Umiejętność budowania relacji zawodowych, znajomość branży i warunków panujących na rynku pracy, wiedza na temat procesu rekrutacji – to zaledwie kilka korzyści, jakie można uzyskać, uczestnicząc w targach pracy. To, jak wiele wyniesiemy z takiego wydarzenia, zależy przede wszystkim od naszych chęci i zaangażowania.
Korzyści dla uczestnika targów pracy
Szukając pracy, warto aplikować do firm, które cenimy np. ze względu na pozycję na rynku, możliwości rozwoju oferowane pracownikom lub inne aspekty, które mają dla nas szczególne znaczenie. Wymarzonego pracodawcę możemy znaleźć, przeglądając informacje dostępne w sieci i odpowiadając na oferty i ogłoszenia. Targi pracy to doskonała okazja, by spotkać się twarzą w twarz z przedstawicielami różnych firm, zapytać o kwestie, które nas interesują, przyjrzeć się kulturze organizacyjnej itp. Podczas spotkania warto zostawić swoje CV.
10 powodów, dla których warto wybrać się na targi pracy
Czego nauczysz się w trakcie targów pracy?
Targi pracy to także sposób na zdobywanie istotnych umiejętności. Jako uczestnik możesz skorzystać z szerokich możliwości, jakie dają:
- Warsztaty
Sprawdź, co przygotowali organizatorzy i zwróć uwagę na punkty programu, które pozwolą Ci zdobyć wiedzę i kompetencje przydatne na rynku pracy, np. z zakresu autoprezentacji, komunikacji, negocjacji czy nowoczesnych technologii.
- Panele dyskusyjne
Uczestnicy targów mogą angażować się również w dyskusje, doskonaląc w ten sposób umiejętność argumentowania i przełamując lęk przed wystąpieniami publicznymi. Wymiana zdań z osobami, które myślą inaczej niż my, poszerza horyzonty i pozwala spojrzeć na omawiane zjawiska z nowej perspektywy.
- Wykłady
Doskonałą okazją do zdobywania wiedzy są wykłady, w trakcie których możesz np. usłyszeć, jaką drogę do sukcesu przebyli prelegenci. To też dobry moment, żeby poznać techniki i metody radzenia sobie ze stresem lub dowiedzieć się, jak negocjować wynagrodzenie.
- Konsultacje
Podczas targów porozmawiasz też z rekruterami, od których dowiesz się, czy Twoje CV jest profesjonalne, jak zachowywać się podczas rozmowy kwalifikacyjnej i jak powinno wyglądać zdjęcie zamieszczone w życiorysie.
- Symulacje rozmów rekrutacyjnych
W trakcie targów możesz wziąć udział w symulowanej rozmowie rekrutacyjnej. W ten sposób zdobędziesz praktyczne umiejętności. Otrzymasz informację zwrotną na temat swojego zachowania. Dowiesz się, co robisz prawidłowo, a nad czym powinieneś jeszcze popracować. Rzetelne przygotowanie pozwoli wywrzeć korzystne wrażenie. Być może dzięki temu podczas rzeczywistej rekrutacji i późniejszych spotkań będziesz czuć się pewniej, a to sprawi, że wypadniesz lepiej.
Etykieta w biznesie – skąd czerpać wiedzę?
- Rozmowy
Warto rozmawiać nie tylko z rekruterami, ale również z doradcami zawodowymi, pracodawcami, pracownikami firm oraz innymi kandydatami. Dzięki takim spotkaniom pogłębiasz wiedzę na temat rynku pracy i możliwych kierunkach rozwoju zawodowego. Możesz także nawiązywać relacje zawodowe, rozwijać umiejętności interpersonalne i poznawać ścieżki kariery, których dotychczas nie byłeś świadomy.
Uczestnictwo w targach pracy, np. w Festiwalu Pracy Jobicon, który odbędzie się jesienią 2019 r., sprzyja zdobywaniu umiejętności i wiedzy. Pomaga także coraz lepiej poznawać siebie – swoje możliwości i oczekiwania. To ważne i potrzebne, zwłaszcza na początkowym etapie kariery.