Praca w weekendy to świetna opcja dla osób, które z różnych względów nie mogą zarobkować w ciągu tygodnia. Najczęściej jednak kojarzy się ze studentami dziennymi, którzy w dni robocze przebywają na uczelni. Warto wiedzieć, że system pracy weekendowej jest regulowany przez przepisy, ale praca w soboty i niedziele niekoniecznie będzie wpisywać się w te regulacje. Przeczytaj nasz artykuł, by poznać więcej niuansów!
O czym przeczytasz w artykule:
• Jak wygląda praca w weekendy? – Kodeks pracy i system pracy weekendowej
• Jaka praca na weekendy będzie odpowiednia dla studenta?
• Praca weekendowa a umowa-zlecenie
• Praca na weekendy a szukanie swojej drogi
• Praca weekendowa i studia – jak je łączyć, by nie oszaleć?
| Praca na studiach – jak dorobić, gdzie szukać zatrudnienia i czy to się w ogóle opłaca?
Jak wygląda praca w weekendy? – Kodeks pracy i system pracy weekendowej
Kodeks pracy opisuje szczególny rodzaj pracy w weekendy. System pracy weekendowej to furtka dla osób, które są zatrudnione na umowę o pracę, ale z różnych przyczyn chciałyby wykonywać swoje obowiązki nie w dni robocze, ale w piątki, soboty, niedziele i święta. W takim przypadku pracownik składa pisemny wniosek do pracodawcy w tej sprawie – a ten może wyrazić zgodę. Jeśli tak się stanie, dobowy wymiar czasu pracy może zwiększyć się maksymalnie do 12 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym jednego miesiąca. Oczywiście w tym przypadku nie obowiązują przepisy o niedzieli wolnej od pracy minimum raz na cztery tygodnie. Zazwyczaj też nie udaje się wypracować 40 godzin tygodniowo, dlatego jeśli ktoś decyduje się na ten tryb pracy, musi liczyć się ze zmniejszeniem wymiaru etatu.
| Systemy czasu pracy – co warto wiedzieć?
Jaka praca na weekendy będzie odpowiednia dla studenta?
Weekendowy system czasu pracy sprawdzi się u studentów, którzy mają zajęcia na uczelni od poniedziałku do czwartku. W ten sposób mogą zbierać cenne doświadczenie zawodowe oraz zarobić na swoje utrzymanie, bez obaw, że praca będzie kolidować z wykładami, ćwiczeniami czy laboratoriami. Branże, w których taki system jest powszechnie stosowany, to w dużej mierze handel, gastronomia i usługi, gdzie lokale (sklepy, restauracje, bary, hotele) czynne są 7 dni w tygodniu. Równie często system pracy weekendowej stosuje się w zakładach produkcyjnych, zwłaszcza sezonowo, kiedy zapotrzebowanie na wytwarzane produkty jest największe.
Wymienione branże to także miejsca, w których zatrudnienie znajduje wielu studentów. Większość regularnych pracowników woli wykonywać swoje obowiązki zawodowe w dni robocze, dlatego pracodawcy rekrutują dodatkowe osoby, najczęściej uczące się, by wykonywały niezbędną pracę w weekendy. Robią to tym chętniej, że jeśli pracownik nie ukończył 26 lat, to nie trzeba odprowadzać za niego składki ZUS, co znacznie obniża koszty zatrudnienia.
| Studia a staż pracy. Czy nauka liczy się do emerytury?
Praca weekendowa a umowa-zlecenie
Jednak w typowych pracach studenckich rzadko można liczyć – przynajmniej na początku – na umowę o pracę. Częściej mamy do czynienia z umową-zleceniem dla studenta. W wielu przypadkach jest to korzystne dla obu stron. Pracodawca ponosi niższe koszty zatrudnienia, a pracownik otrzymuje wyższą pensję „na rękę” niż w przypadku UoP. Ma więcej swobody w organizowaniu sobie czasu pracy, łatwiej też mu zrezygnować, jeśli jednak nie uda się godzić obowiązków zawodowych z nauką albo po prostu zmieni zdanie – w końcu studia to czas eksperymentów i szukania swojej ścieżki.
Umowa-zlecenie świetnie sprawdza się też w przypadku pracy wykonywanej dorywczo, tylko w wybrane weekendy, w różnych lokalizacjach i dla różnych zleceniobiorców. Wśród studentów popularne są sposoby zarobkowania jako np.:
- animator na imprezach dla dzieci,
- hostessa czy kelnerka na imprezach,
- opiekunka weekendowa do dzieci,
- przewodnik wycieczek,
- osoba wykładająca towar w sklepach,
- kurier,
- taksówkarz.
Praca na weekendy a szukanie swojej drogi
Dobrze jednak pamiętać, że pierwsza praca na studiach to nie tylko dodatkowy zarobek, ale i lekcja na przyszłość. Podejmowanie się różnych zajęć pozwala lepiej określić, co Cię interesuje, a czego zupełnie nie chcesz robić. Może chodzić o pracę bezpośrednio z klientem, pracę zdalną, wymagającą kreatywności czy umiejętności analitycznych… Zgodnie z badaniem Pracuj.pl „Doświadczenie ma znaczenie” 83% studentów i absolwentów twierdzi, że każde doświadczenie zawodowe – także to niezwiązane bezpośrednio z dalszą ścieżką zawodową – było ważne dla ich rozwoju. Aż 71% potwierdza, że szukanie i sprawdzanie w trakcie studiów pomogło im lepiej skonkretyzować dalsze zawodowe plany.
Praca weekendowa i studia – jak je łączyć, by nie oszaleć?
Praca w weekendy może być dla wielu studentów najkorzystniejszą opcją zarobkowania. Nie rozwiąże jednak wszystkich problemów organizacyjnych, z jakimi przyjdzie się im zmierzyć. Gdy chce się z powodzeniem łączyć obowiązki pracownika i studenta, dobrze jest nie tylko wybrać odpowiedni system czasu pracy, lecz także:
- Wykorzystywać wiedzę zdobytą na uczelni – warto wykonywać zadania, które z jednej strony pozwalają podreperować studencki budżet, a z drugiej uczą i rozwijają. Praca w branży – nawet na niskich stanowiskach – sprzyja wykorzystywaniu teorii w praktyce. Dzięki temu znacznie łatwiej przyswaja się reguły, o których czyta się w podręcznikach i skryptach.
- Mądrze organizować czas – tworzenie list zadań i trzymanie się harmonogramu pozwala działać sprawnie mimo natłoku obowiązków i minimalizuje ryzyko, że zapomni się o czymś ważnym. Gdy ma się dużo na głowie, warto unikać rozpraszaczy i znaleźć swój rytm.
- Hierarchizować obowiązki – nie każde zadanie jest priorytetem. Warto nauczyć się dzielić sprawy na ważne oraz nieco mniej istotne. Dzięki temu w razie trudności organizacyjnych sprawnie ugasisz największe pożary, by następnie przejść do innych, mniej pilnych działań.
- Odpoczywać – pod wpływem presji łatwo wpaść w pułapkę pracoholizmu – jednego z największych wrogów efektywności i dobrego samopoczucia. Ważne, by regularnie odpoczywać. Tylko w ten sposób można zachować energię, motywację i wysoką wydajność.
Szukasz pracy weekendowej? Znajdziesz ją na Pracuj.pl!
A jeśli już znalazłeś zajęcie na weekend, sprawdź, ile zarobisz, w naszym kalkulatorze stawki godzinowej.