Staż w polskim browarnictwie – poznaj sekret dobrze wyWARZONEJ pracy!

Kategoria
Student

Autor wpisu
Pracuj.pl Ocena treści 5/5 (2)
Kategoria: Student
Ocena treści 5/5 (2)

Czy istnieją studia browarnicze? Czy aplikując do browaru trzeba lubić piwo? Jak zrobić karierę w polskim browarnictwie? Odpowiedzi na te i inne pytania o start kariery w branży piwowarskiej poszukaliśmy w Grupie Żywiec.

Czy aplikując do browaru trzeba lubić piwo?

Przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej, niezależnie od branży, zrób research portfolio wymarzonego pracodawcy. Odwiedź okoliczne sklepy, przetestuj produkty i obejrzyj reklamy firmy, do której aplikujesz. Otwórz oczy, obserwuj, przecież produkt, którym chcesz się zająć jest na półce, a Ty jako konsument, możesz być najlepszym doradcą. Do procesu rekrutacji warto przygotować się nie tylko pod kątem solidnie uprasowanej koszuli, lecz przede wszystkim otworzyć umysł i działać!

Praca w browarze tylko po browarnictwie?

Cenny pracownik to taki, który przede wszystkim chce. Studia kształtują w nas pewne kompetencje związane z talentem, dotychczasową wiedzą czy po prostu zainteresowaniami, ale nie muszą być drogą na całe życie. Niejednokrotnie matematyk staje się po latach programistą, a polonista specjalistą do spraw marketingu. To zjawisko udowadnia, jak wszechstronny może być człowiek i jak wiele talentów kryje, a kierunek studiów nie musi determinować ścieżek zawodowych. Dlatego, żeby pracować w branży piwnej, nie trzeba się znać na piwie czy produkcji spożywczej z książek i wykładów, ale przed rozmową kwalifikacyjną warto dowiedzieć się więcej o pracodawcy i produktach.

Badania pokazują, że dla pracodawców bardzo ważne są kompetencje miękkie kandydatów. Te najbardziej cenione to:

 • komunikatywność i umiejętność rozwiązywania konfliktów, problemów
 • zaangażowanie i chęć ciągłego uczenia się
 • szerokie spojrzenie i umiejętność radzenie sobie z trudnościami
 • otwartość na zmiany

Taki zestaw cech pomoże Ci w zdobyciu wymarzonej pracy niezależnie od branży i takich ludzi poszukuje także sektor browarniczy ☺.

Darmowe piwo – czyli na jakie benefity możesz liczyć w pierwszej pracy?

Na wynagrodzenie stażysty czy praktykanta często składa się nie tylko kwota pieniężna, lecz także dodatkowe świadczenia pozapłacowe. Przy wyborze pracy warto zatem zwrócić uwagę na benefity, które oferuje firma. Wśród najciekawszych dodatków Grupa Żywiec oferuje swoim pracownikom:

 • deputat piwny (czyli krótko mówiąc – wynagrodzenie w piwie!) dwa razy w roku,
 • możliwość korzystania z baru firmowego po godzinach pracy,
 • konkursy pracownicze, w których można wygrać bilety na mecze piłkarskie, koncerty, czy gadżety firmowe,
 • dofansowanie do karty sportowej,
 • owocowe poniedziałku.

Ciekawostka

Marki Grupy Żywiec sponsorują kluby sportowe (np.: Legia Warszawa, Asecco Resovia) i wydarzenia kulturalne takie jak Męskie Granie czy Open’er Festival (marka Heineken jest partnerem festiwalu).

Zadowolony pracodawca, zadowolony stażysta

O sukcesie możemy mówić wtedy, kiedy zadowolony jest zarówno pracownik, jak i pracodawca. Znając swoje oczekiwania, takie jak pakiet benefitów sportowych, dofinansowanie do szkoleń czy możliwość pracy zdalnej, szybciej znajdziesz odpowiednie dla siebie miejsce. Przykładowo – wyzwaniem dla stażystów jest często konieczność łączenia pracy ze studiami – pracodawcy wychodzą jednak z odpowiedzią w postaci elastycznych godzin pracy. I tak w Grupie Żywiec stażyści dostają np. możliwość pracy na 4/5 etatu.

