Porady Student W kierunku cyberbezpieczeństwa – ruszają nowe, przyszłościowe studia na Akademii Leona Koźmińskiego
28.07.2021  | 10 min czytania

W kierunku cyberbezpieczeństwa – ruszają nowe, przyszłościowe studia na Akademii Leona Koźmińskiego

28.07.2021  | 10 min czytania
Autor wpisu Lukasz Kucaba
Ocena treści
(4)

Artykuł sponsorowany

Polskie przedsiębiorstwa do kwestii cyberbezpieczeństwa podchodzą z dużą dozą optymizmu. Jak wynika analiz Grant Thorntona aż 70% firm uważa, że jest dobrze przygotowana na możliwość ataków na ich dane. Tymczasem badania mówią także o tym, że już prawie 30 proc. firm doświadczyło wycieku lub kradzieży danych wewnętrznych, a do ataków hakerskich dochodzi średnio co 4 sekundy. Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem – nowy kierunek studiów podyplomowych Akademii Leona Koźmińskiego ma być odpowiedzią na rosnącą potrzebę przeciwdziałania cyberprzestępczości.

Ofiarami cyberataków są zarówno rządy, duże korporacje jak i mniejsze firmy czy indywidualne osoby. Każdego roku zagrożenie wzrasta, ponieważ ilość przesyłanych i przechowywanych cyfrowo danych jest coraz większa. Złudny brak poczucia zagrożenia, zarówno w firmach jak i wśród zwykłych użytkowników sieci często wiąże się z brakiem odpowiedniej edukacji i kompetencji cyfrowych. Z raportu Polski Barometr Cyberbezpieczeństwa Społecznego 2019 przygotowanego przez Polski Instytut Cyberbezpieczeństwa wynika, że korzystanie z nowych technologii, nie idzie w parze ze świadomością zagrożeń związanych z cyberprzestępczością. Tylko 11% badanych uważa, że w Polsce istnieje w tej kwestii duże zagrożenie, a jednynie 6% ankietowanych zabezpiecza swój sprzęt elektroniczny oprogramowaniem antywirusowym.

Zapewnienie cyberbezpieczeństwa w firmach i instytucjach w dobie wzrostu ilości ataków cyberprzestępców, braku edukacji i nadal niskiej, choć na szczęście wzrastającej już świadomości zagrożeń, jest dużym wyzwaniem. Odpowiedzią na nie jest nowo powstały kierunek Akademii Leona Koźmińskiego (ALK) w Warszawie - Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem. Podyplomowe studia będą obejmować tematykę cyberbezpieczeństwa w sposób interdyscyplinarny, skupiając się na kwestiach technologicznych i prawnych, ale też psychologicznych i społecznych. W cyklu zajęć znajdą się warsztaty i wykłady. Duży nacisk w projektowaniu programu nauczania został położony na praktyczny wymiar i analizę studiów przypadków. Twórcom programu zależało na tym, aby nauka nie podążyła w kierunku teorii oderwanej od rzeczywistości rynkowej. Dlatego w gronie wykładowców znalazły się osoby z wieloletnim doświadczeniem w branży high-tech - przedstawiciele partnerów studiów, najbardziej uznanych firm w branży: Huawei, Commvault, kancelarii prawnej Maruta Wachta oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

– Pomysł na powstanie takiego kierunku zrodził się z moich rozmów ze studentami m.in. na kierunkach związanych z ochroną danych osobowych czy prawem nowych technologii. Chcieli zgłębiać zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem – mówi Roman Bieda, radca prawny, współtwórca programu nowego kierunku. Dodaje, że kluczowym elementem tych studiów jest ich praktyczne podejście.

Potwierdza to Rafał Jaczyński, Regionalny Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa Huawei Technologies i jeden z wykładowców Zarządzania Cyberbezpieczeństwem na ALK. – Huawei jest światowym liderem rynku urządzeń telekomunikacyjnych i informatycznych, prawie co drugi człowiek na Ziemi rozmawia przez telefon, wysyła wiadomości lub surfuje w Internecie korzystając z naszych produktów. To olbrzymia odpowiedzialność i dlatego cyberbezpieczeństwo jest dla nas sprawą absolutnie fundamentalną. Uważamy, że podstawą zaufania jest otwartość i poddanie się weryfikacji niezależnych laboratoriów, chcemy być w tym aspekcie punktem odniesienia dla branży telekomunikacyjnej, dlatego jako pierwsi na świecie uzyskaliśmy dla oprogramowania naszych nadajników 5G certyfikat EAL4+ według normy Common Criteria - mówi Rafał Jaczyński.

W ramach studiów na Zarządzaniu Cyberbezpieczeństwem, do dyspozycji studentów będzie dostępna wiedza najlepszych ekspertów nie tylko z Polski, ale i w tej części Europy. - Jako Regionalny Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa, odpowiadający za bezpieczeństwo naszych produktów i usług w 28 krajach, a jednocześnie jeden ze współautorów programu nauczania na kierunku, uważam że szczególnie cenna jest wiedza praktyczna i empiryczna. To, ze studenci na pewno będą mieli okazję z takiej wiedzy skorzystać gwarantuje fakt, że wraz ze mną zajęcia poprowadzą praktycy w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, tacy jak współautorzy programu – Roman Bieda, od blisko 15 lat specjalizujący się w prawie własności intelektualnej oraz szeroko rozumianym prawie nowych technologii, Ireneusz Wochlik, specjalista w dziedzinie sztucznej inteligencji, współzałożyciel i CEO Aigorithmics czy Robert Pająk, Senior Information Security Manager w dziale bezpieczeństwa firmy Akamai – dodaje Rafał Jaczyński.

Czy Zarządzanie Cyberbezpieczeństwem na ALK będzie obiektem zainteresowania biznesu? Z pewnością, gdyż mimo beztroskiego podejścia części firm, wiele biznesów zaczyna rozumieć wagę zagrożeń płynących z sieci i rolę jaką do odegrania ma IT security. Szczególnie w czasach pandemii, w których lockdown wymusił przyśpieszenie transformacji cyfrowej, za którą nie zawsze podążały działania chroniące bezpieczeństwo sieci.

Oceń artykuł