Własna inicjatywa – jak wykazać się na rozmowie rekrutacyjnej

Kategoria
Szukanie pracy

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 5/5 (3)
Kategoria: Szukanie pracy
Ocena treści 5/5 (3)

Jak usprawnić działanie systemu w firmie? Jak poprawić wyniki sprzedaży? Jeśli masz pomysł, warto wyjść z inicjatywą. Pracodawcy cenią samodzielność i kreatywność pracowników. Takie cechy świadczą o tym, że zatrudnionym zależy na rozwoju przedsiębiorstwa. Możesz wykazać się inicjatywą także w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

1. Cele zawodowe w CV

O tym, że pracownik myśli twórczo i angażuje się w swoje obowiązki, może świadczyć podsumowanie zawodowe w życiorysie. Jeśli kandydat ma określone cele zawodowe i wie, w jakim kierunku chce się rozwijać – łatwiej mu będzie wychodzić z inicjatywą i podejmować kolejne kroki.

2. Poważne podejście do zadań w procesie rekrutacji

Pamiętajmy, że sposób, w jaki wykonujemy zadania podczas rekrutacji, to cenne źródło wiedzy dla potencjalnego pracodawcy. Rekruter zwraca uwagę na to, jak rozwiązujemy problemy i mierzymy się z wyzwaniami. Przygląda się temu, co robimy w obliczu trudności – czy szybko się poddajemy, czy z wytrwałością i zaangażowaniem stawiamy im czoło.

3. Udzielanie konkretnych odpowiedzi

Przygotujmy się na pytania sprawdzające, czy potrafimy wychodzić z inicjatywą. Zastanówmy się, jakie przykłady sytuacji zawodowych moglibyśmy wymienić, aby udowodnić, że jesteśmy twórczy i samodzielni.

4. Pytania zadawane na rozmowie kwalifikacyjnej do rekrutera

O zaangażowaniu w proces rekrutacji może również świadczyć optymalne wykorzystanie czasu, który jest przeznaczony na zadawanie pytań. Podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej nadchodzi moment, kiedy możemy rozwiać ewentualne wątpliwości i dowiedzieć się więcej na temat obowiązków, warunków pracy itp. Ustalmy np., jak wygląda dzień osoby na stanowisku, które mamy objąć. Możemy zapytać również o kulturę organizacyjną w danej firmie lub o możliwości rozwoju zawodowego. Warto zapytać także o to, jaki będzie przebieg procesu rekrutacyjnego.

5. Własna inicjatywa a savoir vivre

Pamiętajmy o tym, że wychodzenie z inicjatywą nie jest tożsame z przerywaniem rekruterowi lub z zadawaniem pytań zupełnie niezwiązanych z działalnością firmy lub procesem rekrutacji. Nie starajmy się wykazać za wszelką cenę, ponieważ takie działanie na pewno nie przyniesienie oczekiwanych rezultatów. Proponujmy innowacje lub zadawajmy pytania tylko wtedy, kiedy uznamy, że dany moment jest odpowiedni. Słuchajmy, co mówi rekruter, aby nie pytać o coś, co zostało wcześniej powiedziane. Dzięki przestrzeganiu prostych zasad, korzystnie zaprezentujemy się i zwiększymy swoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy.

Oceń artykuł


Narzędzia