Porady Student Studia online w czasach koronawirusa
09.02.2022  | 5 min czytania

Studia online w czasach koronawirusa

09.02.2022  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na codzienność studentów. Odgórna decyzja o zamknięciu uczelni wyższych i konieczność pozostawania w domowej izolacji gruntownie zmieniły życie akademickie. Część uczelni pozostała w trybie zdalnego studiowania, część przeszła w tryb hybrydowy, jeszcze inne uzależniają to od poziomu zakażeń. Sprawdź, jak wyglądają studia online po niemal dwóch latach pandemii.

O czym przeczytasz w artykule:

• Studia online na początku pandemii
• Studia online – jak wyglądają statystyki?
• Studia zdalne – jak najlepiej wykorzystać ten czas?

Home office, kwarantanna domowa – jak pracować zdalnie i nie oszaleć?

Studia online na początku pandemii

W marcu 2020 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjęło decyzję, że wszystkie uczelnie muszą zostać zamknięte i przejść w tryb działania zdalnego. Początkowo studia online organizowane były naprędce i w warunkach prowizorki – zapewniono studentom i pracownikom dostęp do takich komunikatorów jak np. Zoom, Skype czy Microsoft Teams, uruchamiano platformy do przesyłania zadań i materiałów, część zajęć odbywała się z opóźnieniem, a część – wcale. Z dużą wyrozumiałością podchodzono do nieprzygotowanych prezentacji, dzieci kręcących się w kadrze kamery czy do niestabilnego łącza internetowego.

Pod koniec roku akademickiego 2019/2020 sytuacja jednak okrzepła, a MNiSW w porozumieniu z konferencjami rektorów oraz organizacjami studenckimi wydało wytyczne dotyczące dalszego funkcjonowania uczelni: miały one samodzielnie podjąć decyzje dotyczące kształcenia i wybrać swój model działania. Od 25 maja 2020 roku mogły wrócić do zajęć stacjonarnych, zdecydować się na tryb hybrydowy lub pozostać w systemie zdalnych studiów. Jednak już w październiku 2020 roku wydano kolejne wytyczne, zgodnie z którymi szkoły wyższe – w zależności od liczby zachorowań w regionie – miały prowadzić studia online lub mieszane. Sytuacja zmieniała się więc dynamicznie, a ofiarami tych zmian byli studenci, którzy do ostatniej chwili nie wiedzieli, jak przyjdzie im się uczyć w kolejnych miesiącach.

| Jak poradzić sobie na uczelni? Lifehacki na czas studiów

Studia online – jak wyglądają statystyki?

Raport Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” i Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej KRASP Internacjonalizacja w czasach pandemii* z kwietnia 2021 roku pokazuje, że 73% polskich uczelni działało w trybie hybrydowym, a zaledwie 27% postawiło na całkowicie zdalne studia. Spośród 70 ankietowanych instytucji żadna nie zdecydowała o całkowitym powrocie do stacjonarnej nauki. Co więcej, zaledwie 10% z nich prowadziło w formie stacjonarnej więcej niż 30% ogółu zajęć. W 35% szkół wyższych zajęcia stacjonarne stanowiły mniej niż 10% wszystkich.

W roku akademickim 2021/2022 i to się zmieniło. Większość uczelni wybrało tryb hybrydowy, zazwyczaj decydując się na prowadzenie ćwiczeń, laboratoriów i zajęć praktycznych stacjonarnie, a wykładów w formie zdalnej. Wiele szkół wyższych na bieżąco reaguje na  wzrosty zachorowań, przechodząc do online’u, gdy sytuacja tego wymaga. Część podejmuje decyzje dotyczące trybu studiów w porozumieniu ze studentami – przykładowo kilka wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego przeprowadziło ankietę, w której słuchacze mogli zdecydować, w jakiej formie chcą mieć prowadzone zajęcia. W konsekwencji na części kierunków zajęcia odbywały się wyłącznie zdalnie, a na części – w trybie mieszanym.

Kiedy nie starcza pieniędzy na studiach…

Studia zdalne – jak najlepiej wykorzystać ten czas?

Studia online lub hybrydowe mają swoje wady, ale i zalety. Wśród wad studenci najczęściej wymieniają osamotnienie i brak kontaktów z grupą rówieśniczą, wielu wskazuje również na to, że zdalne zajęcia prowadzone są na niższym poziomie niż stacjonarne. Studiowanie online to jednak także oszczędność: czasu na dojazdach i pieniędzy, gdy zamiast przeprowadzać się do miasta uniwersyteckiego, można zostać w rodzinnym domu.

Warto wymienić również elastyczność zdalnej formy. Część zajęć nie odbywa się na żywo, a studentom udostępniane są nagrania wykładów do odsłuchania w dowolnym czasie. Dzięki temu lepiej mogą zarządzać swoim czasem i efektywniej go wykorzystać. Chociaż okres lockdownu już raczej za nami, wciąż wiele osób nie wróciło do poziomu aktywności sprzed pandemii – więcej czasu spędzamy w domach, preferujemy spotkania w mniejszych grupach, sporo znajomości uległo rozluźnieniu. To dobry moment, by skupić się na pasjach, samorozwoju albo znaleźć swoją pierwszą pracę.

Sposoby na nudę w izolacji domowej – jak dobrze wykorzystać ten czas?

Jeśli jesteś zainteresowany rozwojem swojej kariery zawodowej, koniecznie odwiedź Festiwal Pracy JOBICON organizowany online w dniach 23-24 marca 2022 roku. To wyjątkowa okazja na spotkanie ze specjalistami z różnych branż, udział w webinarach, warsztatach i indywidualnych rozmowach. Skonsultujesz tu swoje CV, weźmiesz udział w symulacji rozmowy rekrutacyjnej, a przede wszystkim uzyskasz dostęp do wyjątkowych ofert pracy.

Zarejestruj się i weź udział w JOBICONIE!

 

* Źródło: https://www.krasp.org.pl/resources/upload/Inne_dokumenty_KRASP/Raport%20Internacjonalizacja%20w%20czasach%20pandemii%20czesc%20II_2021.pdf

 

Oceń artykuł