Porady Student Studia online w czasach koronawirusa
17.04.2020  | 5 min czytania

Studia online w czasach koronawirusa

17.04.2020  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na codzienność studentów. Odgórna decyzja o zamknięciu uczelni wyższych i konieczność pozostawania w domowej izolacji gruntownie zmieniły życie akademickie. Czujesz się trochę zagubiony w tej sytuacji? Nie wiesz, jak efektywnie uczyć się zdalnie i zagospodarować ten czas jak najlepiej? Przeczytaj praktyczne wskazówki dla każdego studenta.

Z artykułu dowiesz się:

• Jak wygląda nauka na studiach w czasie pandemii koronawirusa?

• Jak efektywnie zarządzać czasem w trakcie izolacji domowej?

• W jaki sposób możesz najlepiej wykorzystać czas kwarantanny?

Izolacja z powodu koronawirusa a studia

W związku z rozszerzaniem się epidemii koronawirusa Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjęło decyzję, że wszystkie uczelnie muszą zostać zamknięte i przejść na tryb działania zdalnego. Jeśli jesteś studentem, zapewne masz już organizowane zajęcia online. Zazwyczaj odbywają się one w formie telekonferencji – za pośrednictwem takich komunikatorów jak np. Zoom, Skype czy Microsoft Teams – lub zadań domowych do samodzielnego opracowania. Wszelkie materiały niezbędne do nauki muszą zostać zapewnione przez wykładowcę danego przedmiotu. A ty jako student masz obowiązek uczestniczyć w zajęciach online oraz różnych formach weryfikowania wiedzy. Tak w dużym skrócie wyglądają studia online w dobie koronawirusa.

W nieco innej sytuacji znaleźli się studenci zaoczni oraz ci, którzy kształcą się na uczelniach prywatnych i muszą płacić czesne. W większości przypadków opłata jest wnoszona za cały rok akademicki lub za semestr, a to oznacza, że została ona uiszczona jeszcze przed wybuchem epidemii. Ministerstwo rekomendowało jednak władzom uczelni, aby zastanowiły się nad odroczeniem lub obniżeniem tych opłat – szczególnie wtedy, gdy na danym kierunku możliwość nauki zdalnej jest ograniczona. Ponadto studenci mogą skorzystać z rozmaitych form wsparcia finansowego – z dodatkowych stypendiów, rozłożenia na raty przyszłych płatności, a nawet z zawieszenia kredytu studenckiego. Tego typu pomoc pieniężna jest organizowana na różne sposoby – zależnie od zasad przyjętych na danej uczelni. Warto zasięgnąć informacji na ten temat, bo część studentów może np. stracić pracę, a przez to i płynność finansową – a wówczas czas izolacji może się okazać szczególnie trudny.

| Kiedy nie starcza pieniędzy na studiach…

Zdalna edukacja – jak efektywnie zarządzać czasem?

Naukę online warto dobrze sobie rozplanować. Wiele zależy od tego, czy łączysz edukację z pracą, czy też nie. Jeśli jesteś gdzieś zatrudniony – nawet jeśli odbywa się to obecnie w warunkach home office – wówczas automatycznie praca wyznaczy Ci godziny aktywności zawodowej i nauki. Jeżeli jednak nie pracujesz, musisz sam ustalić taki rozkład dnia, który pozwoli Ci na bieżąco przyswajać kolejne partie materiału – tak aby nie narobić sobie zaległości w nauce. Warto więc ćwiczyć samodyscyplinę.

Aby zadbać o dobrą organizację czasu, możesz rozpisać sobie godzina po godzinie codzienny plan zadań do wykonania. Uwzględnij w nim zajęcia prowadzone online – które zwykle wymagają Twojego uczestnictwa o konkretnej godzinie – oraz takie wykłady czy webinary, z którymi możesz się zapoznać o dowolnej porze. Następnie wypisz sobie, czego musisz się nauczyć na konkretny dzień i w jakich terminach masz zapowiedziane testy. To bardzo ważne, aby poszczególnych zadań nie kwitować w głowie stwierdzeniem: „No dobra, tym zajmę się w wolnej chwili”. Często bowiem okazuje się, że zostają one odłożone na tzw. święty nigdy. Zastanów się, o jakiej porze dnia nauka przychodzi Ci najłatwiej, a kiedy jesteś już zmęczony czy rozkojarzony. Weź też pod uwagę fakt, że kwarantanna domowa może szczególnie obciążyć Cię psychicznie.

| Home office, kwarantanna domowa – jak pracować zdalnie i nie oszaleć?

Pamiętaj więc, żeby uwzględnić w swoim planie chwile na odpoczynek oraz czas na inne obowiązki – np. przygotowanie i zjedzenie obiadu. Po opracowaniu planu dnia staraj się go bezwzględnie trzymać. W przeciwnym razie dodatkowe aktywności będą Cię rozpraszać podczas nauki, a gdy już się zorientujesz, że złapałeś opóźnienia w realizacji schematu dnia, łatwo jest machnąć na wszystko ręką i zająć się czymś zupełnie innym. Pamiętaj o tym, że niektóre zadania możesz ze sobą łączyć – to podstawa tzw. multitaskingu, który przyda Ci się także w życiu zawodowym! Jeżeli potrafisz się skupić na kilku rzeczach jednocześnie, to możesz np. wysłuchać wykładu online podczas prasowania czy powtarzać słówka z języka obcego w trakcie gotowania.

