.

Jak widać, różnica w sposobie pracy obu ekspertów – z branży budowlanej i IT – wcale nie jest tak znacząca.

Oceń artykuł