Porady Student Studencki budżet się nie domyka? Sprawdź, jak nim zarządzać
03.10.2019  | 4 min czytania

Studencki budżet się nie domyka? Sprawdź, jak nim zarządzać

03.10.2019  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl
Ocena treści
(5)

Koniec miesiąca majaczy na horyzoncie, a saldo konta niebezpiecznie zbliża się do zera? Aby lepiej zarządzać finansami, warto planować wydatki, na przykład korzystając z aplikacji mobilnych. Szukanie zniżek też pomoże lepiej gospodarować pieniędzmi. 

Zarządzanie studenckim budżetem, czyli jak przeżyć miesiąc

Studia to szkoła życia. Kiedy przestępujemy próg uczelni, musimy radzić sobie w gąszczu przepisów i formalności związanych np. z rekrutacją, zapisywaniem się do grup zajęciowych itp. Często jest to również czas, kiedy zaczynamy na poważnie zarządzać finansami. Dysponujemy określoną pulą pieniędzy, które muszą wystarczyć na opłacenie czynszu, zakup biletu miesięcznego, książek itd. Jeśli zależy nam na tym, żeby budżet się spinał:

  • Policzmy, jakie sumy są nam potrzebne

W każdym miesiącu mamy stałe wydatki. Musimy opłacić czynsz i inne rachunki, zasilić konto w telefonie, kupować jedzenie itd. Warto uwzględnić również środki przeznaczane na hobby i przyjemności, np. wyjścia do teatru/kina, zakup książek, wizyty w klubach. Podsumowanie wydatków należy porównać z wysokością wpływów. 

  • Przewidujmy koszty i planujmy wydatki

Kiedy wiemy już, jakimi środkami dysponujemy i ile zamierzamy wydać, dobrze jest ustalić priorytety i np. odłożyć pieniądze przeznaczone na rachunki oraz inne niezbędne koszty. „Zamrażajmy” również te środki, które chcemy wydać np. w związku z urodzinami przyjaciela czy zakupem kurtki na zimę. Dzięki takiemu podejściu będziemy wiedzieć, jakimi kwotami rozporządzamy. To powstrzyma nas przed nieplanowanymi i nieprzemyślanymi zakupami. Aby utrzymać wydatki w ryzach, możemy np. prowadzić miesięczne zestawienia w arkuszu kalkulacyjnym. Korzystanie z aplikacji mobilnych, takich jak np. Kontomierz czy Spending Tracker, także ułatwia zarządzanie budżetem.   

  • Oszczędzajmy pieniądze

Choć wiele wydatków można przewidzieć, często przytrafiają się niespodziewane sytuacje, takie jak np. choroba i konieczność zakupu leków. Żeby zabezpieczyć się na taką okoliczność, dobrze jest wyrobić nawyk odkładania np. 10% środków, którymi dysponujemy na początku miesiąca. Warto także minimalizować miesięczne koszty, np. zamieniając pokój jednoosobowy na dwuosobowy, przesiadając się z tramwaju na rower itd. 

  • Dzielmy dostępne środki na pule tygodniowe i dzienne

Kiedy odłożyliśmy pieniądze przeznaczone na najpilniejsze wydatki i niespodziewane sytuacje, podzielmy to, co zostało. W ten sposób będziemy dysponować konkretną pulą środków na każdy tydzień i dzień. Dzięki temu przez cały miesiąc będziemy żyć na jednakowym poziomie, nie czekając z utęsknieniem na kolejny przelew. 

  • Korzystajmy ze zniżek 

Życie studenckie kojarzy się nie tylko z nauką i pracą, ale i z przyjemnościami. W przerwach między obowiązkami warto znaleźć czas na integrację z grupą, wizytę w kinie czy smakowity obiad w restauracji. Niektórzy usługodawcy wykonują ukłon w stronę studentów,  przygotowując dla nich specjale zniżki. Warto szukać takich okazji!  

  • Stawiajmy na wypróbowane rozwiązania

Zarządzając skromnym budżetem, dobrze jest znać przydatne lifehacki, przetestowane np. przez blogerów czy youtuberów. W serwisie YouTube nie brakuje kanałów publikujących filmy: „Jak przeżyć tydzień za 100 zł” itp. Jeśli np. chcemy jeść zdrowo i tanio, warto zajrzeć na kanał Healthy Omnomnom prowadzony przez dyplomowaną dietetyczkę. Dobrze jest również sięgać po poradniki. Pozycje warte uwagi to np.: 

  • „Bogaty ojciec, biedny ojciec”, Robert Kiyosaki
  • „Mądry dom, bogaty dom. Inteligencja finansowa w Twoim domu”, Witold Wrotek
  • „Budżet domowy, czyli co musisz wiedzieć o oszczędzaniu”, Kamil Deptuła
  • Znajdźmy pracę

Jeśli mimo wysiłków zmagamy się z „dziurą budżetową”, zacznijmy dorabiać. Możemy podjąć dorywczą pracę i np. udzielać korepetycji, zostać kelnerką/kelnerem na weselach i imprezach okolicznościowych, opiekować się zwierzakami itd.  

Pięć lat na dwóch etatach, czyli jak pogodzić studia i pracę

Student – naukowiec, podróżnik, wolontariusz 

Nie każdy student chce i może łączyć naukę z pracą na pełny etat. Ważne, by znaleźć też czas na odpoczynek, pogłębianie wiedzy, podróże itd. Wolontariat czy działalność w samorządzie studenckim i kołach naukowych również pomogą nam zdobywać umiejętności, które później zamieścimy w CV, zwiększając swoje szanse na podjęcie wymarzonej pracy. Sprecyzujmy pierwsze cele zawodowe, nawet jeśli nie podjęliśmy jeszcze pracy zarobkowej. Dobrze jest również uczestniczyć w kursach i szkoleniach oraz innych formach doskonalenia zawodowego (z wielu z nich możemy korzystać za darmo). Doświadczenia studenckie mogą wpłynąć na naszą przyszłość.    

Start kariery - darmowe narzędzia, które sprzyjają podnoszeniu kompetencji

Planowanie wydatków i zarządzanie finansami to coś, czego warto się nauczyć. Taka umiejętność przydaje się niezależnie od tego, czy jesteśmy studentami, czy należymy do kadry kierowniczej i otrzymujemy pięciocyfrowe wynagrodzenie. Świadomość finansowa jest potrzebna także wtedy, kiedy negocjujemy wynagrodzenie

Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV
 

Oceń artykuł