Nadwrażliwość emocjonalna a funkcjonowanie w środowisku pracy

Kategoria
Z życia pracownika

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 5/5 (1)
Kategoria: Z życia pracownika
Ocena treści 5/5 (1)

Odbieranie bodźców zewnętrznych ze zwiększoną intensywnością to najprostsza definicja nadwrażliwości. Osoby, które jej doświadczają, osiągają sukces w takich zawodach, jak pisarz, projektant wnętrz czy analityk.  

Radzenie sobie z nadwrażliwością

Nadwrażliwość emocjonalna u dorosłych przejawia się intensywnym przeżywaniem radości, smutku, złości itd. Nadwrażliwym osobom trudno jest kontrolować swoje reakcje. Kłopoty dotyczą również odbierania bodźców, które sprawiają wrażenie zbyt silnych i przez to trudnych do zniesienia. Może to powodować dyskomfort, któremu towarzyszy rozproszenie, irytacja itd. Ignorowanie problemu może pociągać za sobą poważne konsekwencje, takie jak zaburzenia lękowe czy depresja. Nadwrażliwość wiąże się także z doświadczaniem silnego stresu. Dobrze jest uczyć się nad nim panować (https://porady.pracuj.pl/9-sposobow-na-obnizenie-stresu-w-pracy/).  

Intensywność, z jaką doznajemy uczuć, zależy nie tylko od naturalnych predyspozycji, ale również od wychowania i środowiska, w jakim funkcjonujemy. Można uczyć dziecko panowania nad emocjami i kontrolowania swoich reakcji. Dzięki temu w dorosłym życiu będzie dobrze radzić sobie w różnych sferach. Zdolność panowania nad sobą warto rozwijać zawsze, niezależnie do wieku. Z drugiej strony, dobrze jest wykorzystywać szczególną wrażliwość np. w środowisku pracy. Uczuciowość i delikatność często idą w parze z wysokim poziomem inteligencji emocjonalnej, a więc ze zdolnością zauważania i rozpoznawania emocji, jakich doświadczają nasi rozmówcy. Empatia to jedna z kompetencji miękkich, które odgrywają ważną rolę w życiu zawodowym. Jest niezbędna w każdej profesji, gdzie ważny jest kontakt z ludźmi – ze współpracownikami, podwładnymi, klientami czy podopiecznymi. Wrażliwość to zagadnienie, na którym koncentrują się badacze, tacy jak np. Brene Brown – autorka książki „Potęga wrażliwości”.      

Idealna praca dla osoby o dużej wrażliwości

Nadwrażliwość może być mniej uciążliwa, jeśli wybierzemy zawód adekwatny do naszych predyspozycji. Warto więc poznać swój typ osobowości i temperamentu (https://porady.pracuj.pl/typy-osobowosci-jak-rozpoznac-wlasny/). Dobrze jest realizować się w różnych dziedzinach i na bieżąco weryfikować odczucia i uzyskiwane wyniki. Znakomitą okazją jest uczestnictwo w programach stażowych czy praktykach studenckich (https://rozpoczynamkariere.pracuj.pl).   

Osoby nadwrażliwe źle funkcjonują w zawodach, w których liczy się głównie efektywność. Mają trudności z działaniem pod presją. Doskonale czują się w środowisku, w którym od pracowników oczekuje się kreatywności, nieszablonowego myślenia czy umiejętności dostrzegania szczegółów. Nadwrażliwcy są dokładni i rzadko podejmują pochopne decyzje.   

Przykładowe zawody dla osób o wyjątkowej wrażliwości to:

  • księgowy,
  • artysta (aktor, muzyk, malarz, pisarz),
  • projektant wnętrz,
  • naukowiec,
  • analityk,
  • weterynarz,
  • tester.

Nadwrażliwość jest cechą, która pomaga w pracy – pod warunkiem, że wybierzemy odpowiedni zawód. W przeciwnym razie zdolność intensywnego przeżywania emocji może wpływać na nas destrukcyjnie.

Oceń artykuł


Narzędzia