Wideorekrutacja FAQ

Kategoria


Autor:
Paweł Tomaszewski
Kategoria:

Najczęściej zadawane pytania

 

1)  Czym jest wideo-rekrutacja Pracuj Video?

Wideo-rekrutacja to nowoczesna i innowacyjna metoda rekrutowania kandydatów, dzięki której zarówno kandydaci, jak i rekruterzy oszczędzają swój czas, a sam proces rekrutacji jest sprawniejszy i szybszy.
Analiza CV jest pierwszym etapem selekcji kandydatów. W drugim etapie, jakim jest wideo-rekrutacja, pracodawca zada Ci kilka kluczowych pytań, by lepiej Cię poznać – odpowiesz na nie, nagrywając krótki filmik. Dzięki temu na rozmowę kwalifikacyjną, która jest trzecim etapem rekrutacji, zostaną zaproszeni jedynie najlepiej dopasowani kandydaci.

 

2)  Na czym polega wideo-rekrutacja Pracuj Video?

Kandydat zaproszony do wideo-rekrutacji ma za zadanie odpowiedzieć na pytania przygotowane przez rekrutera poprzez specjalną platformę online. Pytania wyświetlają się na ekranie komputera, a kandydat udziela odpowiedzi, która zostanie nagrana w formie wideo. Na odpowiedź każda osoba ma określony czas – mijające minuty są widoczne na ekranie. Przed wykonaniem nagrania docelowego kandydat ma kilka prób testowych, żeby zapoznać się z działaniem platformy; cały proces jest też dokładnie wyjaśniony w poprzedzających nagranie instrukcjach.

 

3)  Czy do nagrania potrzebuję specjalnego sprzętu ?

Do nagrania wystarczy komputer z kamerką (zarówno laptop z wbudowaną kamerą, jak i komputer stacjonarny z kamerą zewnętrzną). Aby dokonać nagrania, trzeba być podłączonym do Internetu.

 

4)  Skąd wiem, że jestem zaproszony do wideo-rekrutacji?

Każde ogłoszenie, w którym możliwa jest wideo-rekrutacja, jest specjalnie oznaczone. Kandydat zaproszony do wideo-rekrutacji jest informowany o tym mailowo. Mail z zaproszeniem do wideo-rekrutacji zawiera link do platformy, na której następuje nagranie. Znajdują się tam również instrukcje oraz dodatkowe informacje, takie jak termin, w którym powinno zostać wykonane nagranie (zazwyczaj jest na to kilka dni). Jeśli nie wykonasz od razu nagrania, po kilku dniach otrzymasz mailowo przypomnienie.
Uwaga, termin na wykonanie nagrania jest nieprzekraczalny!

 

5)  Czy jeśli nie wezmę udziału w wideo-rekrutacji, nie będę brany pod uwagę w dalszym procesie rekrutacyjnym i nie mam szans dostać zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną?

Udział w wideo-rekrutacji jest oczywiście dobrowolny, a odmowa udziału w tym etapie nie oznacza automatycznego odrzucenia Twojej kandydatury (chociaż może zmniejszyć Twoje szanse na przejście do kolejnego etapu). Jest to zawsze indywidualna decyzja pracodawcy. Zachęcamy do wykonywania nagrań, ponieważ zwiększa to Twoje szanse na sukces w rekrutacji.

 

6)  Kto zobaczy moje nagranie? Skąd mam pewność, że moje nagranie nie zostanie upublicznione?

Wideo-rekrutacja jest drugim po analizie CV etapem rekrutacyjnym, a udostępniane dane (w tym wypadku nagranie) zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych mogą być wykorzystywane wyłącznie w celach rekrutacyjnych. Każdy pracodawca korzystający z tego narzędzia  jest zobowiązany do przestrzegania tej zasady, dlatego nikt niepowołany nie zobaczy Twojego nagrania. Dostęp do nagrania mają tylko wyznaczeni przez pracodawcę pracownicy odpowiedzialni za rekrutację, a sam film zostanie usunięty po zakończeniu rekrutacji.