Jak maksymalnie wykorzystać okres kwarantanny?

Oczywiście pandemia koronawirusa i izolacja społeczna to trudny czas. Jeśli jednak znajdziesz w sobie odpowiednią determinację, możesz postarać się wycisnąć z tego okresu jak najwięcej dla samego siebie. „Uwięzienie” w domu ma swoje dobre strony – słynne intensywne życie studenckie zostaje na ten czas zawieszone. Postaraj się więc produktywnie wykorzystać ten czas i zająć się własnym rozwojem. Pozwoli Ci to nie tylko zdobyć nowe kompetencje czy rozwinąć już opanowane umiejętności, lecz także oderwać myśli od kwarantanny – i nie zwariować!

  • Doszkalaj się. Internet w czasie pandemii koronawirusa pęka w szwach od różnych darmowych webinarów, seminariów, kursów czy szkoleń. Są one prowadzone zarówno przez uczelnie wyższe, jak i prywatne firmy. Przejrzyj ofertę i zastanów się, jakie zajęcia mogłyby wzbogacić Twoją wiedzę zdobywaną na studiach lub kompetencje miękkie. A może marzyłeś o czymś z zupełnie innej beczki? Jeśli tak, to właśnie teraz jest na to idealny czas. Spróbuj skubnąć wiedzy z zupełnie innej dziedziny – to świetny sposób na poszerzenie horyzontów. Co więcej, nigdy nie wiadomo, kiedy przyda się znajomość różnorodnych zagadnień!

| Sposoby na nudę w izolacji domowej – jak dobrze wykorzystać ten czas?

  • Przemyśl swoją przyszłą drogę zawodową. Niezależnie od tego, czy już rozpocząłeś przygodę z rynkiem pracy, czy nie – nakreślenie własnych planów zawodowych ma zawsze kolosalne znaczenie dla Twojej przyszłości. Przemyśl, jakie możliwości dają Ci Twoje studia i w jakich zawodach sprawdziłbyś się najlepiej. Spróbuj dowiedzieć się więcej na temat danej branży – jakie firmy są tam dominujące, jakich zarobków możesz oczekiwać? Im lepiej ją poznasz, tym łatwiej będzie Ci z sukcesem włączyć się do gry!
  • Stwórz lub dopracuj swoje CV. Tak, to świetny czas na to, aby nadać swojemu CV naprawdę ciekawy, a przede wszystkim profesjonalny wygląd. Nawet jeśli pierwsze szlify zawodowe są dopiero przed Tobą, warto zadbać o sporządzenie wstępnej „bazy” swojego życiorysu. Spójrz na propozycje zebrane w naszym kreatorze CV i uzupełnij tyle informacji, ile w tej chwili możesz. Poćwicz też pisanie listów motywacyjnych. Dzięki temu gdy będziesz rozglądać się za pracą, praktykami lub stażem, oszczędzisz sobie nerwowych poszukiwań informacji na temat tego, jak napisać to swoiste „podanie o pracę”.

| CV – dopracuj swoje dokumenty do perfekcji

  • Przejrzyj oferty pracy. Gdy już opracujesz zarys swojego CV, warto przejrzeć ogłoszenia i zastanowić się, na ile spełniasz kluczowe wymagania przedstawiane dla danych stanowisk. Czegoś Ci brakuje? W takim razie wróć do punktu pierwszego – i postaw na doszkolenie! Zrewiduj, jak Twój profil pracownika wygląda na tle danej branży, i zastanów się, jak jeszcze możesz sobie pomóc na starcie życia zawodowego. I pamiętaj: eksperci ds. HR twierdzą, że nigdy nie ma złego momentu na szukanie pracy. Być może Twój czas właśnie nadszedł, mimo trudnej sytuacji – ważne jest to, aby aktywnie szukać okazji do rozwoju!
  • Rozejrzyj się za zleceniami. Tego rodzaju rozwój zawodowy jest możliwy w wielu dziedzinach! Nie musisz od razu szukać zatrudnienia na pełen etat czy decydować się na „uwiązanie” pracą przez dłuższy czas. Wyszukanie dorywczego źródła dochodu w formie zleceń realizowanych w domu to doskonały pomysł na wykorzystanie czasu izolacji i podreperowanie studenckiego budżetu. Jednocześnie dzięki temu nabywasz doświadczenia i rozwijasz swoje umiejętności – a to wartości nie do przecenienia u progu życia zawodowego! Jeśli studiujesz na kierunku stricte medycznym, dowiedz się, jak możesz w tym ciężkim czasie wesprzeć załogę szpitali jako wolontariusz. Sprawdź też, jakie jeszcze branże odnotowują zdecydowany rozwój w czasie epidemii. Oceń, gdzie trzeba rąk do pracy, i zastanów się, czy nie jest to dobra droga dla Ciebie!

| Rekrutacja zdalna – zdobądź pracę, nie wychodząc z domu

A poza tym wszystkim… Pamiętaj o tym, żeby śledzić Domówkę z Pracuj.pl! To wyjątkowy cykl webinarów, filmików i wyzwań, w ramach których staramy się wesprzeć Cię naszą wiedzą i doświadczeniem oraz podbudować Twoją kondycję psychiczną. Bądź razem z nami!

Oceń artykuł