Wykorzystaj czas praktyk na 100%!

 1. Przyglądaj się pracy innych działów – może zainteresuje Cię pokrewna dziedzina?
 2. Poznawaj ludzi z branży – pytaj i czerp od praktyków!
 3. Angażuj się w nowe obszary – bądź ochotnikiem i odkrywaj swoje talenty ☺.

Jak znaleźć pracę, do której pasujesz i która pasuje do Ciebie?

Dopasowanie do pracy najlepiej sprawdzisz w praktyce. Okres kilkumiesięcznych praktyk to dobry czas, by ocenić, czy jesteś we właściwym dla siebie miejscu. Ta ocena działa też w drugą stronę – pracodawca może sprawdzić, czy jesteś pracownikiem, jakiego szukał i potrzebuje.

Pamiętaj, że zaczynając karierę, powinieneś dać sobie czas na odkrywanie i doświadczanie. Nie musisz od razu znaleźć docelowego stanowiska. Niejednokrotnie stażyści zaczynający od marketingu odkrywają w sobie talent do analizy i liczb i trafią do działu finansów. Na tym to polega! W obrębie jednej firmy możesz przykładowo stać się: testerem piwa, specjalistą do spraw rozwoju, designerem, redaktorem, projektantem.

Możesz być kim chcesz, ale musisz spróbować wielu rzeczy, żeby odkryć, gdzie pasujesz ☺.

Ciekawostka

Do Grupy Żywiec należy 5 Browarów na terenie całej Polski. Nowoczesna siedziba Zarządu firmy znajduje się na warszawskim Mokotowie. W biurze głównym na pracowników czeka bar firmowy w którym mogą wypić zimne piwo po godzinach pracy. W ramach tzw. „piwnych czwartków” w barze organizowane są także eventy podczas których marki promują nowe produkty, zapraszają ciekawych gości i organizują konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Fajnie, prawda? ☺

Nowe formy rekrutacji – czego możesz się spodziewać?

Podczas rozmowy z Grupą Żywiec dowiedzieliśmy się, na jakie formy rekrutacji stawia branża browarnicza. Czy wiesz, że przed spotkaniem rekrutacyjnym, Twój rozmówca może nakręcić dla Ciebie filmik, w którym Cię przywita i pozdrowi, a następnie wyśle go do Ciebie smsem? A może nie spodziewałeś się, że rekrutując na stanowisko stażysty zostaniesz wciągnięty w grę w ecape roomie?

Pracodawcy mają wiele pomysłów na przeprowadzenie skutecznych procesów rekrutacyjnych, jednak pewne ramy weryfikacji pozostają stałe.

Zobacz, jak wygląda proces rekrutacji w Grupie Żywiec:

Step 1: Wysyłasz aplikację przez pracuj.pl

Step 2: Wypełniasz test analityczny online.

Step 3: Podczas rozmowy wideo masz okazję poznać Rekrutera.

Step 4: Spotykacie się w biurze lub browarze (w zależności od stanowiska, na które rekrutujesz), gdzie dostajesz zadania (grupowe i indywidualne) i dajesz się poznać – to jak myślisz, pracujesz i czy pasujecie z firmą do siebie.

Step 5: Jeśli okazuje się, że tak, otrzymujesz ofertę zatrudnienia; jeśli tym razem się nie udało, dostajesz informację zwrotną.

„Kłamstwo ma krótkie nogi!”

Weryfikacja umiejętności to podstawa rekrutacji – jeśli nie posiadasz odpowiedniego wykształcenia albo wiedzy czy kompetencji, nie brnij w to! Specjaliści zweryfikują̨ to bardzo szybko i nie będzie to raczej jedna z tych historii, którymi później pochwalisz się znajomym podczas spotkania przy piwie 😉

Powodzenia ☺!

Zobacz jak atrakcje czekają Ciebie podczas wdrożenia w Grupie Żywiec (film udostępniony przez Grupę Żywiec):

Materiał powstał dzięki rozmowie z Wioletą Wąsik – Talent & Recruitment Manager i Justyną Chrostowską – Senior EB & Recruitment Coordinator z Grupy Żywiec!

Oceń artykuł


Narzędzia