8 objawów zmęczenia pracą – sprawdź, kiedy udać się na urlop

Kategoria
Z życia pracownika

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 5/5 (1)
Kategoria: Z życia pracownika
Ocena treści 5/5 (1)

Prawo do urlopu to jedno z podstawowych praw, które gwarantuje kodeks pracy. Warto złożyć wniosek urlopowy, gdy nadmiar pracy sprawia, że stajesz się rozdrażniony lub brakuje Ci motywacji do działania.

Oznaki zmęczenia pracą

1. Zniechęcenie

Kiedyś z entuzjazmem realizowałeś kolejne cele zawodowe i snułeś ambitne plany, a teraz wydaje Ci się, że Twoje działania są bezsensowne? Zniechęcenie i niemożność odczuwania satysfakcji to naturalne skutki przepracowania.  

2. Rozdrażnienie

Towarzyszy Ci stan ciągłej irytacji, mimo że dotychczas byłeś spokojnym i pogodnym człowiekiem? Nie bagatelizuj tego, bo w przeciwnym razie Twoje relacje ze współpracownikami i z rodziną mogą wyraźnie się pogorszyć.

3. Brak koncentracji

Niemożność skupienia się na wykonywaniu zadań zawodowych sprawia, że przestajesz działać efektywnie. Istnieje duża szansa, że odzyskasz równowagę, gdy odpoczniesz.

4. Zapominanie

Przekładanie terminów, spóźnianie się na spotkania z klientami, przeoczenie ważnych spraw – jeśli takie błędy przytrafiają Ci się coraz częściej, rozważ skorzystanie z urlopu wypoczynkowego.

5. Senność lub problemy ze snem

Przepracowanie może być przyczyną bezsenności. Czasami zdarza się, że mając bardzo dużo do zrobienia, jedyne czego chcesz – to zasnąć i przespać najgorszy okres. Każdy z tych objawów jest niepokojący.

6. Brak motywacji

Wypoczynek to najskuteczniejszy sposób, by odzyskać werwę i zacząć znowu działać z pasją. Nawet ukochana praca może zamienić się w mękę, gdy zdążyłeś zapomnieć, czym jest relaks.

7. Odliczanie czasu do nadejścia weekendu

Zbliżający się poniedziałek napawa Cię zniechęceniem albo wręcz przerażeniem, mimo że do niedawna lubiłeś swoją pracę? Skutecznym lekarstwem na taką dolegliwość jest solidny wypoczynek.

8. Brak inwencji

Przemęczonemu pracownikowi trudno jest realizować zadania, szczególnie gdy w jego zawodzie niezbędna jest kreatywność. Możesz szybko przekonać się o tym, że kilka wolnych dni pozwoli Ci wrócić do dawnej formy.

Jednoczesne występowanie przynajmniej trzech objawów powinno skłonić Cię do złożenia wniosku urlopowego i zaplanowania zasłużonych wakacji. Dowiedz się, jakie są Twoje prawa!  

Urlop płatny – kodeks pracy

Kodeks pracy gwarantuje każdemu zatrudnionemu, który pozostaje w stosunku pracy, prawo do corocznego, nieprzerwanego i płatnego urlopu. Najważniejsze informacje – na temat praw pracownika związanych z urlopami – zostały zebrane w broszurze wydanej przez PIP: https://www.pip.gov.pl/pl/f/v/146536/Urlopy-Intern.pdf.    

Wymiar urlopu – kp

Urlop pracowniczy – ile dni wolnych Ci przysługuje? To zależy od Twojego stażu pracy. Masz prawo do 20 dni urlopu, jeśli przepracowałeś mniej niż 10 lat lub do 26 dni, gdy Twój staż wynosi 10 lat bądź więcej. Przepisy dotyczące urlopów znajdują się w kodeksie pracy (art. 152-174). Ustawa jest dostępna w Internetowym Systemie Aktów Prawnych: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19740240141.    

 

Oceń artykuł


Narzędzia