Porady Student Witamy na pokładzie! Jak przeżyć pierwszy dzień w nowej pracy?
25.02.2019  | 5 min czytania

Witamy na pokładzie! Jak przeżyć pierwszy dzień w nowej pracy?

25.02.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(4)

Czy potrafisz uważnie słuchać, okazywać zaangażowanie i panować nad stresem? Jeśli tak, to dzięki tym umiejętnościom Twój pierwszy dzień w nowej firmie będzie ciekawym wyzwaniem, a nie przytłaczającym wydarzeniem. Zaprezentuj się jako ktoś koleżeński i szczerze zainteresowany obowiązkami – obserwuj, wyciągaj wnioski, pytaj i daj się polubić.

Zadbaj o korzystne pierwsze wrażenie

Pierwszy dzień w nowej firmie to szansa, by zaprezentować się jako osoba o wysokiej kulturze osobistej i przyjaznym usposobieniu. Masz okazję okazać szacunek przełożonym i współpracownikom, zjawiając się punktualnie, szanując dress code i poznając oraz respektując zasady obowiązujące w organizacji. Pierwsze wrażenie nie musi zaważyć na Twojej przyszłości w miejscu pracy, ale może pomóc Ci budować wizerunek i dbać o relacje zawodowe.  

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie?

Pierwszy dzień w pracy / na stażu – o czym pamiętać?

Aby wypaść korzystnie i obniżyć poziom stresu towarzyszącego pierwszym chwilom w nowym miejscu, warto:

  • Angażować się w rozmowę

Umiejętność aktywnego słuchania pozwala nie tylko zdobywać ważne informacje, ale również okazywać zaangażowanie. Aby ją rozwijać, należy przykładać wagę do słów rozmówcy i zadawać pytania uściślające. Kiedy np. kierownik opowiada Ci o obowiązkach, możesz sparafrazować jego słowa i upewnić się, że prawidłowo je zrozumiałeś.

5 sposobów na rozwijanie komunikatywności

  • Obserwować, analizować, wyciągać wnioski

Czasami nie trzeba zadawać pytań, wystarczy obserwować zachowanie osób przebywających w firmie. W ten sposób można np. zaobserwować, jakie metody pracy stosują pracownicy, a także przekonać się, jakie relacje panują w zespole.

  • Z zaangażowaniem wykonywać polecenia

Warto od pierwszego dnia stażu / pracy okazywać zaangażowanie i z entuzjazmem podchodzić do obowiązków. Przyjmowanie biernej postawy nie świadczy dobrze o pracowniku. Jeśli szef zleca Ci np. uporządkowanie dokumentów i w trakcie pracy dostrzegasz, jak można ulepszyć sposób archiwizacji, przedstaw swój pomysł.

  • Pytać i zdobywać informacje

Pierwszy dzień w firmie to najlepszy czas na zadawanie pytań. Ważne jednak, by nie pytać o to, co powinieneś już wiedzieć. Warto zdobywać nowe informacje, o których nie było mowy w ogłoszeniu lub w trakcie spotkania z rekruterem.

  • Uśmiechać się

Zadbaj o to, by stres i niepewność nie odebrały Ci dobrego nastroju. Uśmiech rozładowuje napięcie i sprzyja nawiązywaniu relacji.

Co utrudnia adaptację i współpracę?

Jeśli chcesz wywrzeć korzystne pierwsze wrażenie i dobrze wykorzystać pierwszy dzień, nie powinieneś:

  • Przerywać

Dobrze jest zadawać pytania, ale warto robić to we właściwej chwili. Wtrącanie się w wypowiedź rozmówcy jest niekulturalne.

  • Ignorować

Uważne słuchanie to podstawa dobrej komunikacji. Jeśli przełożony prosi Cię o coś, a Ty ignorujesz jego słowa lub po krótkiej chwili o nich zapominasz, świadczy to o braku szacunku.  

  • Wywyższać się

Jako absolwent renomowanej uczelni lub doświadczony fachowiec możesz mieć poczucie, że posiadasz spory zasób wiedzy, dzięki czemu możesz korygować błędy, które dostrzegasz u nowego pracodawcy. Warto powstrzymywać się od osądów i ocen, zwłaszcza gdy nie jesteś proszony o radę.

  • Porównywać

Pierwszy dzień to doskonały czas na obserwacje. Ważne jednak, żebyś nie zwracał głośno uwagi na to, że w Twoim poprzednim miejscu pracy określone czynności wykonywało się inaczej. Należy szanować zasady panujące w miejscu, do którego zostałeś zaproszony.  

Skok na głęboką wodę

Aby robić postępy w życiu zawodowym, warto stawiać na rozwój i zdobywać nowe umiejętności. Robiąc coś po raz pierwszy, mamy okazję zmierzyć się ze swoimi lękami, odkrywać talenty i poznawać siebie. Gromadzimy cenne doświadczenia. Możemy także ponownie przemyśleć plany zawodowe, jeśli uznamy, że wykonywanie obowiązków na wybranym stanowisku jest dla nas monotonne, nieatrakcyjne lub zbyt trudne.  

Obawiasz się zmian? Dowiedz się, dlaczego warto wychodzić ze strefy komfortu

Kalkulator: oblicz, ile zarobisz „na rękę” i porównaj zarobki w zależności od rodzaju umowy
Sprawdź

Oceń artykuł