 

7)  Czy to jest bezpieczne ?

Twoje nagranie jest zapisane wyłącznie na platformie wideo-rekrutacyjnej, do której dostęp mają tylko wyznaczeni przez pracodawcę pracownicy przeprowadzający rekrutację.
Nie ma możliwości ściągnięcia nagrania w formie pliku, zapisania go czy rozpowszechnienia.
Nagrania służą wyłącznie celom rekrutacyjnym i zostają usunięte po zakończeniu rekrutacji.

 

8)  Jak mam się  przygotować do nagrania? Gdzie mam patrzeć podczas nagrania?

Przygotuj się do nagrania tak, jak do rozmowy rekrutacyjnej (przydatne porady znajdziesz tutaj: http://kariera.pracuj.pl/rekrutacja). Pamiętaj, że nagranie będzie oglądał rekruter, dlatego Twój wygląd oraz miejsce nagrania powinny być profesjonalne i zgodne ze standardami rekrutacji. Zadbaj, aby pokój, w którym nagrywasz, nie odwracał uwagi rekrutera (odradzamy nagrywanie w łazience albo z bałaganem w tle), a w nagraniu nie było widać ani słychać osób trzecich, np. domowników J. Postaraj się o dobre oświetlenie. Mów jak najbardziej naturalnie, a w czasie nagrania patrz w kamerkę.

 

9)  Czy mogę powtórzyć nagranie?

Nie ma możliwości powtórzenia nagrania, dlatego zachęcamy do dobrego przygotowania się do tej formy rekrutacji. Przed nagraniem właściwym przejdziesz przez nagrania próbne, podczas których przetestujesz platformę.

 

10)  Czy moje nagranie zapisuje się w koncie na pracuj.pl? Czy będę mógł je potem obejrzeć?

Nagranie zapisuje się tylko na platformie rekrutacyjnej i ma do niego dostęp wyłącznie pracodawca. Nie będziesz mieć dostępu do swojego nagrania po jego zakończeniu.

 

11)  Jakich pytań mogę się spodziewać? Czy będę znać je przed nagraniem?

Dzięki wideo-rekrutacji pracodawca może zadać Ci kluczowe pytania, które do tej pory zadawał na rozmowie rekrutacyjnej. Zakres pytań zależy więc od stanowiska, na jakie aplikowałeś  oraz firmy, w której ubiegasz się o pracę. Przygotuj się do nagrania, korzystając z dostępnych materiałów mówiący m.in. o tym, jakie pytania zadają kandydatom pracodawcy (dostępne np. na http://kariera.pracuj.pl/rekrutacja).
Podobnie jak na rozmowie twarzą w twarz, nie poznasz wcześniej pytań – będą one po kolei wyświetlać się na ekranie po rozpoczęciu nagrania.

 

12)  Ile potrwa nagranie? Ilu pytań mogę się spodziewać? Jaki będzie czas na odpowiedź?

Liczba pytań i długość trwania nagrania zależą od danej rekrutacji. Zazwyczaj jednak nagranie nie przekracza 10-15 minut.

 

13)  Jak będę wiedzieć, że zakończyłem nagranie?

Gdy czas dobiegnie końca, pojawi się komunikat z podziękowaniem za nagranie. Zostanie również wysłany mail podsumowujący tę część rekrutacji.

 

14)  Czy mogę nagrać odpowiedzi za pomocą smartfona?

Na razie możliwe jest jedynie nagranie odpowiedzi z użyciem komputera.

 

15)  Kiedy poznam wynik nagrania?

Nagranie jest elementem rekrutacji i o jego wynikach oraz ewentualnym przejściu do kolejnego etapu powinien poinformować rekruter z danej firmy.

 

Nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytania? Napisz do nas na adres: [email protected]

Oceń artykuł


Narzędzia