Porady Student Staż w firmie - czego możesz się nauczyć?
13.09.2018  | 4 min czytania

Staż w firmie - czego możesz się nauczyć?

13.09.2018  | 4 min czytania
Autor wpisu Pracuj.pl

Staż i praktyki warto traktować jako wstęp do zawodowej przygody. Wykazując zaangażowanie i otwartość na wiedzę, możesz zyskać cenne umiejętności i doświadczenie pomocne w osiąganiu celów.

To, ile nauczysz się jako stażysta, zależy w dużej mierze od Twojego zaangażowania. Staż może okazać się ważną lekcją:

  • Współpracy

Umiejętność pracy zespołowej jest niezbędna niemal w każdym zawodzie. Nie ma znaczenia, czy jesteś nauczycielem, informatykiem czy pracownikiem ogrodu zoologicznego – w przypadku większości profesji realizuje się zadania we współpracy z innymi osobami. Brak tej kompetencji może wywoływać konflikty i negatywnie wpływać na efektywność.  

  • Asertywności

Zdolność wyrażania opinii w taki sposób, by nie sprawić rozmówcy przykrości, jest nieoceniona nie tylko w życiu zawodowym, ale również prywatnym. Warto ją rozwijać, ponieważ sprzyja osiąganiu własnych celów i pozwala zapobiegać nieporozumieniom.  

Asertywność w życiu zawodowym – dlaczego jest ważna?

  • Zaangażowania i odpowiedzialności

Podczas stażu realizujesz obowiązki wymienione w umowie stażowej. Angażując się w podejmowane działania, zwiększasz swoje szanse na otrzymanie propozycji pracy. Jeśli nawet nie zostaniesz w firmie na dłużej, wyniesiesz z niej cenną wiedzę i rozwiniesz istotne kompetencje miękkie.

  • Zasad funkcjonowania w środowisku zawodowym

Podczas stażu uczysz się etykiety biznesowej. Dowiadujesz się także, jak budować relacje ze współpracownikami, przełożonymi i klientami. Dzięki temu poczujesz się pewniej, gdy rozpoczniesz pracę zarobkową.

  • Przyjmowania konstruktywnej krytyki

Opiekun stażu i współpracownicy zwracają Ci uwagę, gdy popełniasz błędy. Często mówią także, jak należy postąpić w danej sytuacji. Taka forma nauki jest skuteczna i przynosi liczne korzyści.

  • Pokory

Przyjmowanie uzasadnionej krytyki wymaga pokory. Konfrontując się z wyzwaniami zawodowymi, czasem dowiadujemy się, że mamy mniejszą wiedzę niż przypuszczaliśmy. Dzięki temu zyskujemy świadomość, jak wiele nauki jeszcze przed nami i stajemy się bardziej zmotywowani do rozwoju.

  • Wykorzystywania wiedzy teoretycznej w praktyce

Opanowywanie podstaw teoretycznych zawodu przebiega zupełnie inaczej, często spokojniej, niż zdobywanie umiejętności praktycznych. Coś, co w teorii wydaje się proste, w praktyce może okazać się czasochłonne i trudne do wykonania, np. ze względu na brak wprawy. Staż to doskonała okazja, by porównać rzeczywistość ze swoimi wyobrażeniami o zawodzie.   

7 powodów, dla których warto odbyć staż

Czy warto odbyć bezpłatny staż?

Przed podjęciem decyzji dobrze jest ustalić kryteria wyboru pracodawcy i oferty stażowej. Bezpłatne tygodnie spędzone w firmie cieszącej się renomą mogą okazać się wartościowym doświadczeniem, dzięki któremu łatwiej będzie Ci stawiać kolejne kroki  na rynku pracy. Zastanów się, czy i co może zrekompensować Ci brak wynagrodzenia za staż. Udział w ambitnym projekcie, możliwość zrealizowania własnych pomysł, nauka od doświadczonych ekspertów? Zapisz plusy i minusy każdego rozwiązania. Jeśli uznasz, że Twój wysiłek będzie niewspółmierny do efektów, możesz poszukać innej oferty lub pracy zarobkowej. W podjęciu przemyślanej decyzji pomoże Ci m.in. znajomość własnych oczekiwań i sformułowanie celów, jakie zamierzasz osiągnąć.

Jak wybrać staż dla siebie?


Kreator CV: stwórz za darmo w 3 prostych krokach skuteczne i profesjonalne CV
Stwórz CV

Oceń artykuł