Wśród osób, które przyjechały do Polski w poszukiwaniu schronienia na czas wojny w Ukrainie, dużą grupę stanowią studenci. Część z nich kontynuuje studia na macierzystych wydziałach zdalnie, ale część potrzebuje wsparcia w naszym kraju. Ministerstwo Edukacji i Nauki – a za nim szkoły wyższe – przygotowały procedury, dzięki którym studenci z Ukrainy mogą uczyć się na polskich uczelniach, a pracownicy naukowi – znaleźć zatrudnienie.
O czym przeczytasz w artykule:
• Studenci z Ukrainy w Polsce – jakie dokumenty są potrzebne?
• Studenci z Ukrainy a stypendia. Na jakie wsparcie mogą liczyć w Polsce?
• Ukraińscy naukowcy w Polsce – możliwości zatrudnienia
| Pomoc Polski dla Ukrainy – co możesz zrobić dla uchodźców?
Studenci z Ukrainy w Polsce – jakie dokumenty są potrzebne?
Specustawa, którą polski rząd uchwalił zaraz po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę, stwierdza, że polskie uczelnie są zobowiązane do przyjęcia na studia osób z tego kraju. Zgodnie z nią Ukraińcy, którzy uzyskali status uchodźcy w Polsce, mogą tu bezpłatnie kontynuować naukę. Przy zapisie nie wymaga się od nich żadnych pisemnych poświadczeń statusu studenta, wystarczy deklaracja. Niezależnie od szczegółowych wytycznych, warto mieć jednak ze sobą dokumenty, które potwierdzą poziom wykształcenia: indeks, dyplom, wszelkiego rodzaju zaświadczenia czy wykazy ocen. Co ważne, dyplomu nie trzeba nostryfikować – polskie uczelnie respektują ukraiński oryginał.
Konkretne zasady, na jakich odbywa się weryfikacja osiągniętych efektów uczenia, określają już jednak poszczególne szkoły wyższe. Jedne przyjmują studentów na deklarowany przez nich poziom i kierunek studiów od razu, inne (np. AGH w Krakowie) przygotowały przejściowy program, w ramach którego studenci uczęszczają m.in. na kurs języka polskiego i część zajęć kursowych, a dopiero w kolejnym semestrze będą kwalifikowani na konkretne kierunki.
| Ukraińska matura i co dalej?
Studenci z Ukrainy a stypendia. Na jakie wsparcie mogą liczyć w Polsce?
Polska zobowiązała się nie tylko przyjąć studentów z Ukrainy na polskie uczelnie, lecz także zapewnić stypendia i zaoferować szereg udogodnień, które pozwolą im finansowo podołać studiom w naszym kraju. Przede wszystkim chodzi o możliwość uczenia się bez opłat na kierunkach prowadzonych w języku polskim. Wyjątkiem są kierunki medyczne: tutaj Ukraińcy płacą kwotę w wysokości czesnego na uczelni macierzystej, a pozostałą sumę pokrywa państwo.
Studenci z Ukrainy mogą liczyć też na zwolnienie z opłat za zakwaterowanie w akademiku, otrzymać zapomogę dla osób, które przejściowo znalazły się w trudnej sytuacji finansowej (co ważne, zniesiono jej jednorazowość), otrzymać darmowy dostęp do kursów językowych czy baz danych. Mogą wnioskować o stypendium rektora, stypendium socjalne oraz kredyt studencki. Jeżeli uczelnia złożyła wniosek w rządowym programie „Solidarni z Ukrainą”, otrzyma fundusze także na to, by wszystkim przyjętym uchodźcom zapewnić dodatkowe comiesięczne wsparcie finansowe oraz – w ramach potrzeby – pomoc prawną i wsparcie psychologiczne.
Informacje dotyczące zasad aplikowania o wsparcie znajdziesz na stronach internetowych poszczególnych szkół wyższych – większość z nich przygotowała podstrony w języku ukraińskim, na których zamieszczone są wszystkie niezbędne komunikaty.
| Twój kolega lub koleżanka z Ukrainy idzie na rozmowę o pracę? Sprawdź, jak możesz pomóc!
Ukraińscy naukowcy w Polsce – możliwości zatrudnienia
Polskie środowisko akademickie otworzyło się nie tylko na studentów z Ukrainy, lecz także na pracowników naukowych z tego kraju. Narodowe Centrum Nauki przygotowało specjalny program dla naukowców uciekających przed wojną, którzy chcą kontynuować swoje badania w Polsce. W jego ramach 50 osób otrzyma środki na roczny pobyt w wybranej jednostce badawczej (wynagrodzenie + koszt badań). Osoby z Ukrainy mogą aplikować o granty w ramach programów POLONEZ BIS oraz CEEPUS.
Warto szukać zatrudnienia jako wykonawcy w grantach NCN – maksymalnie uproszczono procedurę przyjmowania nowych pracowników, aby jak najwięcej Ukraińców ze stopniem doktora (ukraińskiego kandydata nauk) lub wyższym mogło pracować zgodnie z wykształceniem. Oferty pracy z różnych dziedzin na bieżąco pojawiają się na stronie NCN. Także na stronach poszczególnych jednostek badawczych umieszczane są ogłoszenia, z których wiele przeznaczonych jest właśnie dla naukowców zza wschodniej granicy.
Ukraińscy naukowcy mogą szukać zatrudnienia także poza uczelniami. Wielu z nich to doskonali specjaliści z szeroką wiedzą i umiejętnościami przydatnymi w innych branżach. Oferty pracy, które mogą ich zainteresować, znajdziesz na Pracuj.pl