Czujesz, że chcesz spróbować czegoś nowego? Myślisz o zupełnie innej specjalizacji lub zawodzie? Zobacz, jak o zmianach mówić w CV i podczas rozmowy z rekruterem.
Zmieniasz wizję swojej kariery, chcesz porzucić obecną pracę i do końca nie wiesz, jaką ścieżkę wybrać? Spokojnie! To zupełnie naturalne, że zmieniasz zdanie, podejmujesz różne decyzje, i chcesz sprawdzić, w czym się odnajdujesz i co lubisz robić. Dlaczego jest to nieuniknione?
Zmienia się rynek pracy…
Dzisiejszy rynek wygląda zupełnie inaczej niż dawniej. Ba! Jeszcze kilka lat temu obowiązywały na nim inne trendy i zwyczaje. Na obecne zmiany mają wpływ przede wszystkim digitalizacja, przemiany społeczno-ekonomiczne oraz ogólnoświatowa sytuacja gospodarcza. Powstają nowe zawody, a inne zanikają. Trudno przewidzieć, jakie specjalizacje będą na sto procent potrzebne za dziesięć lat, ale warto śledzić rynek oraz prognozy dotyczące kompetencji przyszłości – oprócz tych związanych z cyfrowością i technologią cenne będą również umiejętności społeczne.
Zmieniasz się Ty…
…a to oznacza, że zmieniają się też Twoje priorytety, wartości, wizja rozwoju, wyobrażenia o spełnieniu zawodowym. Odkrywasz swoje nowe zainteresowania, a dzięki pracy czy innym aktywnościom poznajesz bliżej daną dziedzinę, branżę czy środowisko zawodowe. I dochodzisz do różnych wniosków, niektóre są dla Ciebie oczywiste i brzmią: to nie jest to, co chcę dalej robić. A może zmienia się Twoja sytuacja prywatna? Powody bywają naprawdę różne.
Niezależnie jednak od tego, jak często będziesz szukać i zmieniać, możesz liczyć na wsparcie, praktyczne wskazówki i przydatne narzędzia.
Jak napisać CV, jeśli zmieniasz branżę?
Chcesz spróbować czegoś zupełnie nowego? Skorzystaj z rubryki CV „podsumowanie zawodowe”, gdzie w kilku zdaniach określisz swoje cele i wyjaśnisz, dlaczego chcesz rozwijać się w wybranym kierunku. Stwórz za pomocą Kreatora CV życiorys, który będzie dopasowany pod kątem konkretnej branży i wymagań w ofercie. Zastanów się, jak dotychczasowe doświadczenia, aktywności i umiejętności możesz wykorzystać na nowym stanowisku i przedstaw je jako korzyść dla pracodawcy. Może np. pracowałeś w wakacje w call center, więc komunikatywność oraz umiejętność obsługi klientów i rozwiązywania trudnych sytuacji przyda się obecnie w innej branży? Być może podczas studiów angażowałaś się w organizację konferencji naukowych czy inną działalność studencką i teraz będziesz skutecznie zarządzać projektami na nowym stanowisku?
Nowy pomysł na siebie – jak opowiedzieć o nim podczas rekrutacji?
• Przed spotkaniem rekrutacyjnym przemyśl sobie odpowiedź na pytanie o powody zmiany pracy. Dlaczego chcesz pracować właśnie w tej branży? Co motywuje Cię do zmiany? Jak wyobrażasz sobie swój dalszy rozwój i jak firma może Cię w tym wesprzeć? Możesz wskazać, co i kiedy uświadomiło Ci, że jednak chcesz spróbować czegoś innego. Argumentując swoją decyzję, pokaż, że jest ona przemyślana i masz obrany cel.
• Mówiąc o poprzednich doświadczeniach i miejscach pracy, powstrzymaj się od krytyki. Nie mów, że był to stracony czas, ponieważ każde doświadczenie ma znaczenie. Skup się na tym, co dała Ci nauka i praca, jak wzbogaciły one Twój życiorys.
• Opowiedz o tym, jak w toku poszukiwań i zmian rozwijałeś umiejętności, mocne strony i predyspozycje. Wyjaśnij, co dzięki temu zyska firma.
• Używaj czasowników, które podkreślą proces zmiany oraz Twoją aktywność i zaangażowanie, np. „nauczyć się”, „zaobserwować”, „poznać”, „odkryć”, „rozwinąć”, „doświadczyć”, „zbadać”, „zainspirować się”, „ulepszyć”, „udoskonalić”.
• Nawet jeśli nie masz doświadczenia, ale chcesz wejść do nowej branży, dla pracodawcy będą ważne Twój entuzjazm i gotowość do nauki. Przekonaj rekrutera, że dbasz o samorozwój, interesujesz się daną dziedziną, korzystasz z różnych źródeł wiedzy.
• Pokaż, że wiesz czego chcesz, ale nie bój się też powiedzieć w sposób autentyczny „nie wiem”, „szukam”, „potrzebuję zmiany”.
• Nie tłumacz się i nie usprawiedliwiaj przed rekruterem ze swoich decyzji. To zupełnie naturalne, że wciąż szukasz i chcesz przekonać się, w czym jesteś dobry/dobra i co naprawdę sprawia Ci radość. Jednocześnie pamiętaj, by nie palić mostów w poprzednich miejscach pracy. Fakt, że odchodzisz, nie zwalnia Cię z odpowiedzialności i wywiązania się do końca ze swoich zobowiązań.
• Przed rozmową rekrutacyjną dowiedz się jak najwięcej o działalności firmy, realiach rynku i możliwościach finansowych, tak by przedstawione przez Ciebie oczekiwania były adekwatne do sytuacji w branży. Przydatnym narzędziem będzie kalkulator wynagrodzeń.
• Przygotuj pytania, które chcesz zadać rekruterowi, np. o warunki pracy, zespół, do którego dołączysz, możliwości rozwoju etc. Wiele inspirujących treści i porad dotyczących rekrutacji i życia zawodowego znajdziesz w serwisie porady.pracuj.pl.
Tysiące ofert, kilkadziesiąt branż – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki na stronie Pracuj.pl. Wybierz pracę, której chcesz spróbować!