Porady Student System pracy weekendowej – idealne rozwiązanie dla studentów
28.02.2019  | 5 min czytania

System pracy weekendowej – idealne rozwiązanie dla studentów

28.02.2019  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Studiujesz i pracujesz, ale nie chcesz lub nie możesz wnioskować o indywidualną organizację studiów? Praca w ramach systemu weekendowego może okazać się korzystnym rozwiązaniem w Twojej sytuacji.

Aktualne oferty pracy znajdziesz TUTAJ 

Na czym polega system pracy weekendowej?

W systemie weekendowym pracownik wykonuje obowiązki w piątki, soboty, niedziele oraz święta. Dobowy wymiar czasu pracy może zostać przedłużony do 12 godzin. Jest to możliwe w okresie rozliczeniowym, który nie przekracza 1 miesiąca. System weekendowy wprowadza się na wniosek zatrudnionego. Tak wynika z art. 144 kodeksu pracy. Na stronie rodzinaipraca.gov.pl czytamy, że taki wniosek nie musi spełniać określonych wymogów formalnych. Ważne jednak, by został złożony na piśmie, bo pracodawca ma obowiązek przechowywać go w aktach osobowych. Informacja o systemie weekendowym powinna znaleźć się w umowie o pracę.    

Systemy czasu pracy – co warto wiedzieć?

Student w pracy – jak pogodzić liczne zobowiązania?

Wybór systemu weekendowego może okazać się korzystny dla studenta, który chce uczyć się i pracować. Taka osoba może przebywać w pracy maksymalnie przez 36 godzin tygodniowo - w piątek, sobotę i niedzielę – po 12 godzin. Będzie pracować na część etatu – 3/4 lub mniej.

Weekendowy system czasu pracy nie rozwiązuje wszystkich problemów organizacyjnych, z jakimi boryka się ambitny żak. Gdy chce się z powodzeniem łączyć obowiązki pracownika etatowego i studenta, dobrze jest nie tylko wybrać odpowiedni system czasu pracy, ale również:

  • Wykonywać pracę, w której można wykorzystywać wiedzę zdobytą na uczelni

Studiowanie dziennikarstwa i praca w redakcji portalu internetowego sprzyja wykorzystywaniu teorii w praktyce. Dzięki temu znacznie łatwiej przyswaja się reguły, o których czyta się w podręcznikach i skryptach. Warto wykonywać zadania, które nie tylko pozwalają podreperować studencki budżet, ale również uczą i rozwijają.

  • Mądrze organizować czas

Tworzenie list zadań i trzymanie się harmonogramu pozwala działać sprawnie mimo natłoku obowiązków. Kiedy nie korzystamy z kalendarza, aplikacji czy innych narzędzi, wzrasta ryzyko, że o czymś zapomnimy. Gdy ma się dużo na głowie, warto unikać „rozpraszaczy” i „zjadaczy czasu”.

7 porad, jak zorganizować swój dzień

  • Hierarchizować obowiązki

Nie każde zadanie jest priorytetem. Dobrze, jeśli potrafimy dzielić sprawy na ważne oraz nieco mniej istotne. Dzięki temu w razie trudności organizacyjnych możemy sprawnie ugasić największe pożary, by następnie przejść do innych, mniej pilnych działań.

  • Odpoczywać

Czując presję, łatwo wpaść w pułapkę pracoholizmu – jednego z największych wrogów efektywności i dobrego samopoczucia. Ważne, by regularnie odpoczywać. Tylko w ten sposób można zachować energię, motywację i wysoką wydajność.

Pięć lat na dwóch etatach, czyli jak pogodzić studia i pracę

Zarobki: wypełnij ankietę i sprawdź, czy dobrze zarabiasz na swoim stanowisku
Porównaj zarobki

Oceń artykuł