Profesjonalny życiorys – na co zwracają uwagę rekruterzy?

Kategoria
Szukanie pracy

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 5/5 (1)
Kategoria: Szukanie pracy
Ocena treści 5/5 (1)

Curriculum Vitae to biznesowa wizytówka. Od sposobu napisania CV może zależeć, czy otrzymamy wymarzoną posadę. Sprawdź, o jakich zasadach należy pamiętać.

CV – struktura

  • cv dane osobowe,
  • miejscowość i data,
  • nagłówek,
  • właściwa treść: wykształcenie, doświadczenie zawodowe, osiągnięcia,
  • zainteresowania.

Życiorys – co powinien zawierać?

1. Dostosuj treść CV do stanowiska, które chcesz objąć

Wysyłanie identycznych życiorysów do wszystkich potencjalnych pracodawców to jeden z najczęstszych powodów odrzucenia aplikacji. Aplikacja CV powinna być dostosowana do oczekiwań, o których wspomniano w ogłoszeniu o pracę.

2. Przygotuj krótkie podsumowanie zawodowe

Na początku CV zawrzyjmy podsumowanie, w którym opisujemy swoje doświadczenie zawodowe. Połóżmy nacisk na informacje, które stanowią odpowiedź na faktyczne oczekiwania potencjalnego pracodawcy. Ubiegając się o posadę księgowego, nie wspominajmy raczej o zbieraniu truskawek w Niemczech.

3. Opisz zakres obowiązków i osiągnięcia

Wspominajmy zwięźle o obowiązkach, jakie pełniliśmy, a poniżej opisujmy swoje sukcesy. Powołujmy się na konkretne dane liczbowe (przyczynienie się do wzrostu sprzedaży, wygrana w konkursie itd.).

4. Zadbaj o estetyczny wygląd CV

Choć najbardziej istotna jest treść życiorysu, rekruterzy zwracają uwagę także na formę. Tworząc CV, zadbajmy o to, by wyglądało profesjonalnie, estetycznie i aby robiło dobre wrażenie na oglądającym. W tym celu możemy wykorzystać bezpłatne narzędzie – Kreator CV Pracuj.pl.

5. Pamiętaj o profesjonalnej fotografii

Nie zamieszczajmy w CV zdjęcia z wakacji lub z imienin cioci Krysi! Fotografia świadczy o profesjonalizmie kandydata na dane stanowisko. Pamiętajmy także o tym, by nie dodawać zdjęcia do CV, jeśli staramy się o posadę w zagranicznej firmie.

6. Używaj profesjonalnego adresu e-mailowego

Adres mailowy posiadający zakończenie, jak np.: „cmok.com” może zdyskredytować nas w oczach rekrutera. Dane kontaktowe podajemy w oficjalnej formie – bez nicków, a z imieniem i nazwiskiem.

7. Kondensuj treści

W CV piszmy o doświadczeniu, nie o preferencjach lub aspiracjach. Dokument powinien być zwięzły i na temat, ale nie musimy ograniczać się do jednej strony, jeśli wspominamy o  kwalifikacjach, których oczekuje potencjalny pracodawca.

8. Wspomnij o swoich zainteresowaniach

Wspomnijmy o swoich zainteresowaniach – szczególnie jeśli są niestandardowe. Pracownik, który ma pasje i je realizuje, może okazać się nie tylko dobrym fachowcem, ale i ciekawą osobowością. Nie piszmy jednak o zainteresowaniach, z którymi faktycznie nie mamy nic wspólnego – takie kłamstwo zostanie szybko zdemaskowane podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Czego nie pisać w życiorysie?

1. Unikaj frazesów!

Wspominając w CV o umiejętnościach takich, jak kreatywność, komunikatywność itd., powołujmy się na konkretne przykłady i doświadczenia zawodowe.

2. Uwaga na „gotowce”!

Powielanie gotowych wzorów i powtarzanie informacji, które nas nie dotyczą, niekorzystnie świadczy o poziomie naszego zaangażowania i motywacji. Tworzenie CV na zasadzie „kopiuj-wklej” może pozbawić nas szans na rozmowę kwalifikacyjną.

3. Nie kłam!

Zawierajmy w życiorysie wyłącznie prawdziwe treści. Prawda wyjdzie na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy rekruter zacznie zadawać dodatkowe pytania.

Oceń artykuł

Narzędzia