Porady Student Studia a staż pracy. Czy nauka liczy się do emerytury?
21.05.2021  | 5 min czytania

Studia a staż pracy. Czy nauka liczy się do emerytury?

21.05.2021  | 5 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(2.89)

Czy studia liczą się do emerytury? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. W końcu oznaczałoby to krótszy czas pracy dla absolwentów uczelni  lub benefity emerytalne. Sprawdź więc, jakie są fakty i mity na ten temat, i dowiedz się, czy istnieją jakieś emerytalne korzyści dla byłych studentów i absolwentów.

Czego dowiesz się z artykułu?

Czy okres studiów wlicza się do emerytury?
Studia a staż pracy – czy pracę podczas studiów zalicza się do czasu pracy?

Świadczenie emerytalne, które będziesz pobierać w przyszłości, zależy przede wszystkim od składek na ubezpieczenie emerytalne pobieranych podczas Twojej aktywności zawodowej. Do Twojego stażu pracy studia można doliczyć w wielu przypadkach. Czy okres studiów sumuje się z wykonywaną w tym czasie pracą dodatkową albo pracą na weekendy? Jak wygląda doliczanie studiów? Ile lat pracy możesz sobie dodać do stażu, studiując? Sprawdź!

Sprawdź też oferty pracy dla studentów na Pracuj.pl.

Czy okres studiów wlicza się do emerytury?

Polskie prawo dość jasno odpowiada na pytanie, czy studia liczą się do czasu pracy. Tak – dotyczy to zarówno trybu dziennego, jak i zaocznego oraz wieczornego. Zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie ZUS liczy się dokument potwierdzający okres nauki, czyli dyplom lub świadectwo. Aby studia zostały zaliczone do stażu pracy branego pod uwagę do emerytury, należy więc przedstawić zaświadczenie potwierdzające fakt ukończenia studiów, okres ich trwania i wymiar programowy.

Sprawdź tutaj oferty pracy dla studentów.

Studia a staż pracy – czy pracę podczas studiów zalicza się do czasu pracy?

Wiesz już, czy studia liczą się do lat pracy. Co jednak w przypadku pracy w czasie studiów? Wielu studentów chętnie podejmuje się dorywczych prac. Nie tylko po to, żeby zdobyć potrzebne doświadczenie, ale też żeby po prostu sobie dorobić. Praca – student to przecież nierozłączne zjawisko! Odpowiadając na pytanie, czy studia wliczają się do emerytury, nie można zapomnieć więc o innej bardzo ważnej kwestii: czy lata, które poświęciłeś na pracę podczas studiów, i okres samych studiów się sumują? Studia a lata pracy do emerytury to temat, którego nie warto lekceważyć, dlatego sprawdźmy również tę kwestię.

Niestety, czas nauki i pracy nie ulegają sumowaniu. Jako absolwent studiów masz jednak prawo wybrać opcję korzystniejszą dla siebie. Możesz więc zadecydować, że do stażu pracy nie wliczysz okresu nauki, jeśli jest on krótszy od okresu zatrudnienia. Kwestia staż pracy a studia pozostaje więc w tym względzie również bardzo jasna.

 

Jak widzisz, staż pracy po studiach można oszacować w dość łatwy sposób. Przepisy określające stosunek studiów do stażu pracy są klarowne, a to ułatwia uzyskanie rzetelnych informacji na ten temat.

Oceń artykuł