Porady Student Testy rekrutacyjne – jak sobie z nimi poradzić?
25.09.2018  | 4 min czytania

Testy rekrutacyjne – jak sobie z nimi poradzić?

25.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(3.33)

Z artykułu dowiesz się:

  1. Jakie są rodzaje testów rekrutacyjnych
  2. Na czym polegają m.in. testy kompetencji, numeryczne i aparaturowe
  3. Czego pracodawcy wymagają od kandydatów

Predyspozycje, znajomość przepisów, umiejętności analityczne oraz sprawność fizyczna – niektóre kompetencje można zweryfikować przy pomocy wystandaryzowanych testów. Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse podczas rekrutacji, mierz siły na zamiary i dobrze się przygotuj. Ważne, żebyś nauczył się panować nad stresem.

Twoja ocena własnych predyspozycji przedstawiona w CV może nie być wiarygodna lub wystarczająca dla pracodawcy. Wybór odpowiedniego kandydata na wolne stanowisko jest poprzedzony dodatkowymi testami. Narzędzia, po które sięgają rekruterzy, to m.in.:

  • Testy kompetencji – umiejętności twarde i miękkie

Aby korzystnie zaprezentować się podczas rekrutacji, należy spełnić wymagania wskazane w ofercie pracy. Przykładowo, od PR-owca oczekuje się m.in. kreatywności i komunikatywności. Umiejętność współpracy oraz pomysłowość ocenia się np. w trakcie Assessment Center, kiedy kandydat mierzy się z konkretnymi zadaniami lub uczestniczy w dyskusji. W zależności od stanowiska pracodawcy mogą zweryfikować np. znajomość programów komputerowych, programów graficznych, języków programowania itd. Ważne, by informacje podane w życiorysie były prawdziwe. Podnoś kwalifikacje zawodowe, jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

  • Testy numeryczne – umiejętność logicznego myślenia

Umiejętność logicznego myślenia i dokonywania obliczeń jest niezbędna w pracy bankiera, informatyka lub analityka finansowego. Ważne, żeby podczas testu numerycznego panować nad emocjami – na każde zadanie przypada określona ilość czasu. Świadomość upływających sekund to dodatkowe źródło stresu. Ćwicz, jeśli chcesz poczuć się pewniej.

Testy numeryczne – co to takiego?

  • Testy psychologiczne – umiejętności i osobowość

Zawodowi kierowcy to jedna z grup, w przypadku których testy psychologiczne mają szczególne znaczenie. Ważne, by były rzetelne, obiektywne i wystandaryzowane. Przeprowadzanie testów powierza się osobom, które posiadają fachowe przygotowanie, zdobyte np. podczas pięcioletnich studiów na kierunku: psychologia. Predyspozycje, uzdolnienia i umiejętności oraz osobowość – to obszary, które można zbadać, wykorzystując test psychologiczny. Wyśpij się, skoncentruj i mów prawdę – to kluczowe wskazówki dla kandydatów.

  • Testy aparaturowe – czas reakcji i koordynacja wzrokowo-ruchowa

Testy psychologiczne wykonuje się również przy użyciu specjalistycznej aparatury mierzącej czas reakcji lub koordynację wzrokowo-ruchowo (jest to szczególnie ważne m.in. w zawodzie kierowcy). Sprzęt wykorzystywany w czasie badań powinien spełniać wymogi wskazane w specjalnym rozporządzeniu Ministra Zdrowia (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20140000937).   

  • Testy wiedzy – znajomość przepisów

Test wiedzy to jeden z etapów rekrutacji przyszłych policjantów. Przygotowanie polega na zgłębieniu wiedzy na temat władzy ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej i bezpieczeństwa publicznego. Osoba ubiegająca się o pracę w służbach mundurowych odpowiada na 40 pytań zamkniętych. Przykładowe pytania są dostępne na stronie Policji: https://www.wspol.edu.pl/g/dobor-do-policji.

  • Testy językowe – poziom znajomości języka obcego

Znajomość języków obcych stanowi jedną z ważniejszych kompetencji pracownika. Aby sprawdzić w praktyce to, co zadeklarowałeś w CV, potencjalny pracodawca może sięgnąć po testy językowe. Pisanie, czytanie, słuchanie, mówienie – to najczęściej oceniane umiejętności.

  • Testy sprawnościowe - kondycja

W niektórych zawodach liczy się również sprawność fizyczna. Kondycja jest ważna m.in. w przypadku policjantów lub żołnierzy. Normy sprawności znajdziesz np. na stronach konkretnych jednostek wojskowych: http://tychy.wku.wp.mil.pl/pl/7446.html.

Testy rekrutacyjne – ABC

Sekret powodzenia w trakcie rekrutacji tkwi m.in. w rzetelnym przygotowaniu. Rozwijaj potrzebne umiejętności, ćwicz, szukaj wskazówek i rozwiązuj przykładowe zadania – trening czyni mistrza.  

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł